Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

ALBINELE SUNT PRIETENII NOSTRI

DATA: 1 februarie 2022


CLASA: Pregătitoare B, Liceul Teoretic ,,Traian Lalescu” Hunedoara
SUBIECTUL: „Albina Zumzi”
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- educarea capacităţii de a observa şi descrie caracteristici ale lumii vii;
sesizarea importantei albinelor in viata omului.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să denumească părţile componente ale unei albine;
- să enumere caracteristicile părţilor corpului albinei ( culoare, formă,
mărime,etc.)
- să colaboreze cu coechipierii pentru realizarea sarcinilor;
- să inteleaga rolul albinelor in ecosistem;
- sa deseneze o albina, tinand cont de indicatiile date.

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: observarea, descrierea, conversaţia, Cubul,
lucrul în echipă, brainstorming, demonstratia, ciorchinele.
2. Mijloace didactice: imagini cu albine, imgini cu familii de albine,
miere de albine, cubul, albină din plastic, mascota clasi/albina
Zumzi, fagure, ceară, propolis, recipiente pentru miere
3. Forma de organizare a activităţii: frontal şi pe grupuri.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUA-


ACTIVITĂ- DID. RE
ŢII
1.Moment - amenajarea sălii de grupă Instructaj
organizatoric verbal
2.Captarea - se intonează cântecul „Albiniţa”
atenţiei
3.Introducerea - se prezintă copiilor imagini cu mai Observarea Răspund
în activitate multe insecte , iar copiii vor trebui să frontal prin
recunoască albina deducţie

4.Anunţarea - Astăzi vom observa împreună albina Conversaţia


temei şi a ob. şi vom încerca să aflăm cât mai multe
despre ea.

5.Dirijarea Se împarte efectivul de copii în 6


învăţării grupuri folosind o numărătoare. Fiecare
a)Organizarea grup îşi alege un lider care va da cu
pe grupuri zarul ( cubul).
Fiecare grup va trebui să analizeze
b)Comunica- tema „albina” , din perspectiva cerinţei
rea sarcinii ce corespunde cifrei de pe una din
didactice feţele cubului.Astfel cifra 1: descrie ,
copiii având sarcina să spună forma,
culoarea,mărimea insectei,mod de
viaţă,etc.Cifra 2: compară, asemănări Metoda Cubul
şi deosebiri faţă de alte insecte; cifra 3:
asociază, la ce te gândeşti când vezi o
albină, ce simţi? Cifra 4: analizează ,
caracteristicile observate la albină,
părţile sale componente; cifra 5: aplică, Conversaţia
ce foloase avem de la albină, cum ne Explicaţia
ajută?; cifra 6 : argumentează pro sau
contra în ceea ce priveşte importanţa
albinelor pentru om cu argumente.
- asigurându-mă că toţi copiii au înţeles
c)Activitatea în sarcinile trasate , am acordat timp
grupuri pentru rezolvarea acestora.
Liderii fiecărei echipe au prezentat
rezultatul muncii lor:
1.Albina are culoarea negru cu
galben,este de mărimea unui bob de
fasole,trăieşte în grupuri conduse de o Lucrul în
regină mai mare decât celelalte albine. echipă Orală pe
2. Se aseamănă cu muştele,viespii grupuri
pentru că au aripile transparente, 6
picioare , dar se deosebesc ca mărime, Analiza
etc. răspunsurilor
3.Se poate asocia cu un om harnic care-
şi adună hrana,etc.
4.Albina are un cap,trunchi, 6 picioare,
două aripi transparente,ac pentru Comunicare
apărare în partea din spate.corpul parcă a ideilor de
este acoperit cu puf. către lideri
5.Albina culege polenul din flori, îl conversaţia
depune în stup în faguri transformându-
l în miere. Mierea este foarte sănătoasă,
la fel şi propolisul.de asemenea albina
este utilă pentru că polenizează florile
florile pentru a face fructe. Din ceara
de la faguri se fac lumânări.
6.Mierea de la albine ne ajută să fim
sănătoşi.Oamenii pot obţine bani din
vânzarea mierii de albine şi a fagurilor
de ceară.fără albine nu ar mai fi atâtea
fructe, de aceea este bine să îngrijim
stupurile de albine.
- se evidenţiază cele mai interesante
expuneri
6.Obţinerea -copiii vor urmari etapele de desenare a
performanţelor unei albine
şi realizarea https://www.youtube.com/watch? Analiza
feed-back-ului v=Bs_SZDQch7Y lucrărilor
apoi vor realiza albinele conform
indicatiilor vizionate;
- aprecierea comportamentelor şi a
modului de realizare a sarcinilor de
lucru.
7.Încheierea -realizarea unei expozitii cu lucrarile
activităţii copiilor;
-completarea unui ciorchine privitor la
ccea ce au invatat despre albine.

S-ar putea să vă placă și