Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grădinița cu Program Normal Cornetu
Grupa Mare c „Albinuțele”
Educatoare: Dragomir Valentina Cristina
Tema: „Cine sunt/suntem?”
Subtema: Minte sanatoasa in corp sanatos
TEMA ZILEI: "Eu si corpul meu"
ACTIVITATI DE INVATARE: DLC+DOS2
TIPUL ACTIVITATII: Transmitere si dobandire de cunostinte
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debuteaza cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
“Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
În semicerc ne adunăm,
Cu toții să ne salutăm:
A-nceput o noua zi.
-Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului și se salută reciproc.
-Prezența
-Calendarul naturii: Voi descoperi împreuna cu copiii, anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru a completa calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.
-Împărtășirea cu ceilalți: Cum ne comportăm în sala de grupă?

Tranziții:

1
Către centre noi plecăm
Și frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecția o s-o-nvățăm.

Activităti liber alese

 Sectorul I: Joc de rol

Subiectul activității: „De-a doctorul”


Mijloc de realizare: joc de rol
Obiective operaționale: - să desfășoare jocul de rol pornind de la cunoștințele dobândite despre corpul omenesc;
-să utilizeze vorbirea dialogată și nuanțarea vocii, respectând sugestiile date de educatoare.
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii sunt pe rând educatoare apoi copii, imitând acțiunile făcute de aceștia.

 Sectorul II: Bibliotecă

Subiectul activității: Asta-i o gurita !


Mijloc de realizare: citire de imagini
Obiective operaționale: -să denumească câteva caracteristici ale celor cinci simturi , discutând cu ceilalți colegi.
Material didactic: reviste, cărți
Metode și procedee: explicația, exercițiul, conversația
Desfășurarea activității: Copiii citesc imaginile despre simturi apoi denumesc câteva caracteristici specifice ei.

Activități pe domenii experiențiale (ADE)

2
Activitate integrată I:
Domeniul experiențial: DLC
Categoria de activitate: Lectura educatoarei
Subiectul: 1. „Maricica murdarica”

SCOPUL ACTIVITATII:
* Dezvoltarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si gramatical;
* Dezvoltarea memoriei logice;
* Dezvotarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
* Formarea deprinderilor de a memora si reproduce logic si voluntar un text literar;

Obiective de referință:

*Sa participe la activitatile de grup inclusiv la activitatile de joc atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor;
* Sa audieze cu atentie un text sa retina ideile acestuia si sa demonsreze ca la inteles;
* Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple, sa reactioneze la acestea;

Obiective operaționale:
* Sa audieze cu atentie povestea;
* Sa povesteasca clar, corect si cat mai expresiv , respectand intonatia, ritmul si aplauzele;
* Sa isi imbogateaca vocabularul cu cuvinte noi din poveste;
* Sa desparta in silabe cuvinte;
* Sa alcatuiasca propozitii cu expresiile si cuvintele noi;
* Sa raspunda la intrebari referitoare la continutul povestii;

SCOPUL ACTIVITATII

3
DOS: * Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare;
* Dezvoltarea simtului practic si estetic.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

* Sa cunoasca unelte simple de lucru pentru realizarea lucrarii practice;


* Sa identifice sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii pentru realizarea temei propuse in cadrul activitatii practice;

Obiective operationale:
* Sa denumeasca materialele necesare realizarii lucrarii;
* Sa confectioneze cu materiale date;
* Sa lucreze frumos, corect si ingrijit;
* Sa analizeze lucrarea proprie si pe cele ale colegilor;

Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul


Durata: 15 minute
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

4
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizar
e
1. Moment
organizatoric
Se pregăteşte sala de grupă şi materialul didactic necesar
pentru buna desfăşurare a activităţii.

Surpriza

2.Captarea Se realizeaza cu ajutorul unei scrisori primita de la o Frontal


fetita pe nume Maricica, aceasta este suparata si vrea sa
Atenţiei le zica ce a patit. Stimularea
interesului
Voi purta o scurta convorbire cu cei mici despre Expunerea pentru
lucrurile primite. activitate

Frontal

Frontal Stimularea
interesului
3. Anunţarea temei Voi anunta copiii ca astazi in cadrul Domeniului Limba Explicatia pentru
şi a obiectivelor si Comunicare vom invata o noua poveste, care se activitate
activităţii numeste chiar Maricica murdarica, este vorba chuar
despre patania fetitei care a trimis scrisoarea.

5
4. Dirijarea Trecerea la activitate se realizeaza prin cantecelul explicaţia Frontal Interesul
învăţării „Chipul meu”, pe care il vom intona impreuna! copiilor pentru
activitate
Voi citi povestea si rand pe rand le voi arata cate o
imagine reprezentativa, dupa care voi explica textul
povestii.

Mai citesc o data povestea iar de aceasta data le arat explicaţia


direct pe imagine. Dupa care invit p rand cate un copil
care sa povesteasca dar si sa arate pe imagine. exerciţiul Frontal

Explic copiilor cuvintele si expresiile necunoscute. Rog Povestirea


cativa copiii sa desparta in silabe si sa alcatuiasca
propozitii cu cateva cuvinte din poveste. Aprecierea
grupării
Pentru a stimula participarea activa a tuturor copiilor corecte.
apelez la povestirea pe gruup adica cate doi copii vor Explicaţia
veni sa povesteasca. Problemati-
zarea
TRANZITIA catre celelalte activitati se realizeaza prin
jocul „Puisori veniti la mama”, copiii sunt indrumati Exerciţiul
catre centrele de interes unde le voi explica si prezenta
individual
sarcinile de lucru. Aprecierea
rezolvării
La centru ARTA se vor desfasura activitati in cadrul
corecte a
Domeniului Om si Societate, Maricica frumusica.
sarcinilor date
Copiii se vor indrepta catre masute pe care sunt
pregatite materialele de lucru.Vor spune ce materiale au

6
primit.Anunt tema " Maricica frumusica" si
obiectivele:sa coloreze fetita,sa recunoasca,sa lipeasca
partile componente . Se executa exercitii de incalzire a Frontal
muschilor mici ai mainii: Coli colorate Aprecierea
"Degetele-mi sunt petale grupării
Lipici Pe grupe corecte.
Si le strang ca pe o floare. Hartie glacee Frontal
Boboc-floare,boboc-floare

Boboc-floare,boboc-floare " ,

"ploua-tuna","morisca inainte-inapoi".

Supraveghez modul in care copiii executa


lucrarile,corectand pozitia corpului si ajutandu-i daca
este cazul. Pe grupe

5. Asigurarea Intreb copiii despre ceea ce am vorbit azi. Explicaţia Individual Aprecierea
retenţiei, a
transferului de Exerciţiul
cunoştinţe şi
obţinerea
performanţei

6. Încheierea Folosind metoda "Turul galeriei" se fac aprecieri asupra Exerciţiu Apreciri
activităţii rezultatelor muncii din cele doua activitati.

7
8
9
10

S-ar putea să vă placă și