Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ANIMALELE DE LA FERMĂ

Grădinița cu program normal nr. 1 Valea Argovei


Grupa: mare
Profesor învățământ preșcolar: Constantin Ana Andreea
Data: 10.01.2023

1
PROIECT DIDACTIC

Data: 10.01.2023
Unitatea școlară: Grădinița cu Program normal nr. 1 Valea Argovei
Grupa: Mare „Albinuțele”
Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi pe Pământ?
Tema proiectului: Din lumea celor care nu cuvântă
Tema săptămânală: Prietenii din curtea bunicilor
Categoria de activitate: Activitate pe domenii experiențiale (ADE) - Domeniul Estetic și
Creativ (activități plastice) (DEC 1)
Tema activității:  Animalele de la fermă
Tipul activității: consolidare de cunoștințe, deprinderi și priceperi
Mijloace de realizare: desen după model
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a reda după model teme plastice specifice
desenului.

DOMENII DE DIMENSIUNI ALE


COMPORTAMENTE
DEZVOLTARE DEZVOLTĂRII
A . DEZVOLTAREA Motricitate grosieră și 1.3. Utilizează mâinile și
FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI motricitate fină în contexte degetele pentru realizarea de
IGIENEI PERSONALE de viață familiare activități variate
B. DEZVOLTAREA Autocontrol și expresivitate 4.2. Demonstrează abilități
SOCIO-EMOȚIONALĂ emoțională de autocontrol emoțional
1.1. Manifestă curiozitate şi
Curiozitate, interes și interes pentru
inițiativă în învățare experimentarea și învățarea
C. CAPACITĂȚI ȘI în situații noi
ATITUDINI ÎN 3.2. Demonstrează
ÎNVĂȚARE creativitate prin activități
Activare și manifestare a
artistico-plastice, muzicale și
potențialului creativ
practice, în conversații și
povestiri creative

Obiective operaționale:
1. Să utilizeze adecvat instrumentele și materialele de lucru în vederea realizării temei
propuse.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil utilizează adecvat instrumentele și
materialele de lucru în vederea realizării temei propuse.
2. Sa execute corect mișcările de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil execută corect mișcările de încălzire a
mușchilor mici ai mâinii.
3. Să redea după model tema dată desenând animale de la fermă.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil redă după model tema dată desenând
animale de la fermă.
4. Să participe activ și afectiv la activitate.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil fiecare copil participă activ și afectiv la
activitate.
Strategii didactice:

2
Metode și procedee: Conversația, explicația, expunerea, observația, analiza, exercițiul,
demonstrația.
Mijloace didactice: creion, creioane colorate, colii A4, imagine cu animale de la fermă
desenate, tablă magnetică, magneți.
Mod de organizare: frontal, individual.
Resurse temporale: 30 min
Locul de desfășurare: sala de clasă
Resurse bibliografice:
1. MEN, Curriculum pentru educația timpurie, 2019
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019.

3
Desfășurarea activității

Strategii didactice Evaluare


Secvențe didactice Conținut Metode și Mijloace
procedee didactice
Crearea condițiilor necesare bunei desfășurări a Conversația
activității:
1. Moment organizatoric  Dispunerea scaunelor în semicerc;
 Pregătirea și distribuirea materialului didactic;
Introducerea copiilor în sala de grupă.
Se realizează cu ajutorul unei imagini cu animale de Observația  Imagine cu Evaluare orală
2. Captarea atenției la fermă desenate Conversația  animale de la
fermă desenate
3. Anunțarea temei și Se anunță tema activității „Animale de la fermă” – Conversația  Evaluare globală
enunțarea obiectivelor pe desen Explicația prin observare
înțelesul copiilor directă
Copiii sunt întrebați ce animale de la fermă recunosc Observarea Imagine cu Evaluare orală
4. Prezentarea noului in desen. Conversația animale de la
conținut Explicația  fermă desenate

Se comunică copiilor poziția corectă a corpului în Observarea Creion Evaluare globală


timpul desenului. Conversația Creioane colorate prin observare
Se explică de către educatoare tehnica de lucru: Explicația  Coala A4 directă
Se folosește creionul pentru a desena conturul Demonstrația
5. Dirijarea învățării
animalului gândindu-ne la pârțile componente ale Exercițiul
acestuia. După se alege culoare pe care dorim să o
folosim si colorăm animalul desenat.

Se realizează tema de către copii. Cei care necesită Exercițiul Creion Evaluare practic-
ajutor vor fi asistați de educatoare sau de copii. Conversația Creioane colorate acțională
6. Obținerea performanței
Explicația Coala A4 Evaluarea orală
individuală

4
Se realizează o expoziție cu lucrările realizate de Conversația Lucrările copiilor Evaluare globală
copii apoi aceștia sunt rugați să își spună părerea Exercițiul Tablă magnetică prin observare
7. Evaluarea
despre lucrarea lor și a colegilor. Magneți directă
performanțelor
Evaluarea orală
individuală
Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare al Conversația Recompense
8. Încheierea activității activității, cu accept pe participarea copiilor. Se oferă
recompense.
Asigurarea feed-back-ului se realizează pe tot parcursul activității.

S-ar putea să vă placă și