Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA: Grădinița cu P.P. „Mămăruța” Structura 1 Cluj – Napoca


PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Moldovan Adelina-Ionela
DATA: 02.11.2022
GRUPA: mijlocie „BUFNIȚELE”
INTERVAL DE VÂRSTĂ: 4-5 ani
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: -
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Toamna în curând pleacă de la noi”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Toamna colorată”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ACTIVITĂȚI PE DOMENII
EXPERIENȚIALE
ADP
DOMENIUL LIMBĂ ȘI
Întâlnirea de dimineață
COMUNICARE
Rutine
„Toamna și frunza colorată” –
Jocul liber
lectura educatoarei
Tranziții
DOMENIUL OM ȘI
SOCIETATE– Educație pentru
societate
„Toamna cea bogată” – memorizare

„Toamna colorată”

ADP + ALA1 + ADE


(DLC+DOS1) + ALA2

ALA 1 ALA 2
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI
ALESE RECREATIVE

Bibliotecă – „Ploaia” (semne grafice)  „A fost odată un castel”

Joc de rol – „De-a ecologiștii”


 „Eu locomotive sunt”
Știință – „Despre păsările călătoare”

Construcții – „Coșuri pentru frunze”


ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).
Întâlnirea de dimineață: „Ce știm despre toamnă?”
Joc liber: piese de îmbinat
Tranziții: „Eu locomotivă sunt”
Moment de mișcare: „A fost odată un castel”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1 ):


Bibliotecă – „Ploaia” (semne grafice)

Joc de rol – „De-a ecologiștii”

Știință – „Despre păsările călătoare”

Construcții – „Coșuri pentru frunze”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE


 „A fost odată un castel”
 „Jocul de-a uite așa”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

Domeniul Limbă și Comunicare – „ Toamna și frunza colorată” – lectura educatoarei

Domeniul Om și Societate (Educație pentru societate) – „ Toamna cea bogată” – memorizare

MIJLOCUL DE REALIZARE: activitate integrată (de o zi)

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII


INTEGRATE (preluate din planificarea săptămânală):

B. B.2.5.
B.3.1.

C. C.1.1.
C.3.2

D. D.1.1.
D.1.2.
D.2.1.
D.2.2.
D.2.3.

E. E.3.1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comportamente vizate: Obiective operaționale:

O1: Preșcolarul va fi capabil să identifice cele două


C.3.2.
personaje din poveste (veverița, frunza), făcând apel la
D.1.1. imaginile prezentate anterior de către educatoare;
D.1.2.
D.2.1. O2: Preșcolarul va fi capabil să formuleze enunțuri
D.2.2. utilizând cei doi termeni noi (nuanțe, așterne), pornind
D.2.3.
de la modelul dat de educatoare;
E.3.1.
O3: Preșcolarul va fi capabil să interpreteze corect
mesajul transmis de text, cu ajutorul întrebărilor
educatoarei;
O4: Preșcolarul va fi capabil să redea cel puțin două
dintre momentele poveștii, având ca sprijin imaginile
din poveste;

O5: Preșcolarul va fi capabil să exprime în cuvinte


C.1.1. proprii sensul celor două cuvinte noi din poezie
(veștejite, goi), cu sprijinul educatoarei;
D.1.2.
D.2.2. O6: Preșcolarul va fi capabil să interpreteze poezia cu
D.2.3. respectarea intonației, a ritmului, a pauzei, după modelul
educatoarei;

STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace de învățământ: imaginile povestirii, imaginea sugestivă a poeziei
Metode și procedee didactice: conversația, demonstrația, exercițiul, povestirea, problematizarea
Forme de organizare a activității: frontală, individuală
Durata: o zi (tura I)

Evaluare: continuă-formativă, aprecieri verbale individuale și colective

Bibliografie:

 Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019 – Curriculum pentru educația
timpurie
 Glava, A., Tătaru, L., Chiș, O., (2014) – Piramida cunoașterii – repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar, Editura Diamant, Pitești
SCENARIUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

1. MOMENT ORGANIZATORIC
Cadrul didactic asigură condițiile necesare unei bune desfășurări a activității: aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic necesar, aranjarea mobilierului și asigurarea unei atmosfere optime desfășurării
activității.

2. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
Preșcolarii intră în sala de grupă și se așează pe scăunele în semicerc, astfel încât fiecare să poată stabili
contact vizual cu toți ceilalți membrii ai grupei.

Pentru salut, se folosește „tehnica comunicării rotative”: pornind de la educatoare către copilul din dreapta,
adresându-se salutul „Bună dimineața!”, urmat de prenumele celui următor și o strângere de mână.

Prezența se va realiza cu ajutorul unei fetițe și a unui băiețel. Fetița va numi fiecare băiețel prezent, iar
băiatul va numi fetițele prezente, fiecare așezând pozele copiilor prezenți și a celor absenți pe panou.

Calendarul naturii. Educatoarea îndeamnă preșcolarii să privească spre panou și pe fereastră; se


precizează anotimpul, luna, săptămâna, ziua și se stabilește cum este vremea afară, precum și îmbracămintea
corespunzătoare necesară.

Împărtășirea cu ceilalți se va realiza printr-un schimb de impresii despre prietenie, care presupune
discutarea cu copiii despre: ce înseamnă prietenia, ce fac prietenii, cum ne purtăm cu prietenii..

Activitatea de grup se realizează prin poezia ritmică: „Un gândac, tolomac/ S-a urcat pe un fir de mac/
Tipa, tipa, tipa, tipa/ Tipa, tipa, tip, tip, tip./ Și-a strigat în gura mare, / Uite, am ajuns la soareeee!”.

3. CAPTAREA ȘI ORIENTAREA ATENȚIEI


Noutatea zilei: se va face cu ajutorul unui arici de pluș care dorește să ne dea o carte cu o poveste despre
toamnă pentru a o citi împreună.
Captarea atenției copiilor se va realiza printr-o poezie:
„Tot ce toamna a adus în dar
Unui harnic gospodar
Fructe, flori, legume pline
Doldora de vitamine.
Mere, pere, nuci sau prune
Roşii, ceapă, ardei, legume
De toate-i cămara plină,
Toamna-i harnică albină!”
4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
Se va realiza în mod direct. „.Dragi copii, astăzi vă voi citi o poveste despre toamnă și vom învăța o
poezie frumoasă care se numește Toamna cea bogată.”

Tranziții: „Eu locomotive sunt”.

5. REACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR
Preșcolarii se așează la măsuțe, iar educatoarea le pune următoarele întrebări:
- Din ce este alcătuit un copac?
- Ce roluri au copacii?
- De ce cad frunzele toamna?

6. PREZENTAREA NOULUI CONȚINUT ȘI DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII


Se prezintă copiilor materialele aflate pe măsuţe, necesare în derularea activităţii. Se poartă o scurtă
discuţie pe baza materialelor prezentate observându-le nedirijat.

ADE: Domeniul Limbă și Comunicare (lectura educatoarei)


Anunțarea titlului și expunerea conținutului poveștii. Educatoarea numește din nou titlul poveștii,
„Toamna și frunza colorată” și începe prin a citi povestea cu intonația adecvată, cu o tonalitate potrivită, cu
modularea vocii, pentru a imita personajele, cu marcarea pauzelor determinate de punctuație, mimică și gesturi
adecvate situațiilor.
Educatoarea va utiliza imagini pe care le va prezenta la momentul potrivit în cadrul poveștii.
Pe parcursul povestirii, se vor explica cuvintele și expresiile necunoscute (nuanțe, așterne).
Copiii ascultă cu atenție povestirea.
Cadrul didactic va scoate în evidență aspectele de toamnă prezente în poveste.
Se prezintă copiilor imagini din poveste, în ordine cronologică, iar ei vor repovesti conținutul poveștii
pe baza imaginilor prezentate.
Educatoarea va cere copiilor să precizeze care sunt personajele povestirii și să le identifice în imaginile
prezentate.
Se vor alcătui propoziții cu cuvintele necunoscute. Educatoarea va formula o propoziție model, iar apoi
solicită preșcolarilor să formuleze și ei enunțuri.

Se va derula jocul recreativ „Eu locomotivă sunt”.

ADE: Domeniul Om și Societate (Educație pentru societate – memorizare)

PREDAREA POEZIEI
a. Introducerea copiilor în tema activității. Educatoarea numește din nou titlul poeziei, „Toamna cea
bogată” și realizează familiarizarea copiilor cu conținutul poeziei printr-o scurtă convorbire pregătitoare,
utilizând următoarele întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Ce semne de toamnă cunoașteți?
- Ce puteți spune despre copacii de toamnă?
b. Familiarizarea copiilor cu textul poeziei. Într-o formă simplă, atractivă, educatoarea prezintă
conținutul poeziei, explică cuvintele necunoscute (veștejite, goi) și prezintă ilustrația textului.
c. Recitarea model a poeziei de către educatoare. Aceasta recită în întregime textul de două, trei ori,
fără a pierde din vedere copiii, atenția cu care ei trebuie să o asculte.

ÎNVĂȚAREA POEZIEI DE CĂTRE COPII


d. Delimitarea strofelor, fragmentarea în unități logice și învățarea pe părți. După recitarea model a
educatoarei, se trece la învățarea versurilor de către copii. Astfel, educatoarea recită prima strofă, apoi de două
sau trei ori împreună cu copiii. Unul sau doi copii sunt numiți pentru a recita strofa. Se trece la recitarea strofei
a doua, împreună cu prima și la repetarea lor de copiii numiți în acest scop.
Se reproduce poezia de către copii de două-trei ori și se consolidează memorizarea prin organizarea unui
concurs pe grupe/strofe: fetițele vor recita prima strofă, băieții a doua, iar apoi vor inversa rolurile.
e. Încheierea activității. Întreaga grupă va recita poezia o singură dată.

7. OBȚINEREA PERFORMANȚEI, ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI


ALA1: Activități liber alese
Bibliotecă – „Ploaia” (semne grafice)

Joc de rol – „De-a ecologiștii”

Știință – „Despre păsările călătoare”

Construcții – „Coșuri pentru frunze”

8. ÎNCHEIEREA ȘI EVALUAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE


După finalizarea activităților de la centrele de interes se va face prezentarea rezultatelor fiecărui grup. În
încheiere se vor face aprecieri generale și individuale privind desfășurarea activității.

Se va derula jocul recreativ „Jocul de-a cum așa”:


„Dimineața te-ai trezit, cum așa?
(Copilul imită mișcarea și spune: Uite așa!!!)
Din pat ai coborât, cum așa?
La baie te-ai oprit, cum așa?
Cu săpun te-ai frecat, cum așa?
Pe față te-ai spălat, cum așa?
Pe dinți te-ai spălat, cum așa?
Pe loc te-ai îmbrăcat, cum așa?
La masă te-ai așezat, cum așa?
Micul dejun l-ai mâncat, cum așa?
Iar la grădiniță, ai plecat, cum așa?”

Pe tot parcursul zilei, cadrul didactic va observa comportamentul copiilor și gradul de implicare în
activități, va oferi întăriri pozitive, va corecta eventualele greșeli, va oferi feedback constructiv și va formula
aprecieri individuale și colective cu privire la prestațiile preșcolarilor.

S-ar putea să vă placă și