Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Pătru Adriana Elena Grădinița cu program prelungit nr. 15 Târgoviște


GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Învățăm despre timp”
TEMA ACTIVITĂȚII: „ Timpul- prieten sau dușman”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ ADE DOS
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ADP: Rutina: Întâlnirea de dimineaţă: “Fă-ți timp să dăruiești”-dezvoltarea
abilităților de comunicare
Salutul. Prezenţa.Calendarul naturii.
Ne pregătim pentru activități
Sosirea copiilor la grădiniță- deprinderi de igienă și autoservire
Tranziţii:
Joc cu text şi cânt: „Dacă vesel se trăiește”
ADE Domeniul om și societate – Educație pentru societate "Timpul- prieten sau dușman"-
convorbire
Scopul:
Educarea copiilor în spiritul interesului pentru cunoaştere, pentru valorificarea în diverse
moduri a momentelor de timp din zi.
Obiective operaționale:
O1- să enumere activități pe care le pot desfășura în timpul zilei;

O2- să formuleze răspunsuri clare la întrebările primite demonstrând înțelegerea acestora;

O3- să identifice activități care le sunt folositoare.

Mijloace de învățământ:
Metode și procedee: conversația, observația, brainstorming, problematizarea, tehnica
comunicării rotative, jocul
Material didactic: panou de prezență, calendarul naturii, ceas, imagini, stimulente
Formă de organizare: Activitate frontală
Forma de evaluare: răspunsurile copiilor, observarea comportamentului, acordarea
stimulentelor
Durata: 50 minute
DEMERSUL DIDACTIC

Eveniment Obie Conținutul științific Metode și Mijloace Forma de Evaluare


didactic c procedee de organizare
Tive învǎțǎmânt
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii.
Întâlnirea de dimineaţă Observarea

Copiii intră în sala de grupă şi se aşază în comportamentului

semicerc. inițial

Salutul între copii se va realiza utilizând


Tehnica Calendarul
tehnica comunicării rotative.
comunicării naturii Frontal
Prezența: Propunătoarea face prezența, iar
rotative Catalog
fiecare copil când își aude numele vine și
Rǎspunsurile
pune poza la panou.
Conversația copiilor
Calendarul naturii: În ce anotimp suntem?
În ce lunǎ suntem?Ce zi a sǎptǎmânii este?
Cum este vremea?
Împǎrtǎșirea cu ceilalți: Fă-ți timp să
dăruiești
Se va iniția o discuție cu preșcolarii.
Când ați primit ultima dată un cadou?
Cum v-ați simțit?
Când ați dăruit un lucru unei persoane?
Cum ea fost acea persoană?
Credeți că ați făcut un gest frumos?
Să dăruiețti este un gest frumos, iar cei
care primesc cadouri sunt fericiți. Ori de
câte ori avem ocazia putem să dăruim
celor din jur câte ceva pentru a-i face
fericiți. Darurile pot fi aprecieri,
îmbrățișări, zâmbete sau obiecte.
Tranziție Dacă vesel se trăiește
2.Captarea Propunătoarea le spune copiilor Conversația
atenției următoarea ghicitoare:
N-are mâini şi totuşi bate, Ghicitoare

Bate-ntruna, zi şi noapte, Ceas Frontal Răspunsul

Stă oriunde îl vei pune copiilor

Şi oricând timpul ţi-l spune!


(ceasul)
Observația
Le arată copiilor un ceas de perete.
3. Anunțarea Astăzi vom discuta despre modul cum ne Explicația
temei și a petrecem timpul purtând o conversație
obiectivelor "Timpul- prieten sau dușman", vom da
exemple de activități și ne vom juca
împreună.
4. Propunătoarea adresează o serie de
Prezentarea întrebări copiilor :
noului Cum măsurăm timpul?( ore, zile, luni, ani) Brainstorming Frontal Răspunsurile

conținut și O1 Ce activități desfășurăm în fiecare zi? copiilor

dirijarea ( mergem la grădiniță, servim masa,


învățării dorim, ne jucăm, mergem la plimbare,
etc.)
Ce activități vă plac în mod deosebit să le
O2 Conversația
desfășurați?
Credeți că de fiecare dată vă petreceți
O3
timpul în mod corespunzător ?
Când credeți că vă petreceți timpul cu Frontal
folos? Problematizarea Răspunsurile
Se propune preșcolarilor o situaţie copiilor
problemă, în baza căreia se discută.
Alexia ieri a pierdut mingea îndrăgită, iar
sora ei a pierdut timpul .
O2 Cine trebuie să regrete mai mult?
Cine trebuie să caute?
Care dintre ele are şanse de a găsi ceea ce
Explicația
a pierdut?
Dacă timpul este prieten sau duşman
depinde de fiecare dintre noi cum
vedem lucrurile.Este prietenul nostru
atunci cînd ne ajută să acumulăm
cunoştinţe şi deprinderi de a
nedescurca în viaţă; este duşmanul
nostru atunci cînd nu ştim să-l folosim
corect.
5. Obținerea Se propune un joc copiilor "O călătorie
performanței imaginară". Jocul
Ne încolonăm și mergem în excursie la Imagini

București. În parc Frontal Comportamentul

Am ajuns în parcul Herăstrău ne plimbăm copiilor

cu vaporașul , este o experiență nouă


La muzeu
pentru voi.
Ne urcăm în autocar și mergem mai
departe, ajungem la Muzeul Antipa.
Vedem multe exponate și aflăm lucruri
La circ
noi.
Excursia continuă cu vizionarea unui Răspunsurile
spectacol de circ. copiilor
Ne întoarcem acasă. Conversația
O3 Se inițiază o discuție :
Cum vi s-au părut activitățile din excursie?
Ați aflat lucruri noi și folositoare?
Cum a fost timpul pe care l-am petrecut la
București, prieten sau dușman?
6. Evaluarea Se va face evaluarea activității prin câte frontal
activității întrebări: Răspunsurile
Vă place să veniți la grădiniță? Conversația copiilor
O2 Ce învățați în timpul activităților?
O3 Credeți că timpul petrecut aici este
prietenul sau dușmanul vostru?
7. Incheierea Educatoarea va face aprecieri asupra recompense Frontal Acordarea
activității
modului cum s-a desfǎșurat activitatea și stimulentelor
va distribui recompense.

S-ar putea să vă placă și