Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Creșa Sângeorz-Băi
Grupa mare ,,Steluțele”
Educatoare: Pârlea Iulia Gabriela
An școlar: 2022-2023
DATA: 24.11.2022
UNITATEA ȘCOLARĂ: Creșa Sângeorz-Băi
GRUPA: Mare ”Steluțele”
EDUCATOARE: Pârlea Iulia-Gabriela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Obiecte de uz personal”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Să o ajutăm pe Maricica!”-joc didactic
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate tematică (Activitate de cunoaștere)
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate independentă
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
1. Consolidarea cunoștințelor referitoare la obiectele de uz personal și la utilizarea acestora;
2. Formarea deprinderilor de igienă personală corectă prin adoptarea unui regim sănătos de viaţă;
3. Educarea copiilor cu privire la rutinele si obiceiurile unei vieți sănătoase;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să denumească obiectele de igienă personală puse la dispoziție de către educatoare, cel puțin 70% dintre copii;
O2: să folosescă obiectele de igienă personală, corect, astfel încât să reușescă să o curețe pe Maricica, cel puțin 80 % dintre copii;
O3: să mimeze folosirea corectă a obiectelor de uz personal, cel puțin 60% din copii;
O4: să învârtă ruleta denumind obiectul la care s- a oprit, jumătate dintre copii;
SARCINA DIDACTICĂ- precizarea obiectelor de igienă personală și raportarea la actiunile corespunzătoare acestora.
REGULILE JOCULUI- copiii vor sta pe scăunelele aşezate în semicerc, educatoarea cu ajutorul baghetei fermecate şi rostind
cuvintele: ”Bagheta acum porneşte, ghici la cine se opreşte”, va numi un copil, care va veni în faţă, va alege un obiect de igienă, îl va
denumi, va spune la ce foloseşte şi cum putem să o ajutăm pe Maricica.
ELEMENTE DE JOC- surpriza, aplauze, mânuirea materialelor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode: conversaţia, explicaţia, demonstrația, observația, instructajul, piramida;
Mijloace: Obiecte de igienă personală, Suport audio, Baghetă, obiectele de igienă, văniță cu apa, hăinuțe pentru Maricica, Săpun,
pastă de dinți, perie de dinți, gel de duș, prosop, pieptene, Ruletă cu obiecte de igienă personală, Păpușica Maricica;
Forme de organizare: frontală, individuală;
RESURSE TEMPORALE: 20 de minute
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru educația timpurie, Ghiduri pentru educația timpurie, Repere fumdamentale în învățarea și
dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani.
Evenimentele Conținutul științific Strategiile didactice
didactice
Metode Mijloace Forme de
organizare
Se asigură cadrul psihopedagogic necesar Conversația Frontal
Moment desfășurării activităților în condiții de
organizatoric maximă eficiență și se pregătesc materialele.

Maricica își face iar prezența și revine în fața


Captarea copiilor. Aceasta este foarte supărată, Conversația Frontal
atenţiei deoarece nimeni nu voia să se joace cu ea. Păpușica
Pentru că, noi, copiii din grupa ,,Steluțelor” Maricica
suntem foarte harnici o vom ajuta pe
Maricica.
Se va anunța tema: astăzi o vom ajuta pe Frontal
Anunţarea Maricica desfășurând jocul ,,Să o ajutăm pe Conversația
Maricica!” Explicația
temei

Desfăşurarea Se prezintă regulile jocului: copiii vor sta pe


activităţii scăunelele aşezate în semicerc, educatoarea Frontal
cu ajutorul baghetei fermecate şi rostind Explicația Baghetă,
cuvintele: ”Bagheta acum porneşte, ghici la obiectele
cine se opreşte”, va numi un copil, care va Demnostrația de igienă,
veni în faţă, va alege un obiect de igienă, îl va văniță cu
denumi, va spune la ce foloseşte şi cum apa,
putem să o ajutăm pe Maricica. Se va executa hăinuțe Individual
jocul de probă şi se va trece la derularea pentru
propriu-zisă a jocului, până când toate Maricica
obiectele de igienă vor fi recunoscute.
Joc de proba (exemplu): Observația
Un copil vine in fata, cu ajutorul baghetei
fermecate, alege un obiect de igiena
personala,de exemplu sapunul,il denumeste si
va spune la ce foloseste si cum o putem ajuta
pe Maricica cu ajutorul acestuia.In continuare
se va proceda la fel cu toate obiectele de
igiena persoana aflate la dispozitie.
O vom spăla pe față, pe dinți, o vom
pieptăna, o vom îmbrăca cu haine curate, iar Conversaţia Obiecte de
în cele din urmă, Maricica a devenit o fetiță igienă
curățică.
În etapa de complicare a jocului, se vor
folosi variantele:
Varianta 1: Educatoarea le va cere copiilor Instructajul
să închidă ochii. Între obiectele de igienă va Farfurie
Cană
fi strecurată un alt obiect(ex.: o farfurie).
Copiii vor trebui să recunoască ce este greşit.

Obținerea Varianta 2: Educatoarea va cere copiilor să Ruletă cu Individual


performanței obiecte de
realizeze Piramida obiectelor de igienă cu
Piramida igienă
ajutorul întrebărilor: personală
1. Ce folosim pentru a ne îngriji corpul?
2.Cu ce ingrijim dintii? Conversația
3. Cu ce ne pieptanam?
Copiii raspund intrebarilor adresate de catre Explicația
educatoare si completeaza Piramida
corespunzator.

Asigurarea feed-back- Cu ajutorul copiilor și a unei rulete pe care se Explicația Frontal


ului află obiecte de igienă personală, se vor Individual
puncta regulile de bază ce trebuie respectate Observația
în curățenia corporală.
Fiecare copil va veni, pe rând, va învârti de
ruletă și va numi obiectul indicat de ac.
Asigurarea retenței și a Copiii vor mima acțiunea care se poate face Individual
transferului cu obiectul de pe roată Conversația

Au loc aprecieri verbale asupra modului de Conversația Frontal


Evaluarea activității desfăşurare a activităţii, a modului de Individual
implicare a copiilor în activităţile colective şi
individuale, cu caracterul activizant şi
interactiv al acestora şi cu corectitudinea
îndeplinirii sarcinilor de lucru.
Încheierea activității Activitatea se va încheia în ritmuri vesele de Frontal
muzică și dans.

S-ar putea să vă placă și