Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13.11.2017
GRUPA: Mijlocie A
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”
PROIECTUL TEMATIC: „Corpul meu”
SUBTEMA PROIECTULUI (tema săptămânală): „Igiena personală”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Ştiinţe
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului
TEMA ACTIVITĂŢII: „Prietenii curăţeniei”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
 Formarea deprinderii de a utiliza corect şi consecvent obiectele de igienă personală, în
vederea menţinerii sănătăţii propriului organism;
 Conştientizarea necesităţii igienei personale, atât din punct de vedere al sănătăţii, cât şi din
punct de vedere social.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să denumească obiectele de igienă personală;
O2: - să precizeze utilitatea fiecărui obiect de igienă şi modul de folosire;
O3: - să identifice situaţii care impun spălatul mâinilor;
O4: - să clasifice obiectele de îngrijire personală după criteriul frecvenţei utilizării.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, „ciorchinele”, „piramida”;
b) Mijloace didactice: imagini cu situaţii care necesită spălatul mâinilor, obiecte de
igienă personală, jetoane cu obiecte de igienă personală, piramidă din carton de
diferite culori
c) Forme de organizare: frontal, individual
Prof.înv.preşc.: Cîmpian Eugenia

EVENIMENTE OB. STRATEGIA DIDACTICĂ


DIDACTICE OP. CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE

1. Moment Voi asigura condiţiile unei bune


organizatoric desfăşurări a activităţii: aranjarea scăunelelor
în formă de semicerc; pregătirea materialelor
necesare.

2. Captarea Voi prezenta copiilor, sub formă de Pisicuţa de


atenţiei surpriză, o pisică albă de pluş, care ne-a adus Conversaţia pluş
o scrisoare de la prietena ei, Murdărica, o
fetiţă care este tristă, pentru că ar vrea să se
joace cu pisica, dar n-ar vrea să o
murdărească şi nu ştie ce să facă pentru a
deveni curată. Pisica ne roagă să îi spunem
noi ce ar trebui să facă fetiţa, pentru a fi
curată, aşa ca ea.
-Vreţi să-i arătăm pisicuţei ce obiecte ar
trebui să folosească fetiţa pentru a fi curată?
(Da.) Eu am pregătit deja obiectele de igienă
personală, pe care trebuie să le folosim cu
toţii pentru a fi curaţi şi sănătoşi.

3. Anunţarea Ne vom juca astăzi un joc care se


temei şi numeşte „Prietenii curăţeniei”. Prietenii
enunţarea curăţeniei sunt chiar obiectele de igienă Explicaţia
obiectivelor personală, pe care eu le-am pregătit în Sacoşă cu
această sacoşă. Iar la sfârşitul activităţii, cu obiectele de
toţii vom şti ce anume ne ajută să fim curaţi, igienă:
cum trebuie să folosim obiectele de igienă şi
cât de des. -săpun
solid/lichid,
4.Dirijarea Explicarea regulilor jocului: şampon,
învăţării Voi chema, pe rând, câte un copil în faţă, Conversaţia gel de duş,
care va alege un obiect din sacoşă, va spune prosop,
cum se numeşte, cum şi la ce ne foloseşte. Explicaţia uscător de
Jocul de probă: păr,
Un copil va alege un obiect (ex. pieptene,
şamponul) şi îl va denumi. – La ce ne perie de păr,
foloseşte şamponul? (Cu şamponul ne oglindă,
spălăm părul.) pastă de
- Cum se foloseşte el? (Se pune puţin dinţi,
şampon în palmă, se aplică pe părul ud, se periuţă, apă
masează bine până se face spumă şi apoi se de gură, aţă
clăteşte părul cu multă apă.) dentară,
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului: unghieră,
Copiii vor veni pe rând, vor alege un Exerciţiul pilă de
O1 obiect de igienă personală, îl vor denumi, unghii,
vor spune la ce ne foloseşte şi vor explica forfecuţă,
modul de utilizare. În cazul în care copiii nu beţişoare de
O2 cunosc modul de utilizare, vor fi ajutaţi de urechi,
către colegi sau de către educatoare. batiste,
Obiectele utilizate în activitate vor fi: şerveţele
săpun solid/lichid, şampon, gel de duş, umede.
prosop, uscător de păr, pieptene, perie de
păr, oglindă, pastă de dinţi, periuţă, apă de
gură, aţă dentară, unghieră, pilă de unghii,
forfecuţă, beţişoare de urechi, batiste,
şerveţele umede.

5. Retenţia şi Varianta 2:
transferul Le voi cere copiilor să spună care dintre
obiectele de igienă le folosim la grădiniţă
(săpunul lichid, prosoapele de hârtie, Conversaţia
şerveţelele umede şi batistuţele) şi ce parte a
corpului o spălăm la grădiniţă (mâinile).
Voi preciza faptul că pe mâini trebuie să
ne spălăm de multe ori pe zi şi voi cere Explicaţia
O3 copiilor să enumere situaţii în care este
necesar să ne spălăm pe mâini, punându-le la imagini cu
dispoziţie imagini care ilustrează aceste situaţii care
situaţii: înainte de masă, după ce pictăm sau necesită
modelăm, după ce ne jucăm cu un animal, spălatul
după ce am folosit toaleta, după ce am pus mâinilor
mâinile pe bani).
Se va realiza un „ciorchine” cu imaginile Metoda
care necesită spălatul „Ciorchinele”
mâinilor.

6. Obţinerea Varianta 3:
performanţei Voi expune o piramidă confecţionată din
patru trepte, fiecare treaptă/nivel având o Conversaţia
culoare diferită.
Pe prima treaptă vom aşeza imaginile
obiectelor pe care le folosim cel mai des, Explicaţia
O4 adică de mai multe ori pe zi (apa, săpunul,
prosopul).
Pe al doilea nivel vom aşeza obiectele pe Metoda
care le folosim de două ori pe zi (pasta şi „Piramida”
periuţa de dinţi, pieptenele, peria de păr şi
oglinda).
Pe al treilea nivel vom aşeza obiectele pe
care le folosim mai rar, la 2-3 zile Conversaţia
(şamponul, uscătorul de păr).
O4 Iar în vârf vom aşeza obiectele pe care le
folosim cel mai rar, doar o dată pe Explicaţia
săptămână (unghiera, pila, forfecuţa pentru
unghii).
Metoda
„Piramida” Piramidă din
carton de
diferite culori

jetoane cu
obiecte de
igienă
personală

7.Încheierea Se vor face aprecieri colective şi


activităţii individuale asupra participării copiilor la
activitate.
Pisicuţa le va mulţumi pentru că a aflat o
mulţime de lucruri interesante, pe care i le va
povesti prietenei ei, Murdărica. Ea este
convinsă că de acum încolo prietena ei se va
numi Curăţica, pentru că va şti cum să
devină curată.
Copiii vor fi conduşi apoi la baie, pentru
a se spăla pe mâini, înainte de servirea
mesei.

S-ar putea să vă placă și