Sunteți pe pagina 1din 12

Scoala Gimnazială “Mihail Koglniceanu” - Braila

Educatoare: Mija Iuliana Simona


20 noiembrie 2018
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: “Fluturasii”- Nivel I - program normal 
TEMA ANUALĂ: « Când, cum şi de ce se întâmplă? »
TEMA PROIECTULUI: ”Bogățiile toamnei”
SUBTEMA: ”Flori de toamna”
TEMA ZILEI: „Parfum si culoare in petale de floare”
TIPUL ACTIVITĂŢII : mixta
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

ADP + ALA1 + ADE+ ALA2


CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:
Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):
-Domeniul limba si comunicare – Educarea limbajului : « Povestea florilor de gradina toamna »-
povestea educatoarei
- Domeniul om şi societate -Activitate practică: »Floricele vesele»-decupare- lipire
Activităţi pe centre de interes (ALA):
Joc de rol: “Floraresele harnice”-realizare aranjamente florale
Obiective operationale :
-sa adauge selectiv fire de flori si frunze in cos pentru obtinerea unui aranjament floral;
-să denumeasca florile de toamna ;
-sa utilizeze cat mai multe elemente ornamentale;
-sa coopereze eficient in vederea realizarii produsului dorit.
Metode şi procedee: observaţia, conversatia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Material didactic: flori de toamna, foarfece, cosuri, bureti pentru aranjamente florale, pamblici,
tipla ornamentala, plasa decorativa, frunze, betisoare de lemn, etichete, ecusoane
corespunzatoare centrului.

Bibliotecă : « Carticica florilor de toamna » -semne grafice, citire de imagini, dezlegare de


ghicitori despre fructe de toamna.
Obiective operationale :
-să dezlege ghicitorile prezentate ;
-să traseze respectand linia punctata, dar si liber, in vederea realizarii semnelor grafice din paginile
carticelelor,
-sa denumeasca si sa descrie florile conturate pe paginile carticelelor
-sa inveseleasca florile prin colorare (creionand ochii, gura, nasul)
Metode şi procedee:observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, ghicitoarea
Material didactic: jetoane cu flori de toamna, ghicitori, lipici, creioane colorate, snururi,
etichete, ecusoane corespunzatoare centrului.

Artă: ,,Flori multicolore”- pictura (dactilopictura, amprentare, stampilare)


Obiective operationale :
-să picteze flori in sablon prin tehnica stampilarii, amprentarii,
-sa dactilopicteze elemente decupate (siluete ale florilor de toamna)
-sa aplice tehnicile de lucru invatate in vederea obtinerii unor lucrari originale
-sa dovedeasca spirit de lucru in echipa (microgrup)
Metode şi procedee: observaţia, conversatia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Material didactic: flori mici naturale, siluete ale florilor si frunze de toamna (elemente decupate),
aranjament suport pentru expunere flori, farfurii de carton, pahare, apa, servetele, acuarele,
bureti,plansete, pensule, ecusoane corespunzatoare centrului.

Activităţi de dezvoltare personală (ADP)


Întâlnirea de dimineaţă
Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii, gimnastica de inviorare,activitatea de grup, mesajul
zilei
Tranziţii : « Ursuletii s-au trezit, buna dimineata ! », „Cand ploaia ma va uda”, « Ora de
gimnastica » ;
ALA 2 : Dans popular-Sarba miscata-« Toamna »-Lollipops
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
-imbogatirea cunostintelor privind florile anotimpului toamna, caracteristicile si importanta acestora
pentru viata si sanatatea copiilor,
-formarea deprinderii de a audia cu atentie un text si a deprinderii de exprimare corecta- sub aspect
lexical, grammatical,
- stimularea vorbirii coerente si expresive ;
- formarea deprinderii de a reda prin activitate practica o tema data, in concordanta cu toate
cunostintele asimilate.
Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)

Domeniul limba si comunicare (DLC): Educarea limbajului:« Povestea florilor de gradina


toamna »- povestea educatoarei
Obiective operaţionale:
-sa asculte cu atentie povestea spusa de educatoare, urmarind succesiunea evenimentelor ;
-sa reconstituie povestea prin ordonarea imaginilor date ;
-sa denumeasca personajele ce apar in poveste;
-sa raspunda corect la intrebarile educatoarei,
-sa sugereze un alt final potrivit povestii expuse,
-sa explice prin cuvinte proprii (sau utilizand expresii retinute) care este morala (invatatura)
povestii.

Domeniul om şi societate (DOS): Activitate practică : ”Floricele vesele’’ decupare- lipire


Obiective operaţionale:
-sa decupeze dupa contur cartoanele colorate, in vederea obtinerii florilor ;
-să lipeasca elementele (ochi, gura, petale, codita, frunze) folosind tehnicile de lucru insusite anterior,
-sa dovedeasca perseverenta prin finalizarea lucrarii intr-o maniera originala,
-sa manifeste spirit colegial prin acordarea de sprijin prietenilor mai mici (copiii de nivel II)
-să aprecieze obiectiv asupra lucrarii finale (proprie sau a unui coleg), tinand seama de rezultatul
obtinut dar si de regulile respectate .

STRATEGII DIDACTICE (DLC+DOS):


Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, metoda brainstorming-ului,
exerciţiul, problematizarea, metoda “Partenerul de sprijin”, metoda “Trierea asertiunilor”, metoda
“Turul Galeriei”.
Mijloace de învăţământ (DLC+DOS : Cosulete cu flori, decor de poveste (tridimensional), siluete
personaje poveste, plansa (Brainstorming), fise de lucru in echipa, culori, jetoane cu flori,
lipici,ecusoane, şerveţele umede, CD cu muzică, calculator, cartoane colorate, foarfece, elemente
decupate, buline verzi si rosii, plansa pentru “Trierea asertiunilor”, lucrarea model, tabla magnetica
pentru “Turul galeriei”, magneti, etichete, scrisoarea Zanei Toamna, imagini cu scene din poveste,
planse cu flori de toamna, stimulente.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal
-pe grupuri (microgrupuri)
-individual
TIMP DE DESFASURARE 8 :00-12 :00
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1.«Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2010», Editura Arlequin.
2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar », Editura Didactica Publishing
House, 2009.
3.« Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2008.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaza prin interpretarea cantecelului « Astazi, Soarele prin ceata » si se
continua prin Intalnirea de dimineata, context in care copiii au posibilitatea de a-si impartasi ideile,
de a-si manifesta starea de spirit. Copiii sunt asezati in semicerc
Salutul: „Bună dimineaţa, floricelelor! Bine aţi venit la grădiniţă!Astăzi veţi fi floricele din
grădina Toamnei. De aceea veţi primi toţi, în piept, ecusoane cu flori.
Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care,
la rândul ei, va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa, floricele parfumate!”
Cântăm împreună ,, Bună dimineaţa”:
„Ursuleţii s-au trezit, bună dimineaţa!
Iepuraşii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şoriceii s-au trezit, bună dimineaţa!
Şi copiii s-au trezit, bună dimineaţa!
Ritmul de înviorare \I-a cuprins pe fiecare,
După ce şi-au făcut patul \A urmat apoi spălatul,
Mai intai, pe subţiori,\ Pe ochi şi pe dinţişori.
Bine e să fii curat,\ Îngrijit şi pieptănat.”
Se face prezenţa: „Câte flori sunt astăzi la grădiniţă?” Se va stabili împreună cu prescolarii
ziua săptămânii şi anotimpul, aspectele vremii din acea dimineaţă, se completează calendarul
naturii (În ce anotimp suntem ? Ce zi a săptămânii este astăzi? Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi
mâine? Cum este vremea ? Cum ne-am imbracat astazi? ) si se recita « Gandul bun de
dimineata ».

Se anunta tema zilei : « Astazi, vom descoperi o lume magica, de poveste, vom invata despre
florile anotimpului toamna,le vom mirosi, le vom picta, decupa, lipi, infrumuseta pentru a le da viata,
ne vom juca, vom face cunostinta cu personaje de poveste, vom dansa si ne vom distra
impreuna ! ….»

Tranzitie : Copiii vor cânta „Cand ploaia ma va uda”, apoi se vor grupa pentru activităţile pe
centre. Ecusoanele îi vor ajuta pe copii să se grupeze la centre.
Unu-doi, unu-doi,
Mergem toţi în pas vioi
Prin gradina ne plimbăm,
Si la centre ne asezam.
Încălzirea musculaturii mâinilor se va realiza cu ajutorul unor exerciţii:
„Mâna este ca o floare
Şi are cinci petale
Închid pumnul şi-l desfac,
Nu e greu deloc ce fac
Mâna lebadă o fac
Care dă mereu din cap
Si cand soarele-a ieşit
Poezia s-a sfârşit!”
Spor la lucru!
Copiii vor fi alesi prin formule magice ”Marul se rostogoleste si la tine se opreste” „Foaie-
verde si-o craita sa raspunda o fetita” , «Balonul pluteste si la tine se opreste » pentru a realiza
sarcinile didactice indicate de educatoare.
Mesajul zilei : Sa descoperim parfum si culoare in petale de floare !
Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu flori de toamna, astăzi vom ajuta florile sa
devina vesele, sa prinda viata si sa nu isi piarda zambetul niciodata .
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Conţinutul Strategiile Evaluarea


didactic ştiinţific didactice

· Asigurarea condiţiilor optime pentru


realizarea activităţii; Instructajul
1.Moment verbal
· aranjarea mobilierului;
organizatoric
· pregătirea materialului didactic necesar
pentru desfăşurarea activităţii.

Se va realiza prin aparitia unui ajutor al


Zanei Toamna:
“Dragii mei prieteni,
Va anunt cu bucurie conversatia
Ca azi veti face o calatorie
Nu veti calatori cu avioane, explicaţia
2.Captarea atenţiei
Masini, vapoare sau autocare
Azi veti calatori cu mare zor
In lumea minunata a florilor.
Va veti juca, va veti distra, veti canta,
dar sigur veti si invata.”
Pornind de la mesajul transmis de Zana
Toamna, prin intermediul unei scrisori adusa
de ajutorul sal, se va purta o scurta conversatie:
- In ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile de toamna? (Nivel II)
3. Reactualizarea -Cu ce bogatii vine anotimpul toamna?
cunostintelor -Care sunt semnele specifice anotimpului
toamna?
-Ce flori de toamna cunoasteti?
-Ce fenomene de toamna cunoasteti?
-Cum ingrijim florile?
-Ce facem cu florile, ce intrebuintari au ele?
Activitatea noastra de astazi se numeste
“Parfum si culoare in petale de floare”, vom
invata o poveste noua si vom realiza o explicaţia
4.Anunţarea temei frumoasa activitate practica.
ş a obiectivelor Se prezinta obiectivele activitatii in termeni
accesibili copiilor ;
Se prezinta pe scurt continutul activitatii.
5.Prezentarea Anuntarea temei
conţinutului şi Povestirea
Educatoarea anunta titlul povestii.
dirijarea învăţării
Familiarizarea copiilor cu continutul
povestii
Se expune clar, accesibil si expresiv textul
Explicaţia
povestii pentru a capta atentia copiilor, cu
ajutorul unor siluete cu personajele din
poveste.
Se explica termenii noi (cuvintele
Observatia
necunoscute), prin sinonimie.
Desfasurarea propriu-zisa a activitatii
Se prezinta copiilor imagini cu momentele
principale din poveste  pe care copiii le vor
aseza cu ajutorul educatoarei in ordinea logica
a succesiunii evenimentelor :
1. Zana Toamna se gandeste sa organizeze la
palat un concurs de frumusete al florilor ;
2. Zana toamna anunta cu bucurie florile din
gradina palatului ca va avea loc un concurs de
frumusete ;

3.Crizantema isi manifesta bucuria laudandu-Exercitiul


se cu rochita sa ;
4. Tufanica este sigura ca va fi castigatoare ;
5. Dalia spune tuturor florilor ca ea va castiga
coroana fiindca e cea mai frumoasa ;
6. Bobocul de crizantema este trist pentru ca
nu poate participa la concurs, este inca
imbobocit ;
7. Toate florile hotarasc sa nu isi lase
prietenul(bobocul.de crizantema)singur si
decid ca este mai important sa ramana
impreuna decat sa mearga la palat ;
8. Zana Toamna apreciaza bunatatea florilor si
alege sa ia parte la petrecere chiar in gradinaConversatia
Explicatia
de flori fiindca nu exista « coroana » mai
pretioasa ca prietenia pe acest Pamant.
Fixarea continutului povestii
Pe spatele unor flori frumos colorate se vorMetoda Trierea
asertiunilor
afla propozitii adevarate\false cu privire la
Conversatia
continutul textului (trierea asertiunilor) Explicatia
Problematizare
1. Actiunea se petrece in anotimpul
toamna.
2. Florile de toamna sunt mandre si se
lauda cu frumusetea lor.
3. Zana Toamna doreste sa organizeze un
concurs de uratenie al florilor de
Conversatia
toamna.
6.Obţinerea
performanţei şi 4. Toate florile hotarasc sa il abandoneze
asigurarea feed- Explicatia
pe bobocul de crizantema iar acesta sa
back-ului
ramana singur in gradina .
5. Crizantema este un animal de
Demonstratia
companie.
6. Dalia, tufanica si crizantema sunt flori
de toamna.
Lucrul individual
7. Bunatatea si prietenia sunt calitati
pretioase.
8. Zana Toamna a decis ca petrecerea
trebuie sa se desfasoare chiar in gradina de
flori a palatului.
9.Zana Toamna s-a certat cu toate florile si
a poruncit sa fie taiate din gradina.
10. Toate florile au luat parte la petrecerea
din gradina si au inteles ca fiecare este
frumoasa in felul sau.
Dupa finalizarea « Trierii asertiunilor »
educatoarea va adresa si alte intrebari
copiilor :
Ce personaje v-au placut ?
Cu ce personaj va doriti sa semanati ?
De ce ?
Copii, haide-ti sa schimbam finalul
povestii (copiii de nivel II) !
Incheierea activitatii
In incheierea activitatii, pentru a aprofunda
continutul povestii si pentru a activiza
vocabularul copiilor se distribuie doua fise
de lucru (munca de echipa)-(copiii de nivel
I-II)
Copiii sunt intrebati care este titlul si autorul,
subliniind latura morala a povestii.
In partea a doua a activitatii se va desfasura o
activitate practica, iar tranzitia se realizeaza
prin « Ora de gimnastica »(cantec cu ritm de
inviorare)
Anuntarea temei activitatii practice : Se
anunta tema activitatii : ”Floricele vesele’’
Intuirea materialului :Educatoarea solicita
copiilor sa descopere materialele de pe masa,
sa le denumeasca, sa observe modelul
prezentat si sa asculte etapele realizarii lucrarii.
Explicarea si demonstrarea modului de
lucru : Educatoarea explica si demonstreaza
modul de lucru : « …decupez cartonul dupa
contur, aleg elementele decupate (ochi, gura,
petale, frunze), dau cu lipici si le presez…. »
Inainte de inceperea lucrului vom executa
exercitii de incalzire a mainilor.
Executarea lucrarii de catre copii,
respectand etapele de lucru.
Copiii realizeaza prin activitate practica
« Floricele vesele », iar la final verbalizeaza
actiunea realizata.
 Analiza lucrarilor metoda « Turul galeriei » :
Se analizeaza lucrarile dupa urmatoarele criterii: 
. respectarea temei si a etapelor lucrarii; 
. acuratetea lucrarii; 
. originalitatea; 
. finalizarea lucrarii.

Educatoarea indruma copiii sa isi aleaga ce


centru doresc, evaluand impreuna lucrarile
7.Asigurarea
zilei, efortul depus si roadele muncii, se vaconversaţia
retenţiei şi a
interpreta « A venit pe dealuri toamna »
transferului

În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi


felicitaţi pentru felul în care au participat la Aprecierea
această activitate: Conversatia finala, verbala.
8.Evaluarea
- Se va incheia printr-un dans popular - Sarba
miscata-« Toamna »-Lollipops
Dansul
Mesajul Zanei Toamna

“Dragii mei prieteni,


Va anunt cu bucurie
Ca azi veti face o calatorie
Nu veti calatori cu avioane,
Masini, vapoare sau autocare
Azi veti calatori cu mare zor
In lumea minunata a florilor.
Va veti juca, va veti distra, veti canta,
dar sigur veti si invata.”

Vă îmbrăţişez cu drag,
Zâna Toamna

S-ar putea să vă placă și