Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Nr. 28, Galați


Data: 14 noiembrie 2019
Clasa pregătitoare B, prof. înv. primar Berdilă Anica
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Năsturel cel necăjit
Subiectul: Igiena personală. Obiecte și activități zilnice de igienă personală
Tipul lecţiei : formare de priceperi şi deprinderi
Scopul: Manifestarea interesului pentru igiena personală
Forma de realizare: activitate integrată: CLR, AVAP, MM
Durata: 35 minute curs + 10 minute activitate recreativă

COMPETENȚE SPECIFICE:
Dezvoltare personală
1.2. Identificarea unor obiecte şi activităţi simple de igienă personală
Comunicare în limba română
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare
Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare
Arte vizuale și abilități practice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să recunoască obiectele de igienă personală;
O2- să denumească obiectele de igienă;
O3- să descrie rolul pe care îl are fiecare obiect de igienă personală;
O4- să stabilească ordinea corectă a întâmplării din povestea citită;
O5- să mimeze corect modul în care se folosesc obiectele de igienă personală;
O6- să răspundă corect la ghicitori;
O7- să asocieze obiectele de igienă personală cu acțiunile specifice, din fișa de lucru;
O8 - să manifeste interes pentru lecție, participând activ la sarcinile de învățare propuse .
RESURSE:
Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observația, instructajul verbal
Material didactic: ilustraţii cu animale, fişe de lucru, carioci, obiecte de igienă personală, jetoane cu ghicitori, foi flipchart, calculator,
videoproiector , minge de interior
FORMĂ DE DESFĂŞURARE: frontal, individual
DURATA ACTIVITĂŢII : 45 minute ( 35 minute curs + 10 minute activitate recreativă)

BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin O.M.
Nr. 3418/19.03.2013
 Suport de curs - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici.
Program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2013
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL RESURSE EVALUARE


ACTIVITĂŢII OP. INSTRUCTIV-EDUCATIV

Metode şi Forme Material


procedee de didactic
organiza-
re
1.Moment -asigurarea unui climat adecvat desfășurării activității; instructajul frontal
organizato- -pregătirea materialului didactic necesar lecției. verbal
ric

2.Captarea Profesorul prezintă o imagine cu o fetiță murdară şi cere Conversaţia frontal video- aprecieri
atenţiei elevilor să o descrie. Elevii răspund, argumentând proiector: verbale
răspunsurile. prezentarea
unei imagini
cu o fetiță
murdară

3.Anunţarea Profesorul anunţă titlul activităţii și obiectivele lecției: Expunerea frontal aprecieri
temei şi a Astăzi o vom ajuta pe fetița „Murdărica” să folosească diferite verbale
obiectivelor obiecte pentru a deveni curată și toți copiii să o iubească și să
activităţii se joace cu ea.

1
4. Dirijarea Profesorul citește povestea „Fetița cu fundițe roșii” de Cella Conversaţia imagine cu
învățării Aldea și prezintă o planșă cu fetița (care la început este „Murdărica
murdară și ciufulită)și cu personajele pe care le întâlnește ea ” și
în călătoria ei. ilustrații cu
Personajele sunt prezentate aleatoriu, iar elevilor li se cere să veverița,
O4 le așeze în ordinea în care s-au întâlnit cu fetița. Explicaţia Frontal iepurașii,
Cu cine se întâlnește prima dată Exerciţiul ursulețul și
„Murdărica”?(Cu veverița.) aricii
Apoi cu cine se întâlnește?( Cu iepurașii.) Aprecieri
A treia oară, cu cine se întâlnește?(Cu ursulețul.) stimulative
Cine se joacă până la urmă cu Lipici, carioci, asupra
„Murdărica”?( Aricii, deoarece ei cred că ea așa ciufulită și foi flipchart corectitudinii
murdară este tot un arici.) răspunsurilor
Se organizează joc de rol în perechi : joc de rol Perechi
fetița-veverița
O5 fetița- iepurașul
fetița-ursulețul
fetița-ariciul

V-a plăcut povestea? Ați văzut cum fetița din o imagine


„Murdărica” a devenit conversația Frontal cu o fetiță
„Curățica”? curată

Voi sunteți copii curați?


Ce vă ajută pe voi să fiți curați?
O1 Se prezintă imagini cu obiectele necesare igienei personale. imagini cu
Dimineața după ce vă treziți și mergeți la baie, ce faceți? obiectele de
Vă spălați? Unde vă spălați? Cum vă spălați? ( Întâi mâinile igienă
cu apă și săpun, apoi fața cu apa. După aceea ne ștergem , personală
ne spălăm pe dinți, ne pieptănăm și ne îmbrăcăm.)
Ce obiecte folosim pentru toate aceste acțiuni?

2
Profesorul propune jocul „Săculețul fermecat ” și din el
O2 extrage câte un obiect de igienă folosit de fiecare dintre noi: Joc didactic pe echipe Săculeț Aprecieri
un prosop, un săpun și o săpunieră, periuță și pastă de dinți, asupra modului
stimulente de descoperire
șampon, pieptene, oglindă. Se recunoaște și se precizează rolul
pe care îl are fiecare (câte un reprezentant de la fiecare din cele a obiectelor de
O3 6 echipe): igienă
Obiectele
-pentru mâini: apa și săpunul
de igienă
-pentru dinți: periuța de dinți si pasta de dinți
-pentru păr: pieptenele sau peria de păr și oglinda

Frontal calcu-
Joc cu text și lator
Se interpretează cântecul de cunoaștere a obiectelor și cânt
activităților de igienă personală ,,Șoriceii s-au trezit”, însoțit de video-
O5 mimă sugestivă. pro-
iector

O6 Exercițiu joc : ,,Ghici, cine sunt?”(ghicitori despre


obiectele de igienă:
conversația Aprecieri
Frontal Jetoane cu stimulative
Face spumă și clăbuc ghicitori asupra
Și se dă pe la năsuc.(săpunul)
corectitudinii
răspunsurilor

3
Dimineața se dă huța
Ca să fugă căriuța.(periuţa de dinți)

E micuț și are dinți


Faci cărări cu el prin munți.(pieptănul)

Un dreptunghi moale, plușat Te ajută la uscat.


(prosopul)

Aprecierea şi
Vom urmări acum o prezentare cu băiatul numit încurajarea
„CURĂȚEL”, care vrea să fie permanent un copil curat și efortului
fericit. fiecărui copil
În timpul prezentării profesorul întreabă elevii și repetă Frontal
împreună regulile de igienă personală . Conversația Video-
euristică
De câte ori ne spălăm pe mâini în fiecare zi?(După ce proiector
mângâiem un animal, înainte de fiecare masă, după ce ne Prezentare
jucăm, după ce folosim toaleta, după ce tușim și ne ștergem ppt
O8 nasul.)
Din ce cauză trebuie să spălăm mâinile? (Pentru că apa și
săpunul îndepărtează microbii de pe mâini și astfel noi nu
„mâncăm” microbii care ne pot îmbolnăvi.)
Cum ne îngrijim unghiile? (Se taie o dată pe săptămână cu
forfecuța sau unghiera.
Niciodată nu trebuie să roadem unghiile!!!)
La ce folosim periuța de dinți? De câte ori pe zi?
(Dimineața când ne trezim și seara la culcare.)

4
Pentru a ne menține corpul curat trebuie să facem duș cât mai
des și să ne spălăm și părul la 2-3 zile.
Ce folosim pentru duș? (Săpunul sau gelul de duș și
buretele sau mănușa de baie.)
Părul cu ce il spălăm? Cu ce il pieptănăm? De ce trebuie să
ne pieptănam zilnic?

Ce reprezintă periuța, pasta de dinți, săpunul, peria de păr,


pieptenele?(Acestea reprezintă obiecte de igienă personale.)

5. Evaluare O7 Profesorul împarte fișe de lucru.Elevii trebuie să asocieze Fișe de lucru Aprecieri
Exercițiul individual
obiectele de igienă personală cu acțiunile specifice. asupra modului
de asociere
Acțiuni-obiecte
de igienă
Se vor face aprecieri generale și individuale privind frontal și Stimulente personală
participarea elevilor la activitate. individual
Aprecieri
asupra modului
de implicare în
activitate
6.Activitate Joc “Mingea călătoare”. Elevii sunt asezaţi în cer.În mijlocul
recreativă cercului se afla conducătorul jocului care, impreuna cu copiii
Joc de
cântă urmăorul cântec: “Mingea zboară la mine/Apoi zboară la minge Observarea
tine/La mine, la tine, ?la mine, la tine/Mingea zboară bine.” miscare cu text
si cânt comporta-
Copilul la care s-a oprit mingea trebuie să ofere o informaţie pe echipe
mentului
formulată sub forma unei propoziţii despre un obiect/o acțiune de participativ
igienă personală.

S-ar putea să vă placă și