Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: "C.Ş.E.I. Delfinul" Constanţa


Clasa: a III a B
Profesor educator : Petrovici Rodica Mihaela
Data: 13.02.2020
Aria curriculară:Terapie educațională complexă și integrată
Activitatea terapeutică:Socializare
Subiectul lecţiei: ,,Asa da,asa nu,, –reguli de comportament
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 
cognitive:
O1- să recunoască obiectele de igienă personală;
O3- să numească rolul pe care îl are fiecare obiect de igienă personală;
O4- să stabilească ordinea corectă a întâmplării din povestea citită;
O5- să mimeze corect modul în care se folosesc obiectele de igienă personală;
O6- să răspundă corect la ghicitori;
O7- să enumere regulile de igienă din prezentarea Power Point;
O8- să rezolve corect cerințele din fișa de lucru;
 
psihomotorii:

O9 – să grupeze corect jetoanele cu obiectele de igienă personală și acțiunile specifice;


O10 – să manipuleze corect materialul didactic cu sau fără sprijinul profesorului;
 
afective:
O11 - să participe cu interes şi curiozitate la activitate;

1
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, Dințișor și Zâna Măseluță. Igiena dentară
Material didactic: ilustraţii cu animale, fişe de lucru,lipici, carioci, obiecte de igienă personală, calculator, tabla interactivă
http://www.youtube.com/watch?v=tUJUAkhBAaE,
http://www.trilulilu.ro/video-diverse/dr-periuta-si-dr-maseluta

FORMĂ DE DESFĂŞURARE: frontal, individual


DURATA ACTIVITĂŢII : 45 minute

BIBLIOGRAFIE:
Cristina Farzikhosroushahi, Maria Condrea – „Terapia educatională complexă şi integrată” – Editura Tehnopress
2005 Frâncu, A., Jocuri didactice şi exerciţii distractive, EDP, Bucureşti, 1979

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

SECVENŢELE OB. CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂŢII OP. INSTRUCTIV-EDUCATIV
Metode şi Material
procedee didactic

1.Moment -asigurarea unui climat adecvat


organizatoric desfășurării activității;
-pregătirea materialului didactic necesar
lecției.
2.Captarea atenţiei Profesorul prezintă o imagine cu o fetiță Conversaţia Tabla
murdară şi cere elevilor să o descrie. interactivă:
prezentarea
unei imagine
cu o fetiță
murdară
3.Anunţarea temei şi Profesorul anunţă titlul activităţii: Explicaţia
a obiectivelor „ Reguli de igienă personală” și
activităţii obiectivele lecției.
Astăzi o vom ajuta pe fetița
„Murdărica” să folosească diferite
obiecte pentru a deveni curată și toți copiii
să o iubească și să se joace cu ea.

3
4. Desfășurarea Profesorul citește povestea „Fetița cu Conversaţia Prezentarea
activității fundițe roșii” de Cella Aldea și prezintă o unei imagine
planșă cu fetița (care la început este cu
murdară și ciufulită)și cu personajele pe „Murdărica”
care le întâlnește ea în călătoria ei. și ilustrații cu
O4 Personajele sunt prezentate aleatoriu, iar Jocul didactic veverița,
elevilor li se cere să le așeze în ordinea în Explicaţia iepurașii,
care s-au întâlnit cu fetița. Exerciţiul ursulețul și
Cu cine se întâlnește prima dată aricii- la tabla Aprecieri stimulative
„Murdărica”?(Cu veverița.) interactivă asupra corectitudinii
Apoi cu cine se întâlnește?( Cu răspunsurilor
iepurașii.)
A treia oară, cu cine se întâlnește?(Cu
ursulețul.) Lipici, carioci,
Cine se joacă până la urmă cu
„Murdărica”?( Aricii, deoarece ei cred că
ea așa ciufulită și murdară este tot un
arici.)
Tabla
V-a plăcut povestea? Ați văzut cum
interactivă: o
fetița din „Murdărica” a devenit
imagine cu o
„Curățica”?
fetiță curată
Voi sunteți copii curați?
Ce vă ajută pe voi să fiți curați?
O1 Se prezintă imagini cu obiectele necesare
igienei personale. Prezentarea
Dimineața după ce vă treziți și mergeți unor imagini
la baie, ce faceți? cu obiectele de
Vă spălați? Unde vă spălați? Cum vă igienă la tabla
spălați? ( Întâi mâinile cu apă și săpun,
apoi fața cu apa. După aceea ne ștergem ,

4
ne spălăm pe dinți, ne pieptănăm și ne interactivă
îmbrăcăm.)
O2 Ce obiecte folosim pentru toate aceste
acțiuni?

O10 Profesorul propune jocul „Săculețul Joc didactic Săculeț Aprecieri asupra
fermecat ” și din el extrage cu ajutorul modului de a
unui „asistent” câte un obiect de igienă descoperi obiectele
folosit de fiecare dintre noi: un prosop, un Obiectele de de igienă
săpun și o săpunieră, periuță și pastă de igienă
dinți, șampon, pieptene, oglindă, e.t.c.
O3 Pentru mâini: apa și săpunul
Pentru dinți: periuța de dinți si pasta de
dinți
http://www.youtube.com/watch?v=tUJUA Link-uri Tabla
khBAaE, you tube interactivă
http://www.trilulilu.ro/video-diverse/dr-
O5 periuta-si-dr-maseluta

Pentru păr: pieptenele sau peria de păr și Joc didactic


oglinda
O6
Acum haideţi să mimăm cum ne
spălăm pe mâini, pe faţă, pe dinţi,
cum ne pieptănăm...... Aprecieri stimulative
asupra corectitudinii
V-am pregătit și niște ghicitori despre răspunsurilor
obiectele de igienă.

Face spumă și clăbuc


Și se dă pe la năsuc.(săpunul)
Fișă cu

5
Dimineața se dă huța ghicitori
Ca să fugă căriuța.(periuţa de dinți)

E micuț și are dinți


Faci cărări cu el prin munți.(pieptănul)

O12 Un dreptunghi moale, plușat


Te ajută la uscat.(prosopul)

Copiii vor recita o poezie despre Problematiza Fișă cu poezia


regulile de igienă personală. rea „Dimineața”
-Cu săpun mă spăl... Conversația

De câte ori ne spălăm pe mâini în Conversația


fiecare zi?(După ce mângâiem un animal, euristică Tabla
înainte de fiecare masă, după ce ne jucăm, interactivă-
după ce folosim toaleta, după ce tușim și Prezentare ppt
ne ștergem nasul.)
Din ce cauză trebuie să spălăm mâinile? Aprecierea şi
(Pentru că apa și săpunul îndepărtează încurajarea efortului
microbii de pe mâini și astfel noi nu
fiecărui copil
„mâncăm” microbii care ne pot

6
îmbolnăvi.)
Cum ne îngrijim unghiile? (Se taie o dată
pe săptămână cu forfecuța sau unghiera.
Niciodată nu trebuie să roadem
unghiile!!!)
La ce folosim periuța de dinți? De câte
ori pe zi? (Dimineața când ne trezim și
seara la culcare.)
Pentru a ne menține corpul curat trebuie
să facem duș cât mai des și să ne spălăm și
părul la 2-3 zile.
Ce folosim pentru duș? (Săpunul sau
gelul de duș și buretele sau mănușa de
baie.)
Părul cu ce il spălăm? Cu ce il
pieptănăm? De ce trebuie să ne pieptănam
zilnic?

O7 Ce reprezintă periuța, pasta de dinți, Conversația


săpunul, peria de păr, pieptenele?(Acestea Aprecieri asupra
reprezintă obiecte de igienă personale.) modului de a
enumera regulile
Reguli de igienă personală de igienă personală

1. Spală-te pe mâini înainte şi după masă.


2. Spală-te o dată pe zi pe tot corpul
cu apă caldă şi săpun; şterge-te bine şi
îmbracă haine curate, proaspăt spălate. Tabla
3. Spală-te pe mâini după ce ai mângâiat interactivă
animale, după ce ai folosit toaleta, după ce Regulile de
ai dus gunoiul, după ce ai folosit batista igienă-
pentru nas, după ce ai venit de la joacă. imagine

7
4. Spală-te pe dinți dimineaţa, seara şi
după fiecare masă.
5. Mergi regulat la dentist,
6. Spală fructele şi legumele înainte de a
le consuma.
7. Piaptăna părul zilnic sau chiar de mai
multe ori pe zi.
8. Spală-ți părul cel puțin o dată pe
săptămână.
9. Păstrează-ţi unghiile de la mâini şi
picioare curate.
10. Aeriseşte camera în care dormi.
O8 Exercițiul Aprecieri asupra
Aminteşte-ţi să te speli pe mâini înainte de modului de a asocia
a mânca! acțiunile cu obiectele
de igienă personală
Soft
educațional
Diferenţiat profesorul împarte sarcini de
lucru.
Primesc fișe de lucru unde trebuie să
recunoască obiectele de igienă personală
și acțiunile specifice.

5. Evaluare O9 La sfârșitul activității, profesorul Joc didactic


prezintă jetoane cu obiecte, iar elevii
recunosc obiectele de igienă , le așază
corespunzător pe o planșă și numesc la ce
se folosesc ele. Aprecieri asupra
Se vor face aprecieri generale și modului de implicare
individuale privind participarea elevilor la în activitate
activitate.
8

S-ar putea să vă placă și