Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

Data։ 27.02.2019

Clasa։I

Propunător։ prof înv primar Buliga Dorina

Disciplina ։Dezvoltare personală

Aria curriculară։Consiliere şi orientare

Titlul ։Curăţel sau murdărel-reguli de igiena personală

Tipul lectiei։formare de priceperi şi deprinderi

Discipline integrate։Dp,Clr,Mem,Av/ap

Competenţe specifice։

DP

1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală

3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate

CLR

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare


cunoscute

MEM

1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >,
=, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

AV/AP

Obiective operaţionale։

O1-să recunoască obiectele de igienă personală⁏


O2-să asocieze obiectele de igienă cu activităţile de igienă pentru care sunt folosite⁏

O3-să încadreze activităţile de igiena în rutina zilnică⁏

O4-să răspundă la întrebări pe baza poveştii audiate⁏

O5-să recunoască comportamente pozitive în igiena personală.

Mijloace didactice։

a)Metode şi procedee։ Conversaţia ,explicaţia ,exerciţiul ,problematizarea,jocul


didactic,conversaţia euristică,lectura explicativă,predicţia.

b)Resurse materiale։flipchart,fişa cu povestea,fişa cu ghicitori, trusa cu obiecte de


igienă,fişe ,creioane colorate.

c)Forme de organizare։frontal,individual.

Bibliografie։

 Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ Clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
 https://www.didactic.ro/
Scenariul didactic
Momentele Obiective Conţinut instructiv-educativ Mijloace didactice Evaluare
lecţiei operaţionale Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizare
1.Moment  Împart materialele necesare.Mă asigur ca toți elevii sunt Conversaţia Materialele Frontal Capacitatea de
organizatoric pregătiți pentru ora de Dezvoltare personală. necesare receptare a
mesajului oral
2.Actualizarea  Ne amintim titlul lecției trecute-“Activităti zilnice de Conversaţia Frontal Capacitatea de a
cunoştinţelor igienă personală”. enunţa titlul
lecţiei

 Pe o coală de flichart elevii vor numi obiectele Conversaţia Flipchart Frontal Capacitatea de a
O1 ilustrate,apoi vor încercui doar obiectele de igienă Explicaţia recunoaşte
personală.( Anexa 1)Alcătuim propoziții cu fiecare Exerciţiul obiectele de
denumire. igienă personală
Capacitatea de a
compara
Conversaţia Flipchart Frontal numărul de
 Voi cere elevilor să numere obiectele şi să noteze Explicaţia obiecte a două
numărul corespunzător în casetă.Comparăm apoi Exerciţiul mulţimi
numărul obiectelor de igienă personală cu numărul Problematiza Capacitatea de a
obiectelor care nu sunt de igienă.Dacă din numărul total -rea rezolva situaţia
de obiecte am lua obiectele de igienă ,câte obiecte ar problemă
rămâne?

O2
Exerciţiul Flipchart Frontal Capacitatea de a
 Rezolvăm un exercițiu de unire a activității cu obiectul
asocia obiecte
de igienă personală folosit (pe o coală flipchart).(Anexa
cu activitatea la
2)
care sunt
folosite
3.Captarea O1 Le citesc elevilor ghicitori despre obiectele de igienă Jocul didactic Fişa cu Frontal Capacitatea de a
atenţiei personală. ghicitori identifica
 Dacă-l uzi , el face spumă obiectele
Și-ți alunecă din mână.(săpunul)

 În mici tuburi se găsește


Dinții bine îi albește
Și de carii ne păzește.(pasta de dinţi)

 Un arici mititel
Curățăm dinții cu el.(periuţa) Capacitatea de a
Conversaţia Frontal recepta mesajul
 Îi anunţ pe elevi că am pregătit o surpriză pentru oral
ei,daca se vor descurca bine vor primi o adevarată
comoară pentru igienă.

4.Anunţarea  Îi anunţ pe copii că astăzi ne vom consolida Conversaţia Frontal Capacitatea de


temei şi a deprinderile de a ne menţine curaţi pe tot parcursul receptare a
obiectivelor zilei pentru a fi sănătoşi. mesajului oral

5.Dirijarea O5  De ce trebuie să ne spălăm? ca să fim curați Conversaţia Frontal Capacitatea de a


învăţării De ce ne mentinem curați?ca să fim sănătoşi euristică răspunde la
întrebări
O5  Jocul „ Eu spun greşit, spune tu bine ! ” Exerciţiul Frontal Capacitatea de a
-Înainte de a mă aşeza la masă îmi spăl urechile. explicaţia identifica greşeli
-Eu mă spăl pe dinți o dată pe săptămȃnă. în rutina
O3 -Seara îmi piaptăn părul. prezentată
-Cȃnd mănȃnc am grijă să am mȃinile murdare.
Capacitatea de a
recepta mesajul
 Citesc povestea „O zi din viaţa lui Murdărel‟.Verific Lectura Fişa cu Frontal oral
înţelegerea textului.(Anexa 3) explicativă povestea
Predicţia
-Ce a făcut Murdărel când a sunat ceasul? şi-a pus Capacitatea de a
O4 perna în cap răspunde la
-Ce i-a spus mama? Că va întârzia întrebări
-Ce trebuia să facă Murdărel dimineaţa?Să se
îmbrace,să-şi facă ghiozdanul,să se spele şi să
mănânce.
-De ce credea că nu e nevoie să se spele dimineaţa?
Pentru că nu s-a murdărit în somn.
-Ce avea Murdărel la prima oră? Educaţie pentru
sănătate
-De ce şi-ar fi dorit un chibrit? Ca să-şi cureţe unghiile
-De ce l-a certat bunica la prânz? Fiind că a uitat să se
spele pe mâini şi să se schimbe.
-Cum s-a băgat în pat Murdărel? Îmbrăcat.
-Ce a făcut Murdărel în loc să-şi facă temele? S-a uitat
la televizor şi s-a jucat cu prietenii.
-Ce a făcut seara Murdărel? S-a uitat la film.
-Ce i s-a întâmplat lui Murdărel când să adoarmă? Un
junghi ca un cuţit i-a trecut prin ureche.
-Ce a vrut să facă Murdărel? Să caute o scobitoare.
-De ce credeţi că avea nevoie de o scobitoare?
-Ce a făcut mama? I-a pus câteva picături în ureche.
-Ce a făcut apoi băiatul? A adormit.
-Ce a visat el? Nişte fiinţe mici şi ciudate cu guri mari.
-Cine erau aceste fiinţe? Microbii .
-De ce credeţi că Murdărel avea un coşmar? Pentru că
era murdar.
-Ce ar trebui să facă pentru a preveni astfel de Trusa cu Capacitatea de a
coşmaruri? Să se spele şi să fie mai ordonat. obiecte de Frontal denumi acţiunea
O1 Jocul didactic igienă la care este
 Le prezint elevilor o trusă cu obiecte de igienă folosit fiecare
personală.Voi numi cȃte un elev să extragă cȃte un obiect de igienă
obiect ,să-l numeasca şi să spună cum şi de ce ar fi
trebuit să-l folosească Murdarel.

6.Asigurarea O5  Elevii vor primi cȃte o fişă pe care este desenat un Jocul didactic Fişe Individual Capacitatea de a
feedback-ului băiețel curățel sau murdărel,pe care ei îl vor colora şi-l Creioane recunoaşte
vor expune pe panoul cu Aşa DA sau Aşa NU.(Anexa colorate comportamen-te
4) pozitive
7.Încheierea  Explic tema acasă. Conversaţia Fişe Frontal Capacitatea de
activităţii explicaţia receptare a
mesajului oral
Capacitatea de
 Apreciez activitatea elevilor la oră .Cei care au fost evaluare şi
atenţi şi au răspuns frumos vor primi o față zȃmbitoare. autoevaluare
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
O ZI DIN VIAŢA LUI MURDĂREL

Zgomotul asurzitor al ceasului deşteptător tulbura liniştea dimineţii . Murdărel rezolvă repede problema : o pernă
în cap şi somnul revine .
-Murdărel ! Murdărel ! se aude glasul mamei din bucătărie. Iar vei întârzia la şcoală dacă nu te ridici din pat !
-Bine ! mormăie Murdărel . Mă ridic îndată. . .
-Murdărel , îmbracă-te repede ! Pe masă te aşteaptă deja micul dejun , spală-te şi , oricum, grăbeşte-te !
-Doamne , e 7:40 ! In cinci minute mă îmbrac şi-mi fac ghiozdanul , în zece minute ajung la şcoală , mai rămân
doar cinci minute pentru masă si spălat… Cum să fac ? Stiu !
Sunt deja curat pentru că nu m-am murdărit in somn , beau repede ceaiul si felia de unt o înghesui în gură pană ies pe
uşă…
Ce bine că am ajuns la timp !Prima oră avem educaţie pentru sănătate . Aoleu ! Ne controlează la unghii ! Oare
când mi le-am tăiat ultima oară ? Le-aş curăţa repede dacă aş avea un băţ de chibrit… .
Cu chiu şi vai a trecut şi ziua de astăzi . Bine că Murdărel a ajuns din nou acasă . A servit prânzul , aspru dojenit
de bunica sa fiindcă a uitat să se spele pe mâini şi să se schimbe .
-Mor de somn ! Sărut-mâna pentru masă , bunico ! zise băiatul si plecă în camera lui . Bunica –i aranjase patul dar
el îşi scoase plapuma din lada studioului şi se bagă sub ea aşa îmbrăcat cum era .
După amiaza s-a desfăsurat aproape normal : rugăminţi din partea bunicii să lase calculatorul şi să treacă la lectii ,
rugăminţi din partea prietenilor să iasă la joacă…Normal că până la urmă au câştigat prietenii . Afară se încinsese un
fotbal… Noroc că mama a venit mai devreme de la serviciu si l-a mai ajutat puţin la matematică , altfel ar fi rămas cu
tema nefăcută …
-Ce film interesant ! zise Murdărel cu privirea îndreptată spre ecranul televizorului .
-Nu-l vei putea urmări până la sfârşit fiindcă se termină în jur de ora 23 şi , în plus , este interzis copiilor sub 12
ani .
-Te rog , tati , e un film cu actorul meu preferat !
După terminarea filmului , Murdărel plecă la culcare. Când dulcea vrajă a somnului era să îl cuprindă , un junghi
ca un cutit îi trecu prin ureche .
-Au , mă doare ! Murdărel merse la bucatarie să caute o scobitoare pentru a rezolva problema . Noroc că mama
veni repede şi-i puse în ureche câteva picături.
În sfârşit ,baiatul ajunse în lumea viselor , dar…stupoare !Pe corpul său se băteau nişte fiinţe mici şi ciudate cu
nişte guri mari , mari . Era un adevărat coşmar .
Anexa 4
Numele şi prenumele Data

FIŞĂ DE LUCRU

1. Încercuiţi imaginile care reprezintă obiecte pe care le folosim :

 Pentru îngrijirea dinţilor

 Pentru îngrijirea părului

2. Încercuiţi şi apoi coloraţi imaginea care reprezintǎ răspunsul la ghicitoare:

,,Fâş, fâş,
Fâş, fâş
Înainte de plecare,
Vin şi euîn graba mare.
Perii haine, frec de zor,
Dau şi eu un ajutor.’’

S-ar putea să vă placă și