Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

-LIMB I COMUNICARE-

CLASA A I I-A

AN COLAR: 2015 2016

PROF. MESARO MARUSIA-ANGELA


DATA: 03.06.2016
UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial ,,LAURENIU ULICIRONA DE JOS
CLASA:A II-A
NVTOR: prof. Mesaro Marusia-Angela
ARIA CURRICULAR: Limba si comunicare
UNITATEA TEMATIC: IAT,CE MAI TIM!
SUBIECTUL: Recapitulare-biletul

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat


TIPUL LECIEI: lectie de recapitulare si sistematizare
DISCIPLINE INTEGRATE: ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
COMUNICARE N LIMBA ROMN
DEZVOLTARE PERSONAL

COMPETENE SPECIFICE:
CLR:
1.1 Identificarea semnificaiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri, n diferite context de comunicare;
3.1 Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut;
3.2 Identificarea mesajului unui text n care se relateaz ntmplri, fenomene din universal cunoscut;
4.1 Scrierea unor mesaje, n diverse context de comunicare.
MEM :
1.5. Efectuarea de nmuliri i mpriri n concentrul 0-1000 prin adunri/scderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice (sum, total, termenii unei sume, diferen, rest, desczut,
scztor, produs, factorii unui produs, ct, demprit, mpritor, , =, +, -, , :) n rezolvarea i/sau compunerea de
probleme
2.2. Evidenierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane i corpurilor geometrice
identificate n diferite context.
AV/AP :
2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare
vizual, muzical, verbal, kinestezic.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive
O. 1. s recite poezia invatata anterior- Vara de V.P.MARCANU;
O. 2. s identifice cuvinte potrivite anotimpului vara;
O. 3. s identifice elementele specifice unui bilet (dat, formul de adresare
O. 4 s ordoneze logic un bilet, respectnd structura acestuia
O. 5.; s scrie nume de persoane care incep cu litere date;
O. 6. s asocieze cuvintele cu sens asemntor i cuvintele cu sens opus;
O. 7. s explice semnele de punctuatie din textul dat
Motrice
O1 s participe activ la rezolvarea cerinelor;
O2 s utilizeze corespunztor instrumentele de lucru;
O3 s manifeste disponibilitate n gruparea pe sarcini de lucru;
Afective:
O1 s manifeste toleran fa de partenerii din grup sau pereche;
O2 s-i mbunteasc abilitile de comunicare, ascultare, cooperare;

coninut, semntur);,

RESURSE:
a) procedurale: conversaia, explicaia, observaia, brainstorming, ciorchinele, autoevaluarea
b) materiale: fie de lucru, fie cu bilete, buci de hrtie cu pri din bilet, saculet cu semen de
punctuatie, jetoane pentru fiecare echipa;
c) organizatorice: pe grupe, individual, frontal;
BIBLIOGRAFIE:
-

Curriculum Naional Programa colar pentru clasa a II-a;


- Oprea Crengua Lcrmioara Strategii didactice interactive, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2006;
- Bratu Gabriela Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul
primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004

STRATEGII DIDACTICE:
METODE I
PROCEDEE:conversaiaexplicaia,demonstraia,exerciiul,brainstormingul,ciorchinele,autoevaluarea,.
MIJLOACE DIDACTICE: fie de lucru, fie cu bilete, buci de hrtie cu pri din bilet, saculet cu semen de
punctuatie, jetoane pentru fiecare echipa
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 45 min
BIBLIOGRAFIE:
-

Curriculum Naional Programa colar pentru clasa a II-a;


- Oprea Crengua Lcrmioara Strategii didactice interactive, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2006;
- Bratu Gabriela Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul
primar, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTEL
E LECIEI

O.
B.
O.
P

STRATEGII DIDACTICE

CONINUTURI

Metode i
procedee

Forme
Mijloac
de
e
organiz
didactic
are
e

C.
S
Moment
organiza
to
ric

Voi stabili ordinea si voi


pregti materialele necesare
pentru lectie.

Reactualizarea
cunotinelor

In ce anotimp suntem? Care sunt


lunile de primavara? Ce se
intampla primavara?
Elevii sunt intrebati ce au facut
ultima oara la CLR- exercitii
privind antonime, sinonime,
cuvinte cu aceeasi forma dar
sens diferit.

conversatia

Activita
te
frontala

Evaluar
e

Captarea
ateniei

Ghicitoare
Soarele dogorete
Teiul nflorete,
Grul e aurit
Cine a sosit? ( Vara)
Ciorchinele (anexa 1)
Voi solicita fiecarei grupe sa
gaseasca cat mai multe cuvinte
care sa sugereze vara,
asezandu-le sub forma unui
ciorchine.
Voi anunta elevii ca astazi este
lectie de recapitulare. Astzi
vom studia poezia
,,Vara ,de Vladimir Pop
Mrcanu.
Le cer s fie ateni pentru a citi
ct mai expresiv poezia i pentru
a rezolva corect i rapid
exerciiile propuse.
i anun c vom lucra pe grupe
de cte 3 elevi.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Dirijarea
nvrii

O3

O4

O5

Brainstor
ming

Conversaia

Le prezint elevilor o plan pe


care sunt redate n imagini cele
patru strofe ale poeziei.
Solicit elevilor s citeasc cte o
strof din poezia Vara i Explicatia
purtm discuii pe baza ei, avnd
Exercitiul
ca suport vizual plana.
Cer elevilor s rspund oral la
Conversatia
cteva ntrebri:
- Care este titlul lecei ?
- Cine este autorul poeziei ?
- Cine este personajul principal
din poezie ?
- Cu cine este asemnat vara n
aceast poezie?
- Care sunt fructele care se coc
vara?
- Dar legumele?
- Cum sunt zilele de var?
- Cum sunt ploile de var? Ce
apare pe cer dup ploaie?
*MPART fiele de lucru, cer
elevilor s-i scrie numele pe
fie.
ANEXA1
Copiii sunt aezai n grupe de
cte 3 elevi;
fiecare copil din grup primete
un plic n care sunt fii de
hrtie pe
care sunt scrise diferite pri ale

Activita Creta
te
colorata
frontala
, in
grup

Oral

Fronta
l

Activita
te
frontala
,
individ
uala

Aprecier
i verbale

unui bilet ;
ANEXA 2
Elevii trebuie sa identifice
partile componente ale unui
bilet.
Elevii
ordoneaz
bucile
respectnd structura unui bilet,
apoi l transcriu pe o foaie de
mrime A4, de diferite culori;
Biletele obinute sunt aezate pe
un panou;

Fixarea
continutului

O5
M
E
M

La punctul 1)a)
Elevii trebuie sa gaseasca
cuvinte cu sens asemanator si
cuvinte cu sens opus la punctul
Elevii trebuie sa citesca textul si
sa
explice
semenele
de
punctuatie folosite.
Copiii sunt rugai s
citeasc a patra propoziie din
text, sau ultimul alineat, o
propoziie
enuniativ,
interogativa sau propoziiile .
Sunt ntrebai de ce s-au scris
asa.
Elevii dau exemple de
propozitii.

Conversatia

Frontal

Fisa
de lucru

Evaluari
orale

joc de rol

explicaia

Aprecier
i

Individ
ual

Corectar
e unde
este
cazul

exerciiul

alte

ANEXA3
Asigurarea
retentiei
si
a
transferului

Elevii vor primi fiecare cte o conversatia


fi cu cerine ,vor completa
spatiile punctate.
ANEXA 4

Activita
te
frontala
,

Oral

individ
uala
Activitate
recreativ

Elevii sunt ndrumai s stea cu


ochii nchii, i. Cadrul didactic
va merge la fiecarecu o,, carte
surpriza.

ncheierea
leciei

Fac unele aprecieri asupra Discuia


modului n care au cntat elevii.
Voi face aprecieri globale i
individuale asupra activitii
desfurate.

Conversaia

Frontal

Descriere
imaginativ

Pan
Fond
muzical

Fronta
l

oral

Elevii vor audia i alte cntece


pentru copii specifice vrstei lor.

Caldura
Soare

Lunile verii:
iunie, iulie,
august

Vara
Zile lungi

Vacanta

Nopti scurte
Fructe
Cele 4 anotimpuri:
Primavara, vara,
toamna, iarna

Anexa 2

Drag Viorel,
Mam,
3 iunie
7 decembrie
Nu uita c mine avem serbare la ora 16.
Nu te ngrijora.
Irina
Am plecat la teatru cu Simona.
Ne vedem acolo!
Trebuie s vii costumat.
M aduce tatl ei acas.
Geanina

Drag Mircea,
Tat,

13 august
27 martie
Vine astzi la noi.
Adu i mingea ta cea nou.
Carmen
Diminea a sunat bunica.
Te ateptm pe teren.
Ajunge pe la ora 12.
Am plecat cu George s jucm baschet.
Radu

ANEXA3
Fisa de lucru
1.a)Gasiti cuvinte cu inteles asemanator:

prieten=

copac=

a iesi=

fata=

b)Gasiti cuvinte cu inteles opus:

mic= gras=

2.Citeste cu atentie textul si explica semnele de punctuatie.

Mai tarziu, ciocanitoarea s-a intors la veverita sa se roage de dansa. Smerita a batut cu
ciocul:
-Cioc!Cioc!Cioc!
Dar veverita isi mutase cuibul.

ANEXA 4

Completai spaiile punctuate cu:

ntr-o, ntr-un:

se afla ...

.. zi, am fost la

s-a urcat..

.zi voi merge s o vizitez pe

dintr-o, dintr-un:

zboar ...................

..................

n alta.

, a zbughit un

.................. scorbur, a ieit o

ireat.

S-ar putea să vă placă și