Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:16.02.2022
GRUPA:Mică
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Grădiniţa cu P.P.nr.8
EDUCATOARE:
PROPUNĂTOR:Mesaroş Alexandra-Marusia,clasa a XII-a
PROFESOR METODIST:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este/a fost şi va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:
TEMA ACTIVITĂŢII : ,,Cu ce călătorim?’’
DOMENIU EXPERIENŢIAL :DLC-Domeniul limbă şi comunicare
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA ACTIVITĂŢII: 10-15 min
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Exersarea pronunţării corecte a unor consoane(r,s,t,v,j)integrate
în cuvinte şi formarea deprinderii de a se exprima corect în
propoziţii simple si dezvoltate .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să denumească corect în funcţie de imaginea de pe jeton (mijloace de transport şi
locomoţie);
- să alcătuiască şi să răspundă în propoziţii simple;
- să precizeze pe unde circulă fiecare mijloc de transport identificat;
- să precizeze numele celui care conduce mijlocul de transport;
- să aşeze corect mijloacele de transport pe panou;
- să efectueze diferite actiuni specifice jocului cu o anumita jucarie;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
B1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârstă apropiate;
D2*. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
D2**. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)
COMPORTAMENTE VIZATE:
B1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia
B1.3. Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vârstă apropiată
D2.1*. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
D2.2**. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate
de vorbitor
SARCINA DIDACTICĂ:
Pronunţarea corectă,descrierea unui mijloc de transport şi plasarea acestuia la locul
potrivit
REGULILE JOCULUI:
Precizez sarcinile şi regulile jocului: Scooby-Doo va circula din mână în mână pe la
fiecare copil şi se opreşte la semnalul meu. Copilul la care s-a oprit jucăria, va veni şi va alege
un jeton din vagoanele trenuleţului şi îi sunt adresate câteva întrebări despre mijlocul de
transport ilustrat, răspunde în propoziţie,rosteşte corect cuvântul, la ce folosim acest mijloc
de transport, cine îl conduce, pe unde circulă şi duce jetonul pe panou .
ELEMENTE DE JOC:
surpriza, aplauzele, recompensele
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
surpriza,.
Mijloace de învăţământ: planşe cu mijloace de transport, jucăria Scooby-Doo,
jetoane,trenuleţul,panou , stimulente.
Forma de organizare: frontal, individual.
Forme de evaluare: formativă/continuă
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului copiilor, chestionare orală,
aprecieri verbale stimulative, recompense.
BIBLIOGRAFIE:
Bojneag, Maria,”Educarea limbajul ghid metodic pentru învaţamânt prescolar”, Petroşani,
Eitura Tehno Art, 2007.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

DIDACTIC ŞTINŢIFIC Metode Mijloa Forme


,procedee ce de de
şi tehnici învăţă organiza
mânt re
1. Moment Se asigură condiţiile unei bune
organizatoric desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scaunelelor în
semicerc şi apoi sub formă de
careu deschis;
- pregătirea materialelor
didactice;
2. Captarea Captarea atenției se realizează Conversa Animal Frontal
atenţiei printr-o surpriză: Scooby-Doo ţia de pluş,
însoţit de un mesaj,,Dragi Scooby
copii,am primit acest cadou(un -Doo,
trenuleţ) sunt foarte supărat că trenuleţ
nu ştiu ce este şi ce are în
vagoanele lui ,dar vreau să mă
ajutaţi voi,să învăţăm împreună
ca să pot călători cu ele.” Mesajul
3.Reactualizarea Copiii despre ce aţi vorbit voi Conversa Frontal Chestionarea
săptămâna aceasta?”(mijloace de Planşa orală
cunoştinţelor transport şi locomoţie pe uscat ). ţia cu
,,_Ce mijloace de transport mai imagini
cunoaşteţi”?( automobilul, Exerciţiul Cu Indivi
autobuzul, metroul, tramvaiul, mijloa Aprecieri
bicicleta, motocicleta, maşina). ce de dual verbale
Îl ajutăm pe Scooby-Doo să afle trans stimulative
care sunt mijloacele de transport port
şi apoi să le aşezăm la locul lor.
4. Anunţarea - Dragi copii,ca să ne fie mai Conversa Frontal
temei şi uşor să recunoaştem mijloacele
de transport, eu zic să ne jucăm ţia
formularea
un joc: ,, Cu ce călătorim?”. Va
obiectivelor
trebui să vorbiţi clar,corect,să
alcătuim propoziţii corecte cu
mijloacele de transport,să aşe-
zăm corect pe panou jetoanele,să
fiu atentă ca să observ care copii
nu se exprimă corect şi să-i
corectez.
5.Dirijarea Explicarea , Planşa
învăţării demonstrarea jocului : Panou
Se explică şi demonstrează Conversa Frontal
modul de desfăşure a jocului.
Precizez sarcinile şi regulile ţia
jocului: Scooby-Doo va circula
din mână în mână pe la fiecare Demonstra jucăria
copil şi se opreşte la semnalul Scooby
meu. Copilul la care s-a oprit ţia -Doo
jucăria, va veni şi va alege un trenule
jeton din vagoanele trenuleţului Observa ţul
şi îi sunt adresate câteva
ţia
întrebări despre mijlocul de
transport ilustrat, răspunde în
propoziţie,rosteşte corect
cuvântul, la ce folosim acest
mijloc de transport, cine îl
conduce, pe unde circulă şi duce Frontal
jetonul pe panou .
Joc de probă:
Se execută un joc de probă
pentru a vedea dacă copiii au Demonstra
înţeles cerinţele.
Desfăşurarea propriu- zisă ţia Imagini
a jocului: cu
Jucăria merge din mână în Explicaţia mijloa
mână, la semnalul meu se ce de
opreşte . Copilul la care s-a oprit trans
jucăria alege jetonul, răspunde la port Observarea
întrebări , duce jetonul pe panoul
comportamen-
corespunzător. Se procedează Exerciţiul
astfel până când toate vagoanele tului copiilor
se golesc. Pe parcursul jocului Frontal
sunt antrenaţi toţi copii. Fiecare
răspuns corect este răsplătit de Indivi Observarea
colegi cu aplauze.
dual comportamen-
Complicarea jocului:
Copiii vor închide ochii timp tului
de câteva secunde până când eu Problemati
copiilor
voi amesteca câte un jeton de pe zarea
panou. Voi ruga copiii să
deschidă ochii şi să privim
împreună planşele cu mijloacele
de transport, unde va trebui să
descopere dacă sunt aşezate
corect.
6. Asigurarea Voi imita sunetul unei maşini: Exerciţiul Frontal Apreciere
feed-back-ului “Cu ce călătoresc?. După ce orală
copiii vor recunoaşte si vor arăta Indivi
jetonul potrivit de pe panou, vor
imita împreuna cu mine sunetul dual
unei maşini,a unui autobuz, a
unui tren. Se vor deplasa apoi
prin grupă imitând mersul
trenului si sunetul specific: “u,
u,uu…”.
7. Încheierea Scooby-Doo este foarte Conversa Stimu
activităţii bucuros l-aţi ajutat şi că aţi lente
învăţat jocul, aţi fost atenţi, ţia Aprecieri
cuminţi si aţi răspuns corect la verbale
întrebarea” Cu ce călătorim?”
asa că v-am pregătit câte un
stimulent pentru fiecare.

S-ar putea să vă placă și