Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

LA LIMBA ŞI LITERATURA
ROMÂNĂ
SUBIECTUL:

Textul „Ce te legeni...”, de


Mihai Eminescu.

ELABORAT:

Data : 12.10.2022
Clasa : a-III - a
Disciplina : Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare : Unitatea 2 „Şi iar cad frunze colorate


Din cartea toamnei aurii...”
Subiectul unităţii : Textul „Ce te legeni...”, de Mihai Eminescu. Versificaţia. Poezia cu
tematică diversă. Strofa. Versul. Rima.
Tipul lecţiei : Lecţie de predare - învăţare.

Competenţe specifice:
 Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
 Perceperea mesajului citit / audiat prin receptarea adecvată a universului
emoţional şi estetic al textelor literare;
 Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotorică şi ca abilitate de exprimare a
gîndurilor.

Subcompetenţe:
 Exprimarea gîndurilor, emoţiilor şi a sentimentelor faţă de mesajul textelor citite
sau a unor secvenţe textuale;
 Recunoaşterea în baza textului a elementelor de versificaţie: strofă, vers, rimă;
 Utilizarea în exprimarea orală şi scrisă a vocabularului din textul citit (cuvinte,
expresii).

Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 - să lectureze textul corect, expresiv şi conştient, respectînd semnele de
punctuaţie;
O2 - să utilizeze în contexte diferite cuvintele şi expresiile noi după
explicarea acestora;
O3 - să extragă din textul poeziei figurile de stil, argumentînd valoarea lor
stilistică;
O4 - să formuleze ghidat mesajul unui text;
O5 - să stabilească legături între cuvinte;
O6 - să participe activ pe parcursul activităţii , exprimîndu-şi liber opinia.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: descoperirea, conversaţia, exerciţiul, observaţia,
Power-point, demonstraţia, dramatizarea, explicaţia, lectura,
situaţia de problemă, asaltul de idei, întrebări multiprocesuale, Diagrama
Venn, Explozia stelară, joc energizant, Multiplele inteligenţe, Triada,
gruparea, selectarea, completarea lacunară, dramatizarea.

b) Forme de activitate: frontală, lucrul în grup, în perechi, activitate

2
individuală, independentă, orală şi scrisă.
c) Mijloace de învăţămînt: manualul (pag.38-39), planşă, cariocă,
imagini, tablă de scris, tablă magnetică, cretă colorată,
fişe de lucru, foi-resursă, materiale audio-vizuale.
d) Resurse informaţionale:
1. Maria Buruiană, Aurelia Ermicioi, Silvia Cotelea, Limba şi literatura
română - manual pentru clasa a III – a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2012.
2. Maria Buruiană, Aurelia Ermicioi, Silvia Cotelea, Limba şi literatura
română – ghidul învăţătorului pentru clasa a III – a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2012.
3. Maria Buruiană, Aurelia Ermicioi, Silvia Cotelea, Limba şi literatura
română – caietul elevului pentru clasa a III – a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2012.
4. Maria Buruiană, Aurelia Ermicioi, Silvia Cotelea, Limba şi literatura
română – lecturi literare pentru clasa a III – a, Chişinău, Editura Ştiinţa, 2012.
5. Curriculum Naţional, Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova, Chişinău, 2010.

3
DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimente Obiec Doza- Eva-
instrucţio- tive Conţinuturile învăţării re Metode, Mijloace Forme luare
nale proce- didactice de acti-
dee vitate
Evocare Asigur condţiile optime pentru buna desfăşurare a lecţiei, rugînd 1 Frontal
elevii să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia în min
bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.
Activitatea
Spargerea gheţii:
2 Spargerea În
Recit poezia “Zile de toamna” –de George Cosbuc împreună cu min gheţii pereche
Crăiţa Toamnă.
Înv.: Ieri vedeam pe luncă flori
Mândri fluturi zburători
Și vedeam zburând albine
Ieri era și cald și bine
Crăiţa: Azi e frig și nori și vânt
Frunzele cad la pământ
Florile stau supărate 
Vestejesc de brumă toate
Înv.: Ieri era frumos pe-afară
Ca-ntr-o caldă zi de vară Planşă,
Crăiţa: Azi e toamnă pe pământ tabla Frontal
O6 magnetică
Vreme rea și bate vânt.''
Descoperi- Anexa 1 Evalua-
Crăiţa recitînd versurile, seamănă frunze pictate pe mesele
Realizarea 2 rea Imagini re
elevilor şi imită vîntul descoperind planşa de la tabla magnetică unde
sensului min decupate orală
este fixat subiectul lecţiei. Şcolarii descoperă pe unele frunze şi pe
2 frontală
O6 animăluţele din codru obiectivele lecţiei şi un mesaj. (Anexa 1) Analiza
min Frontal
O5 Anunţ titlul lecţiei, obiectivele operaţionale şi mesajul transmis Situaţia de Portretul
de Crăiţă. Scriu titlul lecţiei la tablă (adus de nouraşi): Ce te legeni… problemă poetului
de Mihai Eminescu. Observaţia Calcula-
Analizaţi imaginea şi depistaţi cuvintele cheie ale lecţiei. 2 Asaltul de tor,
4
- Cum înţelegeţi cuvîntul codru? min idei Proiector,
- Ce legătură există între toamnă, codru şi Mihai Comuni- ecran
O2 Eminescu ? carea Cărţi Frontal
Comunic scurte date biografice despre autor, prezentate în 2 Power- Foaie-
Power-point. (Anexa2) Prezint o expoziţie de carte scrisă de min point resursă
M.Eminescu. Explicaţia
4
min Lectura Calcula-
Explic cuvintele noi din poezie (aduse de iepuraş) şi rog elevii să
model tor, Frontal Evalua-
alcătuiască cu ele propoziţii.
Power- Proiector, re
Lectura-model a poeziei. point ecran frontală
Prezint în Power-point poezia Ce te legeni de Mihai Eminescu Conver- şi/sau
Frontal indivi-
O1 recitată de către un actor. saţia În
Discuţii în baza materialului prezentat în Power-point: 4 duală
min Manualul pereche
- Ce fel de text este Ce te legeni... ? Lectura
- Cum este vocea actorului? În ce ritm se realizează recitarea? selectivă,
- Care este sentimentul transmis de ritmul recitării? pe roluri

Citirea poeziei de către elevi cu voce tare, selectiv, pe roluri. 4 În grup Evalua-
O4
O6 Lectura selectivă a versurilor: min re
Foaie-
a) care denumesc fenomene ale naturii; Explozia colecti-
resursă
b) care ne indică semnele toamnei; stelară vă orală
cu
c) ce ilustrează ideea trecerii timpului.
steluţe ce
Explozia stelară con-
Pentru a analiza poezia, fiecar grup va primi câte o stea de culoare ţin în-
diferită ce conţine câte o întrebare scrisă pe ea. Elevii vor trebui să trebări
formuleze 1-2 întrebări pe marginea textului care să înceapă cu acea 4 Anexa 3
Frontal
întrebare. min Chesti-
O6 Se prezintă cîte un reprezentant al fiecărui grup, adresînd întrebările Observa- onarea
formulate colegilor. ( Anexa 3) ţia orală
Conver-
Să înţelegem poezia! saţia Apreci-
 M. Eminescu aprecia mult folclorul românesc, vizibilă în Întrebări eri
O3
toate poeziile. Cele mai multe scrieri au fost inspirate din multiproce verbale
natură, aceasta fiind pentru Eminescu atît un loc de suale
5
inspiraţie, cît şi un loc de relaxare. Această temă o regăsim
şi în poezia ..., unde poetul pune accentul pe comunicarea
omului cu natura.
 Din cîte părţi este alcătuită poezia? (Versurile poeziei nu
sunt structurate în strofe, deoarece poetul exprimă o idee unică şi Indivi-
O6 unitară, acea a scurgerii ireversibile a timpului, care semnifică faptul dual
că viaţa este trecătoare. Prima parte cuprinde întrebarea poetului, iar a 2
doua e răspunsul codrului.) min Frunziliţe
Joc
 Numiţi anotimpul descris în poezie. Evalua-
energizant
 Cum este ilustrat codrul? re
Explic elevilor că poetul se adresează codrului ca unui prieten vechi colecti-
şi statornic, codrului fiindu-i atribuite însuşiri omeneşti, vă
personificîndu-l (codrul vorbeşte, suferă, simte că îmbătrîneşte, Apreci-
gîndeşte asemenea unui om) eri
verbale
Joc energizant: Sunt un copac.
În
Fiecare copil îşi imaginează că este un copac din Codrii Moldovei.
perechi,
O3 Picioarele îi sunt rădăcinile, trunchiul prezintă tulpina, mîinile – 2-3
Manual scris
crengile, degetele – frunzele. Elevul îndeplineşte tot ce ar executa min
copacul din textul citit. Rog elevii să închidă ochii. 3 Exerciţiul Evalua-
Imaginaţi-vă că sunteţi un copac viguros, frumos, puternic. min În grup re
Ramurile voastre se înalţă către seninul cerului. Vîntuleţul uşor Lucrul în scrisă
O5 echipă Anexa4
mişcă încetişor frunzele multicolore clătinîndu-le uşor. Dintr-o dată
cerul se acoperi cu nori negri, vîntul se înteţi, frunzele se lovesc una Multiplele
O4
de cealaltă, aplecîndu-se pînă la pămînt. Rădăcinile abia de se mai ţin inteligenţe Anexa5 Evalua-
de sol. Dar ai învins, vîntul a dus norii grei deasupra ta şi iată că Manual re
O5 apare soarele, iar frunzuliţele s-au apropiat de creştet mîngîindu-l. Triada
Foi-resursă orală,
Gruparea
cu sarcini fronta-
Efectuaţi exerciţiul 7 de la pagina 39. Selectarea
Anexa6 lă a
O5
Să dezlegăm tainele poeziei! Activitate în cooperare. Completa- grupuri
Anexa7
Grupul I – Experţii rea -lor
Realizaţi corespondenţa (Anexa 4) lacunară
Diagrama Anexa8
Reflecţia O6 Venn
Grupul II – Naturaliştii 4 Dramati- Frontal
O5
6
Completaţi triada: Ce vedeţi? Ce auziţi? Ce simţiţi? (Anexa 5) min zarea Aplau-
Grupul III – Pictorii 3 ze
Coloraţi frunzele de toamnă pe care sunt scrise cuvintele cheie şi care min
Calcula-
redau mesajul poeziei. (Anexa 6) Indepen-
1 tor, Evalua-
Extensia Grupul IV –Matematicienii Power- dent
min Proiector, re
Scrieţi pe frunze numărul corespunzător cuvîntului. (Anexa 7) point
1 ecran orală
Grupul V – Sufletiştii Exerciţiul
Precizaţi cuvintele ce exprimă sentimentele poetului şi ale codrului. min Indepen- frontală
(Anexa 8) dent
Grupul VI – Actorii 1 Descoperi-
Dramatizaţi poezia Ce te legeni… de Mihai Eminescu min rea Coşul cu
surprize Apreci-
Elevii prezintă foile-resursă cu sarcinile pregătite. eri
verbale
Crăiţa Toamnă mi-a şoptit că doreşte să verifice ce aţi înţeles din Aprecierea
poezia “Ce te legeni”. Prezentare PPT.

Întoarceţi pe verso frunzele şi veţi afla cum aţi fost astăzi la lecţie.
(BRAVO!)
Anunţ tema pentru acasă. Memoraţi poezia şi efectuaţi exerciţiul
8, pagina 40 din Manual.

Apreciez activitatea elevilor pe parcursul orei. Elevii îşi primesc


surpriza de la Zîna Toamnă şi sunt invitaţi să citească o altă poezie
scrisă de marele poet despre codru – “Revedere” de M. Eminescu

S-ar putea să vă placă și