Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: DECEMBRIE
NIVEL  : II
TEMA DE STUDIU:  Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI : Simfonia anotimpurilor
SUBTEMA : Iarna in padure
TITLUL ACTIVITATII : Miezul iernii
ACTIVITATE INTEGRATA : DLC + DEC
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului + activitate artistico-plastica
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare –invatare
MIJLOC DE REALIZARE : memorizare (de V.Alecsandri) + pictura (tema plasctica: pata de culoare)
SCOPUL ACTIVITĂȚII :
 Dezvoltarea capacitǎții de exprimare oralǎ , de ȋnsușire și utilizare corectǎ a semnificațiilor
structurilor verbale orale.
 Formarea și consolidarea unor abilitǎți plastice specifice nivelului de dezvoltare motricǎ.
DURATA : 50 MINUTE
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O.1. Sa descrie imaginea privind anotimpul ilustrat
O.2. sa recite corect si expresiv, respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare;
O.3. Sa memoreze logic poezia
O.4. sa se exprime ȋn propoziții folosind cuvintele noi;
O.5. sa pastreze o poziție corecta ȋn timpul picturii;
O.6. Sǎ lucreze curat si sǎ finalizeze lucrarea ;
O.7. Sa obtina efecte plastice prin imbinarea culorilor
STRATEGII DIDACTICE :
METODE SI PROCEDEE: conversația, , explicația, demonstația, exercițiul, instructajul verbal, trierea
asertiunilor, panza de paianjen
MATERIAL DIDACTIC: set de imagini din poezie, coli de pictat, pensule, acuarele, suporturi pentru
apǎ, șervetele, ghem, palete
FORME DE ORGANIZARE : Frontal, pe centre, individual.
Bibliografie : Curriculum ptr invatamant prescolar, 2008 ; Piramida cunoasterii, L. Tatru, A.Glava, O. Chis, ed Diamant,
Pitesti,2014 ; Metodica predarii limbii si literaturii romane, Mihail Balint, Univ. Babes-Bolyai, Syllabus, Cluj-NApoca,
2008 DESFASURAREA ACTIVITAȚII
MOMENTELE OB. CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EV.
ACTIVITAȚII OP. STIINȚIFIC METODE SI MAT. DID. FORME DE
PROCEDEE ORG.

Moment -aerisirea sǎlii de grupǎ, Scaunel


organizatoric -așezarea mǎsuțelor ȋn grupuri, Conver e Evaluare
-așezarea materialului de lucru pe mǎsuțe dar sația masute a
acoperit, Orala
-intrarea copiilor,
-asigurarea unui climat educațional favorabil, ȋn
concordanțǎ cu tema sǎptǎmȃnii.
Captarea Se va realiza prin prezentarea unei imagini care
Atenției O.1 ilustreaza un peisaj de iarna in padure. Conver Plansa frontal Evaluare
Copii vor descrie imaginea: sația Scaunel individua
„-Ce observam in aceasta imagine? e lǎ
variante de raspuns: masute
In imagine este ilustrat anotimpul iarna in padure
Copacii au frunzele uscate. Cerul e alb
inghetat.Totul in jur e alb.”
Anunțarea Astazi la activitate veti ȋnvǎța poezia « Miezul Conver
temei și a iernii, de V.Alecsandri si veti picta un peisaj in sația
obiectivelor care sa ilustrati anotimpul iarna in padure.
Familiarizarea copiilor cu continutul poeziei : Expune Frontal
Dirijarea Se realizeaza printr-o scurta naratiune, intr-o rea Ilustrati Observar
Invǎțǎrii forma simpla, atractiva prezint continutul poeziei Poeziei i cu ea cpt
si explic expresiile si figurile poetice, facandu-le tema copiilor
accesibile intelegerii copiilor. poeziei
« - Ne aflam in anotimpul iarna, in padure s-a Conver
asezat zapada.Totul este alb, iar copacii sunt sația
dezgoliti de frunze, si doar plapuma alba de
zapada mai acopera pamantul.« 
Recitarea model a poezie de catre educatoare:
Anunt titlul poeziei, autorul si recit poezia, rar si
expresiv, cu respectarea pauzelor, cu o intonatie Recitar Planse
si o mimica adecvata, utilizand o exprimare ea
artisticǎ, pentru a capta interesul copiilor poeziei
descoperind simultan planse cu ilustrații din
poezie.
 Pauza psihologica
« V-a placut poezia ? Ce anume v-a placut ? De Explica
ce ? Variante de raspuns: Ne-a placut poezia tia Imagini
fiindca era anotimpul iarna.Fiindca era multa care
zapada, copacii erau ninsi. »  ilustrea Exprimar
 Explic cuvintele noi : convers za ea în
Stejar : copac inalt, gros atia sensul Frontal propoziți
diamant: piatra pretioasa cuvintel i simple.
templu : lacas sfant or
Se formulează propoziții simple, cu cuvintele
noi.
Invatarea poeziei de catre copii :
Recit prima strofa de 2 ori, apoi chem 2,3 copii
O.4 si o recitam impreuna. Apoi recit strofa a doua
strofa impreuna cu prima, si repetarea lor de alti
2,3 copii. Se recita integral poezia cu intreaga Pe
grupa. grupuri
O.2 Fixarea continutului poeziei noi : mici
Folosind metoda panzei paianjenului, voi tine de
O.3 capatul ghemului si voi recita titlul, autorul si Ghem Observar
primul vers al poeziei, apoi voi da ghemul unui Panza de ata individ ea
copil care spune urmatorul vers din poezie, la de ual comporta
randul lui va da ghemul mai departe, iar copilul paianje mentului
respectiv va recita al doilea vers, tot asa pana la n copiilor
ultimul vers. Ghemul va rula la copii pana se va
recita integral poezia.
Obținerea După ce au recitat poezia, copiii sunt invitați la
performanței măsuțe, repetând refrenul ”Ce e multa Conver Scaunel
galagie,/Colo in margine de sat/ Chiunind de sația e
O.5 veselie/ Multi copii s-au adunat/ Ia-te uita/ Toti masute
O.6 gramada/Inainta omul de zapada”, unde copiii
O.7 vor picta peisajul iarna in padure.
Voi cere copiilor să denumească ustensilele de Pensule Observar
lucru de pe mese. Explica Acuarel ea
Voi prezenta modelul realizat de mine insistând ția e comporta
asupra tehnicilor de lucru și ordinea efectuării Demon Coli de mentului
lor. strația pictura copiilor
Explic și demonstrez modul de lucru, pictez un Pahare
peisaj cu unu, doi copaci si multa zapada, cu apa
respectând culorile anotimpului iarna. Servete
Îi anunț să aibă mare grijă când vor aplica le
culoarea, să nu depășească conturul și să nu pună umede
prea multă apă sau să murdărească foaia pentru
că nu va mai fi la fel de frumoasă lucrarea. Exerciți
Voi realiza cu copiii cateva exerciții de încălzire ul
a mușchilor mici ai mâinilor:
„Inchidem și deschidem pumnii/ învârtim
morișca/batem palmele sus”, etc.
Urez copiilor „Spor la lucru!” după care se va
trece la realizarea temei de către copii.
Voi supraveghea îndeaproape activitatea
copiilor, voi trece pe rând pe la fiecare copil și
voi da explicatii suplimentare acolo unde este
nevoie.
Asigurarea Copii vor exprima valoarea de adevar a Triere Palete Evaluare
retenției și a propozitiilor potrivit poeziei, prin metoda trierii asertiun de individua
tranferului asertiunilor, avand palete in maini, cele de ilor culoare lǎ
culoare rosie pentru adevarat, si palete de rosie si
culoare verde pentru fals. verde
In padure trosneau stejarii.
Era foarte cald.
Zapada stralucea ca un diamant.
Soarele era pe cer.
Lucrarile copiilor se vor expune la panou, Turul Lucraril frontal Ev
Evaluarea realizându-se turul galeriei, copiii își vor evalua galeriei e frontala
activitǎții lucrările. Vor da un titlu expozitiei de lucrari copiilor
plastice.
Ȋncheierea Educatoarea apreciaza ȋntreaga activitate și ȋi Conver Stimule
activitǎții felicita pe copii(general si individual) pentru sația nte - Aprecieri
modul de comportare, oferindu-le stimulente . braduti verbale.
Miezul Iernii
Vasile Alecsandri
În păduri trăsnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!
Stelele par îngheţate, cerul pare oţelit,
Iar zăpada cristalină pe câmpii strălucitoare
Pare-un lan de diamanturi ce scârţâie sub picioare.

Fumuri albe se ridică în văzduhul scânteios


Ca înaltele coloane unui templu maiestos,
Şi pe ele se aşează bolta cerului senină,
Unde luna îşi aprinde farul tainic de lumină.
......................................................................

S-ar putea să vă placă și