Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.01.2022
Grupa: Mare A, Steluțele
Profesor: Păun Irina - Alexandra
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Temă săptămânală independentă
Tema săptămânii: Fețele iernii
Tema activității: „Somnoroase păsărele” de Mihai Eminescu - fragment
Tipul activității: predare
Mijloc de realizare: memorizare
ADE: Domeniul Limbă și Comunicare

Scopul activității: Dobândirea unor informații despre două fructe de toamnă ( para și pruna), pe
baza procesului de investigare sistematică a realității de către copii; înțelegerea mesajului privind
importanța alimentației sănătoase în viața omului;
Scopul: Formarea deprinderii de a reda independent fragmente sau integral poezia însuşită.
Îmbogăţirea vocabularului activ al copiilor, exersarea memoriei.

Obiective operaţionale
Pe parcursul şi la sfârşitul activitații, preşcolarii vor fi capabili să:
 O1 – Să reţină ideile poeziei, pe baza informaţiilor primite. Obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare copil reuşeşte să reţină cel puţin două idei ale poeziei;
 O2 – Să recite corect şi cât mai expresiv poezia, respectând intonaţia, ritmul si pauzele,
având ca model recitarea propunătoarei. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
copil recită corect şi cât mai expresiv poezia;
 O3 – Să reţină expresii noi: “somnoroase păsărele”, “izvoarele suspină”, “codru negru”,
”dorm și florile-n”, ”îngerii aproape”, ajutându-se de imaginile prezentate. Obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare copil reţine cel puţin 3 din cele 5 expresii noi;
 O4 – Să utilizeze corect forma de plural a substantivului, având la dispoziție imaginea
corespunzătoare (jetoane)

Strategie didactică:
a) Metode şi procedee: jocul, conversatia, explicatia, demonstrația.
b) Materiale şi mijloace didactice: jetoane ( pasăre, inger, izvor, lebădă, ramură, codru,
trestie), coşuleţ, pentru jetoane, imagini sub forma de planse, ecusoane, recompense;
c) Forma de organizare: frontal, pe grupe.
Durata activităţii : 30 min

Material bibliografic :
- “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Bucureşti, 2009, Ed. DPH;
- “Didactica Domeniului Limbă şi Comunicare din Învăţământul Preşcolar”, Vasile Molan,
Editura Miniped, Bucureşti, 2017
- “Metode interactive de grup”,Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela
Fulga, Ed. Arves
- „Grădiniţa altfel – scrisori metodice”, Viorica Preda, Ed. Integral, Bucureşti, 2003

Scenariul activității

Aflându-se așezați în formă de semicerc, pe scăunele, copiii sunt pregătiți pentru activitatea
ce urmează să se desfășoare.
La captarea atenției voi realiza o scurtă convorbire pregătitoare, în care copiii vor răspunde
la câteva întrebări referitoare la anotimpul iarna, după care își vor aminti ce anotimp a fost
inainte de acesta și ce își mai amintesc despre el. După ce voi primi răspunsurile, îmi voi aminti
că pe hol, o doamnă tare drăguță mi-a dat un plic, spunându-mi că este de la Zâna Iarnă, pentru
grupa mare „Fluturașii”.
După ce le voi citi scrisoarea, îi voi anunța că vom învăța poezia „Somnoroase păsărele”,
scrisă de Mihai Eminescu, iar pe lângă aceasta, Zâna ne-a mai pregătit și alte surprize, care vor
urma pe parcursul activității.
Ulterior, după convorbire, se va trece la memorizarea versurilor poeziei. Memorizarea se va
face vers cu vers, urmând pașii: prezentarea textului (citirea poeziei), înțelegerea textului
(explicarea expresiilor și a cuvintelor necunoscute), memorarea versurilor, recitarea poeziei de
fiecare copil în parte.
După încheierea memorizării, preșcolarii vor fi invitați să participe la un joc trimis de
Zâna Iarnă, „Eu spun una, tu spui multe”. Copiii vor fi împărțiți pe echipe, iar fiecare echipă va
delega un reprezentant care va extrage câte 3 jetoane, iar ei vor trebui să spună pluralul
cuvintelor ilustrate in imaginile de pe jetoane.
După joc vom mai recita poezia, dar de data aceasta pe grupe: fete, băieți, tare, încet. Voi
revizui titlul, autorul și ideile poeziei, după care voi face aprecieri asupra modului în care
preșcolarii s-au implicat și bineînțeles vor fi recompensați.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentul Ob Conţinutul activității Strategii Evaluare
activităţii didactice

1. Moment Aerisirea sălii de grupă, asigurarea


Organizatoric ordinii în sala de grupă, aranjarea
2 min scaunelor în semicerc.
2.Captarea Propunătoarea realizează o scurtă Conversaţia Observarea
Atenţiei convorbire pregătitoare, utilizând comportamentului
4 min următoarele întrebări: Frontal copiilor
- În ce anotimp suntem?
- După ce cunoaşteţi că este Apreciez
iarnă? corectitudinea
- Ce anotimp a fost inainte de răspunsurilor dar şi
anotimpul iarna? capacitatea elevilor
- Ce aduce iarna? de a esenţializa
- De ce ne bucurăm de venirea conţinutul
iernii?
Propunătoarea va citi Scrisoarea de Scrisoare
la Zâna Iarnă. (ANEXA 1)

3.Anunţarea Astăzi vom învăţa o poezie Conversaţia Observarea


temei şi a despre păsărele, este poezia pe care comportamentului
obiectivelor Zâna Iarnă ne-a trimis-o, se numeşte Explicaţia copiilor
1 min ,,Somnoroase păsărele ’’ , de Mihai
Eminescu. Frontal
4. Dirijarea Memorizarea se va face vers cu
învăţării vers, urmând pașii:
15 min - Prezentarea textului (citirea
poeziei), poezia se citeşte expresiv
de către propunătoare (ANEXA 2)
și se recită o dată sau de două ori, Conversaţia
respectându-se semnele de
punctuaţie, intonaţia şi mimica
Ob3 corespunzătoare şi se vor prezenta Explicaţia
imagini sugestive.(ANEXA 3).
- Înțelegerea textului (explicarea Demonstrația
expresiilor și a cuvintelor Frontal
necunoscute), pe baza planșelor :
“somnoroase păsărele”, “izvoarele
suspină”, “codru negru”, ”dorm și
florile-n”, ”îngerii aproape”. Planșe ale Apreciez
- Memorarea versurilor, recitarea poeziei expresivitatea
poeziei de fiecare copil în parte. recitării și
Poezia va fi memorată vers cu vers. capacitatea elevilor
Se va repeta primul vers cu 2-3 de a memora
copii, apoi se va repeta al doilea conţinutul
Ob1 vers cu 2-3 copii, alţi 2-3 copii spun
Ob2 primele două versuri, propunătoarea
spune al treilea vers , 2-3 copii îl
repetă şi alţi 2-3 copii spun primele
trei versuri, apoi propunătoarea
spune al patrulea vers , 2-3 copii îl
repetă şi alţi 2-3 copii spun cele
patru versuri. Astfel, în final, se
repetă integral. Vom continua cu
strofa a doua si a treia.
5. Obţinerea Ob4 Copiii vor fi invitati sa participe Conversatia Orală
performanţei la un joc trimis de Zâna Iarnă, „Eu
6 min spun una tu spui multe”. Copiii vor Explicatia
fi împărțiți pe echipe, iar fiecare Jetoane
echipă va delega un reprezentant Pe grupe
care va extrage câte 3 jetoane, iar ei
vor trebui să spună pluralul
cuvintelor ilustrate in imaginile de
pe jetoane.(ANEXA 4)
6. Asigurarea Se recită poezia pe grupe: fete, Conversația Orală
feedback-ului băieţi, tare, încet. Demonstrația
1 min Ob1 Se revizuiesc titlul poeziei si autorul Apreciez
acesteia. corectitudinea
Îi intreb pe copii despre ce se răspunsurilor
vorbește în text, care sunt ideile pe
care ei le-au reținut.
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra modului cum Conversaţia
activitatii au participat şi au reacţionat copii.
1 MIN
Anexa 1
Scrisoare de la Zâna Iarnă
Dragii mei copii,
Am venit la voi cu bucurii,
Stele și fulgi mii și mii
Am presă rat peste câmpii
Vă anunț că am venit
Să vă aduc bucurii
Însă , înainte de-a pleca vă mai las o poezie
și…..încă ceva!
Ne vedem la anul!

Cu drag,
Zâna Primă vară

Anexa 2
Somnoroase păsărele – Fragment
de Mihai Eminescu
Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună,
Se ascund în rămurele -
Noapte bună!

Doar izvoarele suspină,


Pe când codrul negru tace;
Dorm și florile-n grădină
Dormi în pace!

Trece lebăda pe ape


Între trestii să se culce -
Fie-ţi îngerii aproape,
Somnul dulce!

Anexa 3
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și