Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Studentă practica: Danciu Steliana-Lorena PIPP III, grupa 1


DATA: 15.01.2023
GRUPA: mică
Tema săptămȃnii: CȂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTȂMPLĂ?
Subtema: “Aspecte de iarnă”
Domeniu experienţial: Limbă şi comunicare
Tema activităţii: “Iarna”
Tipul activităţii: predare - ȋnvăţare
Forma de realizare: memorizare
Durata: 15 minute
Obiectiv fundamental: Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să
demonstreze că l-a înţeles.

Obiective operaţionale:
a) cognitive: -să asculte cu atenţie poezia ,
-să reţină conţinutul acesteia,
-să înţeleagă sensul cuvintelor nou întâlnite .
b) afective: -să manifeste interes pentru activitate.
c) motrice: -să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii.
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, observaţia, recitarea model.

Mijloace de învăţământ: imagini cu aspecte din iarnă, planşă ce înfăţişează conţinutul


poeziei. (Anexa 1)

Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.


Desfăşurarea activităţii:

Momentele Conţinut esenţializat Strategii didactice


activităţii Activitate propunător Activitate copii Metode şi Mijl. de Forme de
procedee învăţământ org.

1. Moment Se creează condiţiile unei bune desfăşurări a Se pregătesc pentru


organizatoric activităţii. începerea activităţii.
Se pregăteşte materialul didactic.
Se aranjează scăunelele copiilor sub formă de
semicerc.

2. Verificarea Adresez copiilor întrebări: Răspund la întrebări: Conversaţia


cunoştinţelor ,,Copii, în ce anotimp suntem?’’ - suntem în anotimpul
dobândite anterior şi ,,De unde ştim că acum este iarnă?’’ iarna Imagini cu
captarea atenţiei - este frig, ninge etc. iarna şi
copii Frontal
Afişez imagini care ilustrează conţinutul Observă imaginile şi jucȃndu-se
poeziei şi adresez ȋntrebări. răspund la întrebări legate cu bulgări
de acestea. Observaţia

3. Anunţarea temei ,,Azi vom învăţa o poezie care se numeşte Sunt atenţi şi privesc Observaţia
şi a obiectivelor Iarna. planşa Planşă ce
urmărite Această planşă înfăţişează conţinutul poeziei: înfăţişează Frontal
jocul copiilor cu bulgări de zăpadă.” Explicaţia conţinutul
„La finalul lecţiei va trebui să recitaţi corect poeziei
poezia pentru că cei mai buni recitatori vor fi
recompensaţi.”
4. Dirijarea învăţării Familiarizarea cu conţinutul poeziei. Sunt atenţi. Recitarea
model
Recit poezia model de 2 ori:

„Iarna cea geroasă


A sosit acum, Frontal
Bulgări de zăpadă
Îşi fac loc pe drum.
Explicaţia
Veselia-i mare
Pentru noi, cei mici,
Ce-alergăm pe stradă
Ca nişte voinici.”

Voi trece la învăţarea poeziei pe fragmente, Recitarea


insistându-se pe expresivitatea limbajului şi Sunt atenţi. model Individual
pronunţia corectă.
Recită poezia.
Voi recita de doua ori prima strofă a poeziei.
Voi selecta 2-3 copii care vor recita prima Sunt atenţi.
strofă, fiind ajutaţi de mine şi de colegi.

Voi recita a doua strofă, reluând şi prima Recită poezia.


strofă.
Alţii 2-3 copii care vor recita ȋntreaga poezie,
fiind ajutaţi de mine şi de colegi.

5. Obţinerea Voi recita poezia. Recită poezia. Exerciţiul Frontal


performanţei Voi numi câţiva copii care-mi vor recita, pe
rând, întreaga poezie. Individual

6. Feed-back Se va recita poezia de către un copil şi se va Recită poezia. Individual


fixa titlul precum şi mesajul transmis de
aceasta. Răspund la întrebări despre
conţinutul poeziei. Conversaţia Frontal

7. Asigurarea Desfăşor cu copiii concursul: Câţiva reprezentanţi de la Explicaţia Pe grupe


retenţiei şi a grupa recitatorilor vor
transferului de ,,Cel mai bun recitator” recita poezia cât mai
cunoştinţe. expresiv. Vor fi ajutaţi de Exerciţiul Individual
Împart grupa de copii în două subgrupe:
ceilalţi membri ai grupului
recitatori şi spectatori.
lor, dacă este cazul.
Copiii din grupa
spectatorilor vor aplauda
pe cei mai buni recitatori.
Frontal
Se inversează rolurile între
echipe.

Se menţionează cei mai buni recitatori.


8. Încheierea Voi face aprecieri individuale şi colective Cei mai buni recitatori vor Conversaţia
activităţii asupra modului ȋn care au participat copiii la primi recompensă
activitate. ecusoane.
,,Copii, v-a plăcut poezia?
Când ajungeţi acasă, va trebui să spuneţi
poezia părinţilor şi bunicilor’’.
Anexa 1:

S-ar putea să vă placă și