Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa: mijlocie
Domenii experienţiale: știință/om și societate
Mijloc de realizare: activitate integrată(cunoașterea mediului/activitate practică)
Tema: ,,Reguli de circulație”
Subiectul ludic:,, ,,Așa da, așa nu!””- joc exerciţiu(c.d.p)
,,Culorile semaforului”- lipire- exerciții(c.d.p.)
Tipul activităţii: consolidarea priceperilor şi deprinderilor

Obiectiv fundamental:

Consolidarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a regulilor de circulație;


formarea unei atitudini responsabile în față de sine și față de ceilalți.

Obiective operaţionale:
*cognitive:
-să recunoască semnele de circulație şi semnificația acestora;
-să respecte regulile de circulație, în situații care impun acest lucru;
-să răspundă la ghicitorile despre semnele de circulație ;
-să diferențieze comportamentele adecvate de cele necivilizate , pe baza imaginilor;

*afective:
-să-şi exprime ataşamentul sau respingerea faţă de comportamentul celor implicați în
acţiune, motivând alegerea;

*psihomotorii:
-să-şi coordoneze mişcările oculomotorii în scopul rezolvării sarcinilor individuale și de
grup.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea.
Mijloace didactice:
-material demonstrativ:planșe cu imagini ale copiilor la semafor, în ipostaze diferite,
semaforul;
-material distributiv:fişe, hârtie colorată, lipici etc.

Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

1
Bibliografie:

,,Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti, 2005;


,,Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, MECT-2008;
,,Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar”, Editura Activ, Bacău, 2003.
„Secrete metodice în didactica preșcolară”, Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2008

Evenimente Evaluare
didactice Conţinutul ştiinţific al activităţii Strategii Instrumente Indicatori
didactice
1.Captarea Copiii grupei mijlocii primesc o
atenţiei scrisoare de la o fetiță care le cere ajutorul.
Neascultătoare fiind, a trecut strada în fugă,
desprinzându-se din mâna mamei. Din
păcate, fetița a fost accidentată de o mașină.
Norocul ei a fost faptul că șoferul circula -citirea scrisorii
prudent. Copiii ,,sunt rugați” de aceasta să o de către
ajute să învețe semnele de circulație, pentru educatoare
a evita pe viitor astfel de situații, care ar
putea avea efecte tragice.
2.Anunţarea Educatoarea primeşte acordul copiilor de a
temei şi a o ajuta pe fetiță.Aceştia doresc să o ajute să
obiectivelor recunoască semnele de circulație. -conversaţia
Educatoarea le propune jocul cu
tema:,,Aşa da, așa nu.”

3.Reactulaiza- Copiii răspund la ghicitori despre semnele -conversația -evaluare


rea de circulație, după care le intuiesc, pe baza orală
cunoștințelor jetoanelor puse la dispoziția lor. Dovedesc,
în contextul conversației, faptul că și-au
însuțit noțiuni precum: semafor, pietoni,
trecere de pietoni, agent de circulație etc.

2
4.Desfăşurarea Copiii intuiesc materialul demonstrativ: -explicaţia
activităţii planșe în care sunt ilustrate situații Identificarea
a alternative: cea în care copiii trec corect situțiilor
strada, în opoziție cu situația în care trec -demonstraţia corecte de
incorect; situații în care ei așteaptă civilizat -evaluare travesare
la semafor, precum și necivilizat; situații în orală
care unii traversează pe roșu etc.
-exerciţiul
Apreciere
verbală

-conversaţia

Copiii lucrează pe echipe, rezolvând Recuoaşterea


5.Obţinerea sarcinile: -exerciţiul -evaluare corectă a
performanţe- „Spune cine traversează corect strada. Taie continuă ipostazelor
lor cu o linie situațiile în care copiii nu trec pozitive și
corect strada. Desenează o bulină roșie negative
lângă cei care sunt civilizați.

-exercițiul -evaluare
continuă Caracterizarea
personajelor,
după fapele
fiecăruia
Prin sondaj, copiii vor recita, pe baza
imaginilor, secvențe din poezia:
„Semaforul” de Ileana Bumbac,
consolidându-și deprinderile de circulație
corectă. -exercițiul
În cele din urmă, vor lipi bulinele -evaluare
reprezentând culorile semaforului( roșie, continuă Lipirea
galbenă și verde) la locul potrivit, pe fișe corectă a
individuale. bulinelor
reprezentînd
culorile
semaforului.
6.Asigurarea Copiii își verifică reciproc lucrările, -conversația -evaluare -exprimarea
feed-back-ului exprimându-și opiniile în legătură cu modul orală unor opinii și
în care au apreciat faptele pozitive și argumentarea

3
negative ilustrate, precum și dacă au lipit lor
corect „culorile semaforului”.
7.Evaluarea Educatoarea va face aprecieri asupra Aprecierea
performanțe- modului în care copiii au participat la rezultatelor
lor activitate. Ea le oferă recompense de prin
,,pietoni civilizați”. recompense

S-ar putea să vă placă și