Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Generală Educație și Cultură or. Fălești


IET nr.5 ,,Soarele’’

Proiect didactic
pentru activitatea integrată:

„ AGENTUL DE CIRCULAȚIE”

grupa inferioară 02,,Clopoțel’’

Elaborat:Falcă A.

2023
Data 11 mai 2023
Grupa inferioară 02 ,,Clopoțel’’
Proiect tematic: ,,Mici,mici dar isteți,,
Subtema: ,,Securitatea vieții,,
Tema activității: ,,Agentul de circulație,,
Forma de realizare: activitate integrată
Forma de organizare: frontal,individual,micro grupuri
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare \Eu, familia și societatea
Dimensiunea: educația pentru societate și educație pentru limbaj și comunicare
Unități de competențe: 1.2 recunoașterea obiectivelor proprii și ale celor comune,avînd grijă de
ele
2.3 exprimarea atitudinii responsabile față de bunurile materiale,explorindu-le și
utilizindu-le cu atenție
Obiectivele operaționale
Cognitiv: să analizeze situații când pot fi periculoase de a trece strada
Phiso-motorii: să imitemișcările agentului de circulație
Socio-afective: să manifeste entuziasm față de ascultarea poveștilor la team data
Strategii diddactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația și expunerea.
Mijloace didactice: fșe de lucru,Cd-ul cu muzica,surpriza Agentul de circulație,scrisoare etc.
EVENIM. STRATEGII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
INSTRUIRII DIDACTICE
EVOCAREA Se crează condiţiilor necesare - scăunele, - corectarea
bunei desfăşurări a activităţii: măsuțe ţinutei unde este
• Aerisirea sălii de grupă - materialele de cazul
• Aranjarea materialelor pe la fiecare centru
centrele de activitate
Copiii intră în sală.
CAPTAREA Agentul de poliție sosește, -conversaţia -observarea
ATENŢIEI prezintă „Salutul”, apoi se -explicaţia comportamentului
completează Calendarul naturii. copiilor verbal și
Copiii grupei mici primesc o -panoul nonverbal
scrisoare din partea unei fetițe „Întâlnirea
prin intermediul agentului de de dimineaţă”,
circulație. În scrisoare, aceasta agentul,
cere ajutorul copiilor. Fiind scrisoarea.
neascultătoare s-a desprins din
mâna bunicii, care o ducea la
grădiniță și a trecut strada în
fugă, fără a se asigura. Nu a fost
accidentată, dar s-a speriat
foarte tare. Copiii sunt rugați de - frontal
fetiță să o ajute să învețe regulile
de circulație, pentru ca pe viitor
să evite astfel de situații care îi
pun viața în pericol.
ANUNŢAREA Copiii doresc s-o ajute să -conversaţia -observarea
TEMEI ŞI A recunoască -explicaţia capacităţii de
menţinere a
OBIECTIVELOR semnele de circulație. -frontal atenţiei
REFLECTIA Copiii sunt rugați să urmeze -exerciţiul -orală
indicațiile agentului de poliție: -demonstraţia -observarea
- ne vom ridica în picioare, ne -explicaţia comportamentului
prindem de mâini, iar eu vă voi copiilor
conduce la centrele pe care vi le-
- lipici
am pregătit pentru astăzi.
-Jetoane cu
Tranziţie: „Cu căţelul la
imagini
plimbare”.
-observarea
Se trece la lucrul pe centre.
comportamentului
Copiii intuiesc materialul
copiilor şi
didactic.
execuţia
Se demonstrează copiilor ce au
artistică
de facut la fiecare centru de
activitate.
Apoi îi voi invita să se aşeze -rezolvarea
după preferinţă. sarcinii
-pe grupe
JOC DE MASĂ:
-individual
Copiii vor reconstitui imagini
(din jumătăți întreg), având şi
imaginea întreagă. Vor putea
lucra și câte doi în echipă.
ARTĂ:
Copiii lipesc semaforul, după ce
au primit explicaţiile pentru
îndeplinirea sarcinilor şi s-a
demonstrat modul de lucru.
ȘTIINȚĂ:
Joc „Așa da!, Așa nu!”
Copiii vor selecta dintre
imaginile de pe masă imaginile
cu comportamente corecte și le
așează la panoul pregătit – în
partea cu fața veselă (ex. copiii
care traversează strada pe jos;
copii care circulă corect cu
bicicleta, etc.) iar imaginile cu
copii care nu respecte regulile
de circulatie în partea panoului
cu fața tristă. Se vor analiza
imaginile așezate la panou în
cele două părți și se va cere
motivarea alegerii.
EXTINDEREA Se va realiza prin câteva -conversaţia
întrebări adresate copiilor
referitoare la activitatea
desfăşurată, lăsând copiii să-și
exprime opiniile.
EVALUAREA Utilizând metoda „Turul -metoda „Turul -evaluarea
galeriei” copiii vor trece pe la galeriei” lucrărilor
fiecare sector pentru a analiza -conversaţia
rezultatele obţinute. -explicaţia
Se vor face aprecieri globale -pe grupe -aprecieri
asupra participării copiilor şi a -individual verbale
modului de lucru pe parcursul -frontal
activităţilor.
Tranziţie: „Hai copii în pas
vioi”.
Se vor face aprecieri asupra -conversaţia -observarea
modului în care copiii au -explicaţia comportamentului
participat la activitate. -bomboane copiilor
Se vor împărți recompense de -frontal
„pietoni civilizați”.
Anexe

Pe stradă dacă aţi văzut


Acest indicator – să ştiţi
Că pe aici toţi pietonii
Pot trece liniştiţi.

Iar când pe acesta-l întâlniţi,


Cu toţii trebuie să ştiţi:
Că a circula e interzis!

O trecere pentru pietoni


este foarte aproape!

Semnu-acesta, precum ştii,


Stop, atenţie, Copii!
Spune că orice maşină
Trebuie să-ncetinească
Şi, cu-atenţie deplină
Când e cazul, să oprească.
Dar înseamnă mai apoi
Foarte-atenţi să fim şi noi.
Să-nvăţăm
Cum circulăm
Şi pe unde traversăm.

S-ar putea să vă placă și