Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Prof. înv. primar: Scutaru Andra


Prof. metodist: Ozana Alexa
Prof. coordinator: Temelie Anca
Elev practicant: Păun Iulia Denisa
Proiect didactic

Data: 29.11.2022
Clasa: a II-a C
Aria curriculara: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba Romană
Subiectul de lecție: Colindătorii
Tipul lecției: Predare-învățare

Competențe generale
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Competențe specifice
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
Scopul lecției: Să înțeleagă conținutul poeziei.
Obiective operaționale:
• Cognitive :
OC1. Să răspundă corect la ghicitoare.
OC2. Să enumere poezii de iarna.
OC3.Să citească clar și corect poezia..
OC4. Să rezolve corect Exercițiile din manual.

Psihomotorii
OP1. Să utilizeze corect materialele necesare desfășurării lecției (manual, marker pentru tablă)
OP2- să-și orienteze efortul oculo-motor spre centrul de interes vizat
Afective:
OA1.Vor manifesta interes la lecție.
OA2. Vor participa activ la lecție.

Strategia didactică: inductivă


Metode și procedee: conversația, observația, scrisul la tablă, explicația, exercițiul, joc
Mijloace de învățământ: , caietul de scris
Forme de organizare a activității didactice: frontală, individuală.
Metode, tehnici și instrumente de evaluare: aprecieri verbale, stickere.
Durata lecției: 50 min.
Resurse umane: 23 de copii
Resurse bibliografice: Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu. Limbă și comunicare - manual pentru clasa a
II-a, Editura didactică și pedagogică,
București, 2018
Programa școlară pentru disciplina Limbă și comunicare clasa a II-a, 2013 M.E.M
Scenariul didactic
Conținut și sarcini de învățare Strategie didactică
Etapele lecției Obiec Activitatea elevei Activitatea Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Timpul tive propunătoare elevilor procedee de organizare
opera învățământ
țional
e
1.Captarea atenției Eleva practicantă Elevii salută
7 minute se prezinta : eleva Conversația Frontală
O.P.1 -Bună ziua, numle practicantă
meu este Denisa
iar astăzi vom
desfășura
împreună ora de
limbă și
comunicare.
Pentru început . Wordwall Frontală
vreau să fiți foarte
atenți pentru că vă
voi spune o Vor Coversația
ghicitoare, iar raspunde la
răspunsul va fi ghicitoare .
titlul lecției de
astăzi
2.Enunțarea temelor și a O.A.1 Astăzi vom vorbi Elevii sunt
obiectivelor despre poezia atenți la Conversația Frontală
1 minute “Colindătorii” de eleva
George Coșbuc. practicantă.
3.Actualizarea După cum v-ați Elevii Frontală
cunoștințelor dat seama din titlu numiți vor Conversația
este o poezie da exemple
despre sărbătorile de poezii
O.A.1 de iarnă. despre
2 minute iarna.
Mai știți și alte
poezii despre
anotimpul de iarna
sau despre
sărbători?
5.Dirijarea învățării O.C.1 Prima data voi citi Aceștia vor Frontală Aprecieri
25 minute O.C.2 eu poezia și voi fi atenți la Manualul verbale
explica cuvintele citirea
necunoscute, apoi poeziei .
vor citit toți copiii Conversația
pe rând câte un
vers poezia.
Vom discuta
împreuna despre
conținutul poeziei
apoi vom rezolva Rezolvă
exerciții din Exercițiile.
manual.

6.Obținerea de O.A.2 Vom juca un Elevii vor Individuală


performanțe joculet pentru ieși pe rând
minute înțelegerea în fată. Explicația
textului.
O.C.3
Conversația,
Exercițiul Frontală
oral

10 minute
7.Feedback Se va realiza pe tot parcursul lecției

8.Evaluarea Fac aprecieri Conversația Aprecieri


performanței verbale verbale
privind
participarea,
răspunsurile,
2 minute activitatea
elevilor la oră.
9.Retenția și transferul Ce poezie am
învățat noi astăzi?
Despre ce era
vorba în poezie?
Cine este autorul
poeziei?

S-ar putea să vă placă și