Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate

Propunătoare: Priseacru Iustina


Grupa: Mică
Tema anuală de studiu: „Cu ce ți cum exprimăm ceea ce simțim?”
Domeniul experienţial: DLC
Disciplina: Educarea limbajului
Tema proiectului: „Sărbători dalbe de iarnă”
Tema săptămânii: „Călare pe măgaruș/Cine vine acuș, acuș?”
Subiectul ludic: „Ghetele”
Mijloc de realizare -Memorizare
Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a recepta și reda un text liric pe baza unui
suport intuitiv.
Dimenisuni ale dezvoltării:
D.1: Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
D.2: Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.

Obiective urmărite:
 OC1- să denumească titlul poeziei;
 OC2-să redea logic versurile poeziei „Ghetele”;
 OC3- să recite corect și cât mai expresiv, respectând intonaţia şi ritmul textului;
 OC4- să recite individual sau în grup versurile poeziei.
.

Strategii didactice:

• Metode şi procedee didactice – conversaţia, explicaţia, demonstrația, exercițiul


• Mijloace didactice –Ghetuța Moșului, Scrisoare de la Moș Nicolae (Anexa 1), surpriza
de la Moș Nicolae, stickere colorate.
• Forme de organizare – mixtă: frontal, individual, pe grupe

Resurse
• Umane – - preșcolari
• Temporale – 15-20 de minute
• Spaţiale – sala de grupă

• Bibliografice:
1. Cojocariu, Venera Mihaela, Teoria şi metodologia instruirii, Editura Didactică şi
Pedagogică, 2004;
2. Mătăsaru Maria, Chiriloaie, Maria, Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar,
Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;
3.Maria Mătăsaru, Luminița Cojocaru, Maria Chiriloaie, Lavinia Mătăsaru, Carmen Nedelcu,
Secrete metodice în didactica preșcolară, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;
4. Curriculum pentru educaţia timpurie 2019
https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum%20ET_2019_aug.pdf
5. Molan, V. (2020), Curriculum pentru educație timpurie a copilului de la naștere până la
vârsta de 6 ani. Didactica domeniului „Limbă și comunicare” din învățământul preșcolar,
București: Editura Miniped.
SCENARIUL DIDACTIC
ADE-DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Continutul instructiv-educativ al lecţiei Stategii didactice


Etapele lecției Ob Evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
Voi prezenta copiilor o șosetă care reprezintă ghetuța
moșului Nicolae, în care se afla o scurtă scrisoare. Explicația „Ghetuța lui Frontală
1.Captarea
(Anexa 1). Moș
atenției Acesta auzind că preșcolarii grupei mici sunt tare isteți Nicolae”
și dornici de a învăța cât mai multe poezii pentru a-l
impresiona, a trimis în dar o poezie foarte frumoasă si Anexa 1
foarte dragă lui, pe care ei va trebuie să o învețe.
Moșul promite copiilor, ca la finalul activității vor
primi și o surpriză dulce, dar numai cu condiția ca poezia
sa fie frumos recitată de toții preșcolarii..

2.Enunțarea Voi anunţa tema activităţii şi a obiectivele propuse: Explicația Frontală Verificarea
temei și a Copii, poezia se numește ,,Ghetele. însușirii titlului
obiectivelor Dacă veți fi atenți la activitate, veți descoperi cuvinte poeziei.
noi și veti recita corect poezia, pentru a putea primi Conversația
surpriza de la Moș Nicolae.

3.Actualizarea - Ce poezii sau cântece despre iarnă am învățat? Conversația Frontală Verificarea
cunoștințelor - Când vine Moș Nicolae? cunoștințelor
-Ce trebuie pregătim în seara de 5 decembrie înainte de referitoare la
culcare? sărbatoarea de
-Cum trebuie sa fim pentru ca Moșul să nu ne uite? Sf. Nicolae și la
cântece/poezii
despre iarnă.
4.Prezentarea -Voi recita poezia model. Demonstrația Frontală
conținutului Ghetele
învățării De un timp ghetele mele
Parca poarta-n varfuri stele.
N-ai ghicit secretul meu?
Pai... le lustruiesc mereu.

Imi tot zice mie tata:


Trebuie sa fie gata
Ca azi-maine in odaie,
Vine mosul Nicolae!

5.Dirijarea - Voi lăsa un moment de con-


învățării templare asupra conținutului textului (V-a plăcut
poezia?)
-Voi relua recitarea cu explicarea cuvintelor „lustruiesc” Frontală
și „odaie” și voi alcătui cu ajutorul lor propoziții simple Explicația Îmbogățirea
pentru întelegerea mai bună a acestora. vocabularului cu
cuvinte noi.
lustruiesc=curăț, șterg Alcătuirea de
odaie=cameră, dormitor propoziții
O2 Mi-am lustruit ghetele pentru Moș Nicolae. Exercițiul Frontală
Mă joc cu mașinuța în odaie.

-Voi trece la însușirea și reproducerea poeziei pe strofe.


O4 -Voi recita model prima strofă Memorarea
și o repet apoi cu doi-trei copii. Pe grupe poeziei
- Voi recita model prima și a doua strofa a poeziei,
repetându-le apoi cu doi-trei copii.
-Voi pune un copil să recite poezia în întregime, punând
O3 accent pe intonație. Individuală

Voi cere ca poezia să fie recitată în întregime de către


toți copiii, în cor. Recitarea
corectă, expre-
sivă, cu
intonație

6.Obținerea O3 „Bravo, dragilor! Acum aș vrea să organizăm un Exercițiul Frontală


performanței concurs. Pentru asta va trebui să ne împărțim în două
echipe: echipa fetelor și echipa băieților. Echipa care va
recita cel mai frumos poezia, va primi o surpriză în plus Recitarea
de la mine.” corectă,
expresivă, cu
Copiii recita poezia în întregime (mai întâi fetele și apoi Pe grupe intonație.
băieții).

7. Feed-back O1 Felicitări, dragilor! V-ați descurcat foarte bine ambele Conversația Frontală Aprecieri
echipe, iar pentru asta veți primi cu toții câte un sticker verbale asupra
de la mine. modului de
Voi adresa copiilor câteva întrebări: desfășurare a
- Ce poezie am învățat noi as- Individuală activitații.
tăzi ?
- Despre ce este vorba în poezie?
-De ce v-a plăcut poezia?
8. Evaluarea Apreciez modul cum au parti- Explicația Frontală Aprecieri
cipat la activitate, cum au pronunțat cuvintele , cum au verbale
recitat poezia.
Le ofer copiilor surpriza trimisă de Mos Nicolae.
9. Retenția și Spun copiilor că trebuie să fim ascultători și cuminți, și Conversația Frontală
transferul să învățăm cât mai multe cântece și poezii, deoarece si
Moșul este bun cu noi și ne aduce multe daruri.
Anexa 1

DRAGI COPII DIN GRUPA MICĂ,

Bine v-am gasit! Eu sunt Moș Nicolae și mi-aș dori tare mult să devin
prietenul vostru pentru ca am auzit că voi sunteți niște copii foarte cuminți și
inteligeți și știți foarte multe cântece și poezii. De aceea, astazi v-am pregatit o
poezie care mie îmi place mult și m-ați face foarte fericit dacă ați învăța-o.

În acest săculeț veți găsi și o surpriză dulceee, pe care o veți primi la finalul
activității, dar numai dacă veți recita poezia frumos și cu intonația potrivita. Sunt
foarte sigur că vă veți descurca de minune!

Succes, dragii mei copii!

Cu drag, al vostru Moș Nicolae!

S-ar putea să vă placă și