Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
Email: secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Proiect de activitate didacticĂ

Profesor coordonator: Vasilica-Leana Botezatu


Profesor metodist: Robu Adriana
Profesor pentru învățământul preșcolar: Petrescu Magda
Elev practicant: Moruzi Gabriela

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 12 IAŞI


Data: 02.12.2020

Grupa: Mijlocie

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Domeniul de activitate: Limbă și comunicare

Tema săptămânii: Când, cum și de ce se întâmplă?

Titlul activității: “Anul Nou”, Vasile Militaru

Tipul activității: predare-învăţare

Mijloc de realizare: Memorizare

Obiectivul fundamental: Formarea capacităţii de a memora poezia, utilizând un limbaj correct din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical.

Obiective operaționale:
O1-să identifice pe baza întrebărilor, fenomenele specifice anotimpului de iarnă;

O2-să alcătuiască propoziţii cu expresiile şi cuvintele necunoscute;

O3-să recite corect şi expresiv poezia;

O4- să desprindă prin intermediul conversaţiei ideea poeziei.

Strategia didactică

✓ Metode și procedee: conversația euristică, explicația, demonstrația, observaţia exercițiul, expunerea


✓ Mijloace didactice: Mascotă-Aurel, imagini care ilustrează conţinutul poeziei, stimulente.
✓ Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:

✓ Curriculum pentru învăţământ preşcolar 2020;


Durata: 25-30 de minute
Nr. Secvențele activității Ob. STRATEGIA DIDACTICĂ
Crt didactice op. Conținut instructiv- educative Evaluarea
. Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment organizatoric Asigurarea condițiilor optime pentru Capacitatea
desfășurarea activității: aerisirea sălii preşcolarilor
de grupă, pregătirea materialului Conversația Frontal de a se
didactic, aranjarea scăunelelor în organiza
formă de semicerc, asigurarea pentru
ordinii și a disciplinei. începerea
activităţii
2. Verificarea Conţinutul este verificat printr-o Conversația Frontal
conţinuturilor însuşite întrebare legată de activitatea euristică
anterior precedentă: “Copii, despre ce aţi
vorbit data trecută la Limbă şi
comunicare?”
3. Prezentarea, explicarea Introducerea în activitate se va
şi valorificarea realiza prin intermediul unui invitat- Conversația
conţinuturilor noi. surpriză-Aurel. Acesta doreşte să euristică Mascotă Frontal
discute împreună cu preşcolarii Aurel
despre fenomele specifice iernii:
3.1 Introducere în viscol, ger, zăpadă, îngheţ, etc., Capacitatea
activitate deoarece este trist pentru că trebuie de a recepta
să plece în bârlogul său să hiberneze un mesaj
şi vrea să ştie ce reprezintă aceste oral.
fenomene specifice iernii
Aurel le adresează următoarele
întrebări: Mascotă Frontal
O1 “ Copii, ce schimbări aţi observat în Observaţia Aurel Individual
natură?”
“ Cum este vremea acum faţă de
cum era vara?”
“ Ce fac unele animale în acest Conversaţia
anotimp?”

3.2 Anunţarea temei şi a Preşcolarii află că astăzi la educarea


obiectivelor limbajului vom învăţa împreună cu Capacitatea
Aurel poezia “ Anul Nou” de Vasile Conversaţia Mascotă Frontal de a percepe
Militaru. euristică Aurel Individual mesajul oral
“ Copii, astăzi la educarea Explicaţia Ilustraţii transmis
limbajului vom învăţa poezia “Anul Poezia
Nou”, vom recita corect şi expresiv “Anul Nou”
poezia, respectând intonaţia, ritmul de Vasile
şi pauzele, vom identifica idea Militaru
poeziei şi vom alcătui propoziţii cu Explicația
cuvintele mecunoscute.”

3.3 Dirijarea învăţării Se va reciti poezia model în Demonstraţia Mascotă Frontal Capacitatea
întregime, prin asocierea cu Conversaţia Aurel preşcolarilor
imaginile valorificate în Explicaţia de a
familiarizarea copiilor cu textul. desprinde
Se va reciti poezia pe strofe şi se va mesajul
purta o discuţie pe baza conţinutului poeziei
poeziei.
O2 Se vor explica cuvintele Frontal
necunoscute, copiii alcătuind Individual Capacitatea
propoziţii cu aceste cuvinte şi Ilustraţii de a alcătui
expresii. Marionetă propoziţii cu
Cuvintele şi expresiile necunoscute:
Observaţia Aurel cuvintele şi
Conversaţia expresiile
• Veşnicie- timp care nu se Explicaţia necunoscute
O3 sfârşeşte niciodată;
• Surâs- zâmbet;
• Clipiţa- clipă, moment; Conversaţia
• Pierind- murind; Observaţia Capacitatea
• Veşmânt- haină; Expunerea de a memora
• Imn- cântec; versuri

Se va face memorarea poeziei pe Conversaţia


unităţi logice. Exerciţiul
“ Copii, haideţi să învăţăm Expunerea
împreună cu Aurel poezia!”
Se va relua prima strofă a poeziei, se
va repeta de două-trei ori, apoi voi Capacitatea
ruga un-doi copii să recite prima Mascotă de a recita
strofă. Aurel poezia
Se va continua prin memorarea respectând
strofei a doua, reluând mai întâi intonaţia,
prima strofă, apoi voi ruga câte un- ritmul şi
doi copii să recite prima şi a doua Exerciţiul Frontal pauzele
strofă a poeziei. Conversaţia Individual necesare

Se trece mai departe la strofa a treia, Capacitatea


reluând strofele unu şi doi şi în final de a recita
strofa a patra. Se reiau primele trei poezia,
strofe apoi voi numi un-doi copii respectând
pentru a recita întreaga poezie. intonația,
Se reia poezia cu toată grupa de ritmul și
două ori, apoi voi numi câte un-doi pauzele
copii să recite individual poezia în necesare.
întregime.
“ Acum vom parcurge toată poezia
mai întâi cu ajutorul meu apoi o veţi
recita singuri.”
4. Fixarea şi
sistematizarea noilor O4 Se va realiza prin recitarea pe grupe
cunoştinţe a poeziei, mai întâi băieţii apoi Conversația Poezia “ Pe grupe Capacitatea
fetele. euristică Anul Nou” de a reda
Se vor adresa următoarele întrebări: de Vasile ideile din
“ Copii, care este titlul poeziei?” ( Militaru conținutul
Anul Nou, de Vasile Militaru) poeziei
“ Câte strofe are poezia noastră?”
(Patru strofe)

5. Evaluare Fac aprecieri verbale și individuale. Conversația Stimulente Individual


Ofer stimulente. Frontal
6. Încheierea activității “ Aurel este foarte bucuros că a Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
învăţat împreună cu voi poezia, generale,
drept urmare poate pleca liniştit în individuale,
bârlogul său. A mai observant copiii colective
foarte atenţi şi descurcăreţi şi e tare
mândru. O să mai vina cu siguranţă
la voi.”
Preşcolarii formează trenuleţul şi se
îndreaptă spre uşă pentru a merge la
baie.
Anul Nou
Vasile Militaru

Din cireşul veşniciei

S-a mai scuturat o floare

După ce-a visat sub lună

După ce-a surâs sub soare.

Şi-n clipiţa-n care floarea

A căzut pierind în vânt,

Câte visuri neîmplinite,

Câte doruri nu s-au frânt!

Dar în locul celei duse,

Altă floare vine acum,

Sufletul să ni-l îmbete

Cu nemaigustat parfum.
Îmbrăcaţi al vostru suflet

În veşmânt de sărbătoare

Şi primiţi cu imn de slavă

Noua veşniciei floare.

S-ar putea să vă placă și