Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC MONODISCIPLINAR

DATA:

GRUPA : mica

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROF.ÎNV.PREŞCOLAR: Onisa Mihaela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : „ Cum exprimăm ceea ce simțim?”

SUBTEMA :„Un mărțișor, darul primăverii adus tuturor”

TEMA ACTIVITĂŢII : “Mărţişor “ -Elena Plugaru

FORMA DE REALIZARE : Memorizare

TIPUL DE ACTIVITATE : Predare-învăţare

DOMENIUL EXPERIENŢIAL : Domeniul Limbă şi comunicare ( DLC)

SCOP: Dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea şi activizarea vocabularului , exersarea


capacităţii de reproducere a unui text literar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1-Să memoreze logic versurile ;
 O2-Să reţină titlul poeziei;
 O3-Să recite versurile poeziei sugerând prin mimică şi gestică înţelegerea conţinutului de
idei
 O4-Să dezvolte şi educe o exprimare verbală corectă din punct de vedere gramatical ;
 O5-Să-şi îmbogţească vocabularul cu cuvinte noi.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,exerciţiul ,problematizarea.
Material didactic: rândunica , scrisoare , recompense.
Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor copiilor , prin analiza
răspunsurilor date, evaluarea orală.
Forma de organizare: frontal şi individual.
Resurse umane: 20 de copii
Durata : 15 min
Bibliografie:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar” Editura DPH , Bucuresti 2009;
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O. – „Piramida cunoașterii”-Repere metodice în aplicarea
curriculumului preșcolar, Ed Diamant
 Dumitru Gherghina, Cornel Novac, Alexandru Mitrache,Didactica activităţilor
instructiv-educative pentru învăţământul preprimar , Ed. Didactica Nova, Craiova 2005.
SCENARIU DIDACTIC

Eveniment Conţinutul ştiinţific Strategii didactice


Didactic

1. Moment organizatoric Crearea condiţiilor necesare bunei


desfăşurări a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii;
Copiii intra în sala de grupă
intonând cântecul „Ghioceii albi
gingaşi.”
Se va realiza prin prezentarea
2.Captarea atenţiei musafirului surpriză : „rândunica
„ care poartă in cioc o Conversaţia
scrisoare .Aceasta le cere copiilor Explicaţia
să o ajute pe prietena ei , Zâna Elementul surpriză
Primăvara , care este foarte
supărată , pentru că nu poate
ajunge mai repede la noi , însă
dacă vom învăţa o poezie , vraja se
va desface şi ea va ajunge în oraşul
nostru.
3. Anunţarea temei şi a Azi vom învăţa o poezie care se
obiectivelor numeşte „Mărţişorul”. Conversaţia
Se va repeta titlul cu toţi copii.
Va trebui să fiţi atenţi să învăţaţi
versurile din această poezie , să fiţi
atenţi la conţinutul acesteia.
4.Reactualizarea Vă aduceţi aminte când era zăpadă Conversatia
cunoştinţelor anterioare afară am învăţat o poezie despre Explicaţia
omul de zăpadă? Observaţia
Haideţi să ne-o reamintim Demonstraţia
recitând-o împreună : Conversaţia
„Nasu-i de ardei,
Ochi-s de carbune,
Matura sub brat
Ii sta de minune
I-am pus oala in cap Exercitiul
In loc de palarie; Conversaţia
Cat va sta in ger Explicaţia
Frig nu o sa-i fie!”
Foarte bine dragii mei ! Acum
pentru a dezlega vraja , vă voi Conversaţia
spune o poezie despre anotimpul Explicaţia
primăvara.
Voi recita poezia clar, expresiv,
respectând intonaţia şi pauzele Demonstraţia
5.Dirijarea învăţării necesare : Conversatia
“Ici şi colo, pe afară, Explicaţia
Zboară câte-un fulguşor.
Dar e zi de primăvară:
Soare, pune-ţi Mărţişor.

Soarele, de colo sus,


Cu căldură mi-a zâmbit
De la zâmbetul lui cald
Fulguşorii s-au topit. „

Voi avea grijă să folosesc în


expunere cuvintele noi şi să le
explic pe înţelesul copiilor.
Se explica expresiile noi (“ici si
colo”-adica din loc in loc, “soarele
cu caldura mi-a zambit”-soarele
primăvara este mai puternic si ne
rasplăteşte cu caldură”)

Poezia va fi memorată pe unităţi


6.Obţinerea performanţei logice. Conversatia
Copiii recită îndrumaţi de
educatoare. Poezia va fi împărţită
în unităţi logice astfel: se recită
model primele două versuri, apoi
se repetă de 2-3 ori cu toţi copiii;
următoarele 2 versuri legate de
primele două se recită model şi se
repetă de 2-3 ori cu întreaga grupă,
apoi se va recita înreaga strofă.
Se repetă procedeul cu următoarea
strofă, se repetă de 2-3 ori cu toţi
copiii, apoi se va trece la
urmatoarea strofă, care va fi
recitată împreună cu cea dinainte,
pentru fixarea în memorie a
unităţilor logice în succesiunea lor
firească.
În final se recită poezia în
întregime.
Recitarea în lanţ a poeziei . Conversatia
7.Fixarea cunoştinţelor Copiii recită versurile poeziei în Exerciţiul
ordinea lor de pe scăunele.
Ofer sprinjin copiilor care au
nevoie.

8.Evaluarea activităţii Vom reda versurile poeziei pe


grupe (fete şi băieţi ) utilizând
mişcări sugestive. Recompense
Se fac aprecieri individuale şi
colective asupra modului de
desfăşurare a lecţiei.
Zâna Primăvara este foarte fericită
deoarece aţi rupt vraja învăţând
versurile poeziei şi vă
recompensează cu o supriză dulce.

9.Încheierea activităţii În încheiere copiii vor ieși din


grupă formând trenuleţul.

S-ar putea să vă placă și