Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

Data: 24 noiembrie 2018


Grupa : mica
Propunator : Motogna Camelia
Tema anuala: Cine sunt/suntem ?
Subtema: „Invat e mic sa fiu roman”
Domeniul experential: Domeniul limba si comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tema/ Subiectul: Poezia „Steagul nostru”
Mijloc de realizare : memorizare
Tipul de activitate : predare – invatare

Scopul activitatii :
➢ Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia;
➢ Formarea deprinderii de a o reda nuanţat şi expresiv poezia;
Obiective operaţionale :
O1: Să inteleaga continutul poeziei;
O2: Sa recite cursiv, clar şi expresiv (ton, pauze, gesturi) poezia „Steagul nostru”;
O3: Sa retina culorile drapelului in ordinea corecta;
O4: Sa inteleaga sensul cuvintelor noi: „mandru steag”, „drapelul”.
Strategii didactice :
➢ Metode si procedee didactice : observare, demonstratia , povestirea, conversatia, explicatia, exercitiul, surpriza;
➢ Mijloace didactice didactic : un steag, un stegulet, plansa cu desenul Nanei, bulinute speciale, planşe cu scene din poezie.
➢ Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 15 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. SECVENTELE STRATEGII DIDACTICE


crt ACTIVITATII CONTINUTUL INSTRUCTIV - Metode si Mijloace Forme de EVALUARE
. EDUCATIV procedee didactice organizar
e
1. Moment Aerisirea salii de grupa;
organizatoric Pregatirea materialului didactic;
Aranjarea scaunelelor în semicerc; Conversatia Frontal Corectarea
Copiii intra ordonat în sala de grupa; tinutei
Salutul, prezentarea musafirilor.
2. Captarea atentiei „Dragi copii, astazi in timp ce veneam la voi
la gradinita am vazut ca in tot orasul au fost Conversatia Steguletul
puse multe, multe steaguri. Voi le-ati vazut? Povestirea Observarea
Unde sunt puse? Frontal comportamentulu
Deoarece au fost puse foarte sus am mers la i copiilor
magazin si am cumparat un steag pentru a-l Observarea
studia mai bine. Vreti sa-l vedeti si voi?”
Le arat un stegulet micut si le spun copiilor Steagul
sa sufle spre el pentru a-l mari. In timp ce Surpriza
prescolarii inchid ochii scot un steag mare
din panza.
„Ce culori are?” Conversatia

3. Anuntarea temei si Anunt titlul poeziei care va fi memorata Frontal


enuntarea „Steagul nostru” si autorul Mircea Pop. Conversatia
obiectivelor Astazi vom invata invata poezia „Steagul
nostru scrisa de Mircea Pop”. Pun cativa Individual
copii sa repete ce vom face astazi dupa care
repetam in cor „Astazi vom invata poezia
<Steagul nostru> de Mircea Pop”.
4. Prezentarea noul • Familiarizarea copiilor cu textul poeziei
continut si dirijarea Ne va ajuta sa invatam poezia o buna prietena
invatarii de-a mea care se numeste „maimutica Nana”. Conversatia Frontal
Dar nu stiu unde s-a ascuns. Haide-ti sa o
strigam impreuna: „Maimutica Nana!”.
Maimutica Nana deseneaza un desen. Ei ii
place foarte mult sa deseneze. Cu creioanele Explicatie
colorate: rosu, galben si albastru, maimutica a
desenat un desen. Ma uit la desen fara sa-l arat Povestirea
copiilor si le spun cat de frumos a desenat
maimutica. Ii intreb daca vor sa vada si ce a plansa cu
desenat Nana. „Nana a desenat un steag”. Surpriza desenul Observarea
Haide-ti copii sa o aplaudam pe Nana pentru Nanei comportamentulu
desenul frumos pe care l-a facut. i
Dupa aplauze Nana spune: „Multumesc, Conversatia
multumesc! ”
Intreb copiii: „Ce a desenat Nana langa
drapel adica langa steag?” „O inima!” Frontal
Educatoarea: „Nana tu azi ai venit ca sa ne
spui o poezie!”
Nana: „Asa este, daca vreti sa va spun poezia
trebuie sa faceti liniste...sa nu aud nici un
cuvintel!”

• Recitarea model a poezie de doua ori


Nana recita expresiv, nuantat poezia în
întregime, astfel încât sa fie ascultata cu
interes de toti copiii. Observarea
Steagul nostru Demonstratie planşe cu comportamentulu
de Mircea Pop scene din i
Am trei ani si jumatate, poezie
Dar cu creioane colorate
Eu stiu desenul cel mai drag:
Al tarii mele mandru steag.

Albastru, galben, rosu – iata, Steagul


E gata, steagul meu indata!
Mai desenez langa drapel Frontal
O inima! Chiar langa el! Conversatia

Ii multumesc „maimutei” pentru poezie si o


mai repet inca o data pentru ca ea sa verifice
daca am invatat-o corect.
Demonstratie
• Recitarea poezie de catre copii Individual

Se realizeaza prin repetarea poeziei de catre


copii prin recitarea individuala si recitarea Frontal
colectiva. planşe cu
scene din
Voi recita primele doua versuri din prima poezie
strofa a poezie, dupa care le voi cere copiilor
sa recite si ei aceste versuri (2-3 copii). La fel
voi proceda si cu urmatoarele doua versuri, si Observarea
cu urmatoarea strofa. La sfarsit vom repeta comportamentulu
toata poezia. i

5. Obtinerea
performantei Copiii vor repeta poezia in fata individual sau planşe cu Frontal
pe grupe. Conversatia scene din Observarea
Deoarece maimutica nu aude bine vom poezie comportamentulu
repeta poezia TARE. Individual i

Maimutica a obosit si de aceea vom repeta


in SOAPTA.
Voi repeta poezia „Romanasul”.
6. Incheierea Fixarea titlului poeziei: „Dragi copii astazi
activitatii am invatat poezia „Steagul nostru” de Mircea Conversatia Stimulente: Frontal
Pop”. bulinute
Fixarea poeziei Recitarea poeziei de catre un copil sau grupuri speciale
de copii. Individual
Aprecieri Voi face aprecieri verbale colective si
individuale asupra activitatii si a modului in
care s-au prezentat prescolarii.
Steagul nostru
de Mircea Pop
Am trei ani si jumatate,
Dar cu creioane colorate
Eu stiu desenul cel mai drag:
Al tarii mele mandru steag.

Albastru, galben, rosu – iata,


E gata, steagul meu indata!
Mai desenez langa drapel
O inima! Chiar langa el!

S-ar putea să vă placă și