Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Propunător educ.: Osman Cătălina

Data: 18.01.2016
Grădiniţa cu Program Prelungit, Răducăneni, Iaşi
Grupa: mijlocie, “Piticii veseli”
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Domeniul experenţial: Limbă şi comunicare
Tema: receptarea unui text liric
Subiectul: “Supa de zarzavat” de Otilia Cazimir
Tipul activităţii: predare-învăţare
Scopul activităţii: Memorarea textului liric, îmbogăţirea vocabularului cu noi cuvinte şi exersarea expresivitatii limbajului.
Obiective operaţionale:
O1: să enumere aspectele caracteristice anotimpului de toamnă;
O2: să memoreze integral poezia;
O3: să reţină titlul poeziei şi numele autorului (opţional);
O4: să recite poezia respectând intonaţia, ritmul, tonul, pauzele;
O5: să recite versurile sugerând prin mimică şi gestică înţelegerea conţinutului de idei.
Strategia didactică:
A) Metode şi procedee: Conversaţia, observarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea.
B) Material didactic: Planşă sugestivă pentru conţinutul cu idei al textului liric, legume.
C) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, în perechi.
Durata activităţii: 25 de minute.
Bibliografie: 1.Florica Mitu, Ştefania Antonovici, „Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar”, Ediţia
a 2-a revizuită, Editura Humanitas Educational, 2005.
2. Educarea limbajului in invatamantul prescolar, vol.I, Compania, 1998.
Desfăşurarea conţinutului instructiv-educativ

Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt activităţii Op.
. Metode Materiale Forme Timp
şi didactice de
procedee organizare
1. Organizarea - se va aerisi sala de grupӑ;
activităţii - se va pregӑti suportul cu planṣa
reprezentând conṭinutul de idei al
textului poeziei;
- se vor aranja scӑunelele în
forma unui semicerc pentru a
asigura o bunӑ vizibilitate asupra
materialului demonstrativ;
- se va asigura intrarea organizatӑ
a copiilor în sala de grupӑ ṣi
ocuparea locurilor pe scӑunele.

2. Captarea atenţiei Se va realiza printr-o surpriză. Conversaţia Legume Frontal Capacitatea de


Aducerea legumelor din poezie şi Explicaţia concentrare
prezentarea lor. Discuţii pe baza voluntară a
acestora. atenţiei

3. Anunţarea temei şi -Voi anunţa direct tema: prin Conversaţia Frontal


precizarea motivarea necesităţii învăţării Explicaţia
obiectivelor unui fragment dintr-o nouă
poezie “Supa de zarzavat” de
Otilia Cazimir.
4. Dirijarea învăţării Voi recita clar, expresiv, respectând Conversaţia Planşă Frontal Capacitatea de
a)Recitarea model intonaţia şi pauzele necesare. ilustrativă Individual a memora
“S-a dus gospodina să ia pentru poezia.
zarzavat, conţinutul
Și vine acasă cu coșu-ncărcat de idei al
Cu morcovi, textului
Cu varză, liric
Cartofi,
Pătrunjel,
Cu sfeclă,
Cu ceapă,
Că toate-s la fel!
Și toate încep să se certe pe
masă:
-Ba, eu sunt mai dulce! - Ba, eu
mai frumosă!
Dar morcov
Sau varză, 
Cartof,
Pătrunjel,
Ori sfeclă,
Ori ceapă, - 
Nu-s toate la fel?
Le ia gospodina pe rând să le
spele,
Pe urmă le taie bucăți - bucățele:
Și morcov,
Și varză,
Cartof, Pătrunjel,
Și sfeclă,
Și ceapă, - 
Pe toate la fel!
Pe oala în clocot capacul
tresaltă,
Și fierb sărăcuțele, fierb laolaltă:
Și morcov,
Și varză,
Cartof, Pătrunjel,
Și sfeclă,
Și ceapă, - 
Fierb, toate la fel!
Pe urmă, tac toate .. Ce vreți să
mai spună?
Căci supa-i pe masa, și-i strașnic
de bună!”

b)Familiarizarea Voi descoperi planşa ilustrativă care


copiilor cu sugerează continutul de idei al
conţinutul textului poeziei;
dat Voi face familiarizarea cu textul
si explicarea cuvintelor noi:
“gospodina”, “zarzavat” etc.

c)Învăţarea Voi recita din nou poezia însoţind


fragmentară a recitarea de mişcari care să pună în
poeziei valoare conţinutul de idei al textului.

5. Obţinerea Vom verifica modul de înṭelegere a Conversaţia Frontal Evaluarea


performanţei conṭinutului poeziei. Vom valorifica Explicaţia Individual deprinderii de
mesajul etic ṣi moral prin a se exprima în
comentarea poeziei: propoziţii
scurte, corect,
d.p.d.v.
gramatical.
6. Consolidarea Se va reaminti titlul poeziei si vor Exerciţiul Individual Deprinderea de
învăţării unei fi solicitaţi 2 copii să recite În perechi a recita corect,
poezii memorate integral poezia. expresiv cu
anterior “Eu am două bunicuţe, mimică şi
Şi mai am şi doi bunici. gestică
Îi iubesc nespus pe toţi,
Că au grijă de nepoţi. Recitarea
integrală a
Mama, tata sunt părinţii.  poeziei pe
Am un frăţior şi-o soră. roluri
Familia, vezi formăm!
Ne iubim şi ne-ajutăm!”

Apoi această poezie va fi recitată


în perechi de câte 2 copii.

7. Încheierea Se vor face aprecieri individuale Conversaţia Stimulente Frontal Aprecieri


activităţii şi colective şi vor fi acordate Individual privind aportul
stimulente. copiilor la
activitate.

S-ar putea să vă placă și