Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 01.11.2022
Prof. înv. Preșcolar: Stan Loredana-Elena
Unitatea de învăţămant: Grădiniţa Piticot
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II, Grupa mare
Tema anuală de studiu: „Cine sunt/suntem?”
Tema proiectului: „Eu și universal meu”
Tema săptămânii: “Eu și familia mea”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare
Disciplina – Activitate de educarea limbajului
Tema activității - ”Corpul meu„ autor necunoscut
Mijloc de realizare - memorizare
Tipul activității : predare/învăţare
Scopul:
 Îmbogățirea cunoştinţelor copiilor referitoare la caracteristicile anotimpului toamna, la
recunoaşterea, denumirea şi descrierea unor fructe, legume şi flori specifice acestui
anotimp;
 Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia, a deprinderii de
a o reda nuanţat şi expresiv;
Obiective
-să memoreze logic şi constient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a ilustraţiilor;
-să recite corect, expresiv, respectând intonatia, ritmul şi pauzele;
-să folosească cuvinte şi expresii noi în contexte diferite;
- să păstreze poziţia corectă pe scăunele;
-să manifeste interes pentru activitate;

Strategii didactice
1. Metode: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia, brainstormingul
2. Mijloace didactice: o planşă reprezentând corpul omenesc, laptop pentru vizionare PPT -
„Corpul meu”
Forme de organizare : frontal, individual, in grup
Forme de evaluare: continuă
Durata: 30 de minute
Bibliografie
 „Curriculum pentru educație timpurie”, MEN, 2019,
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
Curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 “Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar” , Mitu Florica,
Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2000

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Strategiile Evaluarea


didactic Conţinutul ştiinţific didactice (instrumente şi
indicatori)

Creez condiţii optime desfăşurării în Conversaatia


Moment
bune condiţii a activităţii. -frontal
organizatoric

Trezirea interesului pentru activitate Conversaţia


se realizează printr-un material PPT
„Corpul omenesc”. Pe fond muzical -frontal;
Captarea atenţiei (cântecul „Chipul meu”) sunt -material PPT
prezentate aspecte specifice acestui
subiect.

Se poartă o discuţie cu copiii Conversatia


Reactualizarea
referitoare la componentele corpului Explicaţia Aprecierea
cunoştinţelor
nostru precum şi la caracteristicile -frontal răspunsurilor
acestora.

Anunţ tema activităţii, prezentând in


termeni accesibili obiectivele urmărite Explicaţia Observarea
Anunţarea temei pe parcursul activităţii. -frontal comportamentu
Astăzi, vom învăţa poezia “Corpul lui
meu”

Dirijarea Se repetă titlul de 2-3 ori împreună cu


învăţării copiii în vederea reţinerii lui.

Realizez recitarea model a poeziei.


Explicaţia
-Învăţarea poeziei pe fragmente Demonstraţia
logice. Exerciţiul Verificarea
Se va învăţa prima strofă, pe rând modului de
câte 2 versuri apoi se repetă împreună înţelegere a
cu copiii de 2 ori și se trece la textului
învăţarea celei de-a doua strofe, la fel
câte 2 versuri după reluându-se şi
prima strofă. Se repetă împreună cu -Individual;
copiii dar și individual.
Verific corectitudinea versurilor
recitate de copii. Recitarea
corectă, coerentă
În cazul în care copiii nu cunosc şi expresivă a
sensul unor cuvinte, explic cuvintele şi poeziei
expresiile noi şi le introduc în noi
contexte.

Se propune jocul “Continuă tu!” in


care copiii numiţi recită poezia de
unde a rămas copilul solicitat anterior. Individual Recitarea
Propun şi recitarea sub forma de Pe grupuri corectă, coerentă
Consolidarea concurs: şi expresivă
cunoştinţelor “Cine recita mai frumos?

Joc energizant:„Gândesc şi găsesc” Brainstorming


- Se aşează pe flipchart o imagine cu
un chip. -frontal
Asigurarea Analiza
- “Gândiţi-vă la persoana care vă vine
retenţiei şi răspunsurilor
în minte fix in acest moment!”
transferului
- Cuvintele găsite de copii sunt scrise
pe flipchart (sau se asociază cuvintele
cu imagini
Conversaţia Aprecieri
Încheierea -frontal verbale,
activităţii Se vor face aprecieri generale şi recompense.
individuale asupra modului de
desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și