Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 09.11.2022
Prof. înv. Preșcolar: Stan Loredana-Elena
Unitatea de învăţămant: Grădiniţa Piticot, sector 4, Bucuresti
Nivel de vârstă/Grupa: Nivel II, Grupa mare
Tema anuală de studiu: „Cand, cum si de ce se întamplă?”
Tema proiectului: „Universul meu”
Tema săptămânii: “Cum să am grijă de mine”
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și comunicare
Disciplina – Activitate de educarea limbajului
Tema activității - ”Simțurile” de N. Nasta
Mijloc de realizare - memorizare
Tipul activității : predare/învăţare
Scopul:
- Îmbogățirea cunoştinţelor copiilor referitoare la părți ale corpului și la
recunoaşterea și denumirea acestora.
- Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia, a
deprinderii de a o reda nuanţat şi expresiv;
Obiective:
- să memoreze logic şi constient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a
ilustraţiilor;
- să recite corect, expresiv, respectând intonatia, ritmul şi pauzele;
- să folosească cuvinte şi expresii noi în contexte diferite
- să recunoască părțile corpului în concordanță cu cele 5 simțuri.
Strategii didactice
1. Metode: explicaţia, conversaţia, exerciţiul.
2. Mijloace didactice: o planşă reprezentând cele 5 simțuri, carte cu ghicitori, fișă cu
poezia „Simțurile” de N. Nasta
Forme de organizare : frontal, individual
Forme de evaluare: continuă
Durata: 25-30 de minute
Bibliografie
 „Curriculum pentru educație timpurie”
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează Curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 “Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar” ,
Mitu Florica, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2000

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Metode si Mijloace de Evaluarea


didactic procedee învățământ

Creez condiţii optime


Moment desfăşurării activităţii.
organizatoric

Trezirea interesului pentru Conversaţia Observarea


activitate se realizează prin sistematică a
niște ghicitori: „Cinci -frontal; copiilor
fratiori mititei
„Trag manusa peste ei!” Aprecierea
(degetele de la mână) răspunsurilor
„ Una spune,
Doi privesc
Captarea atenţiei Si doi asculta! Carte cu ghicitori
(gura,ochii si urechile”)
„ Daca un miros nu-i place
El se stramba,n-ai ce face!”
(nasul)
Ziua,doua ferestre deschise
Noaptea,doua cercuri cu
vise.
(ochii)

Observarea
Anunţ tema activităţii, comportamentu
prezentând in termeni Explicaţia lui
accesibili obiectivele -frontal
urmărite pe parcursul
activităţii.
Anunţarea temei
Astăzi, vom învăţa poezia
“Simțurile” de Nicolae
Nasta în care sunt prezentate
organele de simț în versuri
și rime pe care să le
memorați usor.
Se repetă titlul de 2 ori
împreună cu copiii în Verificarea
vederea reţinerii lui. modului de
înţelegere a
Se realizează recitarea Explicaţia textului
model a poeziei de către Demonstraţia Planșă cu organele
educatoare. Exerciţiul de simț
Dirijarea
- Învăţarea poeziei pe
învăţării
fragmente logice.
Se va învăţa prima strofă
(4versuri) două câte două, se Fișa cu poezia Recitarea
repetă împreună cu copiii de -Individual; corectă,
2 ori, apoi se trece la coerentă şi
învăţarea celei de-a doua expresivă a
strofe (4 versuri) două câte poeziei
două, reluându-se şi prima
strofă. Se repetă împreună
cu copiii.
Se verifică corectitudinea
versurilor recitate de copii.
Se recită poezia individual şi
pe grupuri.
În cazul în care copiii nu
cunosc sensul unor cuvinte,
se explică cuvintele şi
expresiile noi şi se introduc
în noi contexte.

Se propune jocul “Continuă Recitarea


tu!” in care copiii numiţi corectă,
recită poezia de unde a Individual coerentă şi
rămas copilul solicitat expresivă
Consolidarea anterior.
cunoştinţelor

Le adresez câteva întrebări


Asigurarea legate de activitate de astăzi: Analiza
retenției și a -Ce am făcut astăzi la -frontal răspunsurilor
activitate? (am învățat o
poezie)
-Cum se numeste poezia?
transferului - Despre ce este vorba în
poezie?
-Cine imi spune prima
strofă? Dar a doua?

Conversaţia
Aprecieri
Încheierea Fac aprecieri generale şi -frontal verbale,
activităţii individuale asupra modului recompense
de desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și