Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Călin Tudor-Ginel


Educatoare: Bălașa Lidia
Grupa: Mijlocie, Nivel I
Tema anuală:” Cum a fost, este și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânii: ”Bun venit, Moș Crăciun!”
Tema zilei:
Domeniul experiențial : Domeniul limbă si comunicare
Forma de realizare: activitate integrată (ALA1+ADE-DLC)
Tipul activității : deprinderi și însușiri de noi cunoștințe

Scopul activităţii:

 formarea deprinderii de a memora voluntar şi logic


versurile poeziei;
 îmbogăţirea vocabularului activ cu cuvinte şi expresii noi ( tolba, mandre păpușele, cozonaci gustoși, copii voioși, Moșul Bun)
 formarea expresivităţii limbajului prin recitarea nuanţată;
 însuşirea unor deprinderi de lucru,a unor abilităţi practice ; consoloidarea, sistematizarea și verificarea cunoștințelor copiilor referitoare
sărbătorile de iarnă.

ADE: - DLC – memorizare poezia ”Moș Crăciun”


ALA1: - Centrul ”JOC DE MASĂ” – puzzle ”Moș Crăciun cu sacul lui”
Centrul ”ȘTIINȚE” – ”Sortează globuri după culoare”
Centrul ”CONSTRUCȚII” – ”Sania lui Moș Crăciun”
Obiective operaţionale:

A.D.E.:
O1 - să redea corect şi expresiv intonaţia, accentul, pauza, ritmul, tonul şi nuanţarea vocii în timpul recitării;
O2 - să explice corect cuvintele noi prin identificarea elementelor semnificative din tablou;
O3 - să elaboreze minim o propoziţie simplă cu cuvintele învățate (doar două);
O4 - să participe cu plăcere la activitate, manifestându-şi simpatia pentru sărbătoarea Crăciunului;

A.L.A. 1:
O5 - să asambleze corect puzzel-ul;
O6 – să sorteze corect globulețele după culoare;
O7 - să realizeze căsuța lui Moș Crăciun din cuburi
O8 - să respecte indicațiile primite;
O9 - să lucreze cu atenţie, manifestând interes pentru finalizarea temei propuse;

STRATEGIE DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice:


Conversaţia, demonstraţia, explicaţia, recitarea-model, exerciţiul

Materiale didactice:
- scrisoare;
- planșă cu Moș Crăciun ce ilustrează textul poeziei ;
- puzzle cu Moș Crăciun;
- globulețe colorate din hârtie decupate;
- cuburi de construcție;
Bibliografie:
Mitu, F., Antonovici, Ş., Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Ed.Humanitas Educaţional, Buc.2005,
ediţie revizuită, p.25, Curriculum pentru educație timpurie 2013.
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele Ob.op. Elementele de conținut Strategii didactice
activităţii

Se aeriseşte sala de grupă; se aranjează scaunele copiilor în formă de semicerc; se


1. Moment
organizatoric pregăteşte materialul didactic; se introduc copiii în sala de grupă şi se controlează ţinuta
acestora.

„V-am pregătit o surpriză! Moș Crăciun mi-a lăsat o scrisoare pentru voi, deoarece a auzitConversaţia
2. Captarea Scrisoare
atenţiei că sunteți niște copii foarte isteți și cuminți! Haideți să vedem ce spune!” Activitate frontală

3. Anunţarea temei „Astăzi, noi vom învăța împreună o poezie foarte frumoasă, care se numește ” Moș Conversaţia
şi a obiectivelor Crăciun”. Sunt sigur că vă va plăcea această poezie și că o veți învăța foarte repede”

Recitarea model a poeziei: Exerciţiul


4. Dirijarea O1 Activitate frontală
învăţării O2 Voi recita clar şi expresiv poezia în întregime.
O3
O4 Repetarea poeziei de către copiii:
Pentru cea de-a doua recitare, voi recita împreună cu toată grupa. Învăţarea poeziei se
realizează pe unităţi logice - strofele 1, 2 , 1-2, cu reluarea fiecărei unităţi anterioare
învăţate de fiecare dată, iar apoi voi invita câte un copil pentru a recita după, sau
împreună cu mine pentru a memora poezia.
Se insistă asupra explicării unor cuvinte noi întâlnite pe parcursul recitării poeziei.
Se fixează cuvintele noi întâlnite în poezie. Se formează propoziţii cu acestea: tolbă,
voioși, jucărele, păpușele. Voi întreba copiii dacă știu cine este Moș Crăciun și ce face el.

După activitatea propriu-zisă, copiii vor fi împărțiți pe centre (JOC DE MASĂ, Exerciţiul
5. Obţinerea O5 Conversația
performanţei O6 ȘTIINȚE, CONSTRUCȚII) Explicația
O7 Activitate individuală
O8 La centrul „Joc de masă”, copiii vor avea un puzzle din 4 piese cu imaginea lui Moș Puzzle cu Moș Crăciun;
O9 Crăciun, ei trebuind să pună piesele, încât imaginea să fie corectă. Globulețe colorate din
hârtie decupate
La centrul ”Științe”, fiecare copil va avea într-un coșuleț globulețe decupate, iar ei vor Cuburi de construcție
trebui să sorteze, pe o foaie albă, aceste globulețe după culori (roșu, verde, galben)

La centrul ”Construcții”, copiii vor construi din cuburi sania lui Moș Crăciun.

Înainte de a începe activitățile, se va realiza gimnastica de încălzire a mușchilor mici ai


mâinilor.

Copiii vor fi rotiți la toate centrele, fiecare copil ajungând să lucreze la fiecare centru.
MOȘ CRĂCIUN – memorizare

 
Hai copii, cu toţii,
Vine „MOSUL BUN ”
Şi ne-aduce-n tolbă,
Tot ce este bun.
Cai şi jucărele,
Cozonaci gustoşi,
Mândre păpuşele
Toţi să fim voioşi.

S-ar putea să vă placă și