Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a
STUDENȚI: CĂLIN TUDOR-GINEL
ANDREI IULIANA-ALEXANDRA
ALBU CORNELUȚA- FLORENTINA
MIOC ANDREEA-IULIANA
MARIN MARIA ANDREEA
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
DISCIPLINA: MATEMATICĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale cuprinse între 0 -10.000. Adunarea și scăderea numerelor naturale în concentrul 0-
10.000
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 0 la 10 000, cu trecere peste ordin- recapitulare
TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor despre adunarea şi scăderea numerelor naturale prin exerciţii şi probleme
diverse; exersarea gândirii logice;
COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 – 10.000 sau cu fracţii cu acelaşi numitor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să opereze cu terminologia specifică, folosindu-se de cunoştinţele asimilate anterior;
O2: să efectueze oral şi în scris adunării şi scăderi ale numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000;
O3: să aplice în calcule proprietăţile adunării;
O4: să rezolve probleme ce presupun operaţii de adunare si scădere;
O5: să prezinte interes pentru activitățile desfășurate;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, munca independentă;
b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, caietele de lucru, tabla, creta, video-proiector; fișe de lucru
c) FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, individual, grupal;
RESURSE:
• UMANE: 19 elevi
• TEMPORALE: 45 de minute
BIBLIOGRAFIE:
• Programe şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014
• Neacşu, I. – Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică”, Bucureşti, 1988;
• Manual pentru clasa a III-a, Editura LITERA – Virginia Alexe, Gabriela Bărbulescu, Ana Maria Cănăvoiu, Doina Cîndea,
Elena Niculae
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia didactică

Secvenţele Ob. Mijloace


Conţinutul instructiv - educativ Metode şi Forme de Evaluare
lecţiei Op. de
procedee organizare
învăţământ
     
1. Moment
Pregătesc elevii pentru buna desfăşurare a activităţii:
organizatoric instructajul   frontal
1 min prezenţa, necesarul de materiale.
 
           
Activitate individuală “Cursa isteților “        
În timp ce se verifică tema, fiecare elev rezolvă exerciţiul caietele   deprinderea
elevilor   de a se
exerciții de adunare și scădere în lanț, afișate pe tablă cu
creion/altă frontal corecta
ajutorul video-proiectorului. culoare  
Câştigă cel care a terminat în timpul anunțat și corect.  
(Anexa 1)  
 
2. Verificarea temei  
5 min  
 
 
 
capacitatea de
a de a rezolva
adunări și
scăderi
 
     
  Anunţ elevii că vor desfăşura un joc didactic: Traseul magic.  
O1 Maria, Luca şi prietenii lor culeg frunze pentru ierbarul clasei.  
 
Descoperă frunzele așezate de copii în ierbar, ştiind că au cules  
numai frunzele care au atașate exerciții cu rezultatul numere pare.  
( Anexa 2)  
 
 
 
 
expunerea    
explicaţia    
3. Captarea      
fise
exerciţiul frontal capacitatea
atenţiei algoritmi-
tabla
 
  de a de a
7 min zarea   rezolva
    adunări și
jocul didactic   scăderi
 
 
         
Anunţarea subiectului lecţiei şi a tabla
obiectivelor operaţionale în limbaj caiete
accesibil elevilor  
Se scrie pe tablă şi pe caiete titlul.

4. Anunţarea
temei lecţiei
şi a
obiectivelor
3 min
           

O2 a. Verificarea cunoştinţelor teoretice (Anexa 3)


 
Conversaţia  
 
frontal deprinderea
  b. Calcul  
 
 
 
  de a opera cu
 

O3 4 520 + 1 000 = 9 600 + 200 – 3 800 =    


 
 
  terminologia
     
 
6 700 + 1000 = 6 624 – 3 634 + 446 = caietele de lucru specifică
 
  Află suma numerelor 4 560 și 1 800. tabla  
  individual
  Află numărul cu 763 mai mic decât 7 897. creta deprinderea
exerciţiul oral   
      de calcul  
   
   
  b. Descoperă numărul de frunze culese de fiecare copil, aflând      
 
     
valoarea fiecărei litere.
 
 
Frontal capacitatea de
 
 
 
 
 
Maria: 2 431 + a = 3 879 Bianca: 6 000 + b = 8 254       a rezolva
5. Recapitularea şi       Individual
O4 Luca: c – 2 963 = 4 141 Denis: d - 5 782 = 2 177 exerciţii
sistematizarea exerciţiul caietele de lucru
 
 
Ionuț: e + 2 577 = 6 485 Raluca: 4 748 + f = 8 532 scris adunare și
cunoştinţelor tabla
 
 

scădere 
 

  
 

20 min
 
 
creta
După ce elevii vor rezolva exercițiile cu necunoscuta, se va face  
 
 
   
  verificarea lor. Voi numi unii elevi pentru a ieși la tablă să scrie   Capacitatea
  rezolvarea. exerciţiul
  de a rezolva
scris
 

 
 
 
  probleme
 
 
c. Exerciţii şi probleme adunare și scădere
 
 
 
 
 
Problema:
 
 
 
 
 
 

Află câte persoane au participat la culegerea frunzelor pentru


 
   
   
 
 

ierbar:
 
   
   
 
 
 
   
 
 

d. Numărul fetelor: diferența dintre cel mai mic număr par, format  
 
 

din patru cifre distincte și cel mai mare număr impar format din  
 
 

trei cifre.(1230 – 999 = 231)  


 
 

e. Numărul băieţilor: suma dintre diferenta numerelor 8400 şi 8260  


 
 

şi numărul 126.(140 + 126 = 264  


 
 
 
 
 
  Se realizează printr-un joc realizat în aplicația        
O5 wordwall. Exerciţiul caiete individual deprindere
https://wordwall.net/resource/56772390 scris pixuri   a de a
Pe video-proiector vor apărea niște rezultate și exerciții video-   rezolva
cu adunare și scădere. Fiecare copil va trebui să rezolve proiector exerciţii de
6. Feed-back şi
adunările și scăderile, să asocieze fiecărui rezultat câte un adunare și
evaluare
calcul. scădere
7 min De fiecare dată când se va rezolva câte un calcul,
copilul care rezolvă corect, îmi va spune în dreptul cărui
rezultat să pun acel exercițiu rezolvat.

  Se dă tema diferenţiat: tema obligatorie pentru toţi la Conversaţi fișele de frontal  


feL (1,2,3) şi suplimentar pentru elevii care au un ritm a lucru
7. Tema pentru
mai rapid şi corect de lucru. (4,5,6) ANEXA 4  
acasă
Se dau indicaţii cu privire la rezolvarea temei. explicaţia
1 min
 

           
8. Încheierea Se fac aprecieri generale şi particulare asupra
activităţii modului de lucru. Se acordă calificative.
1 min  
ANEXA 1
ANEXA 2
Joc didactic – „Traseul magic”
Maria, Luca şi prietenii lor culeg frunze pentru ierbarul clasei.
Descoperă frunzele așezate de copii în ierbar, ştiind că au cules numai frunzele care au atașate exerciții cu rezultatul numere pare.
ANEXA 3
• Ce operație ne indică expresiile,, cu atât mai mic’’sau ,, cu atât mai puţin”? (operația de
scădere)
• Cum se numesc numerele care se adună ? (termeni)
• Dar rezultatul adunării ? (sumă sau total)
• Ce operație ne indică expresiile,, cu atât mai mare’’sau ,, cu atât mai mult’’ ? (operația de
adunare)
• Cum se numeşte numărul din care se scade ? (descăzut)
• Dar rezultatul scăderii? (rest sau diferenţă)
ANEXA 4
1. Calculați:
2457+ 2635+ 2479+ 6235+ 3842+ 6789+ 5426+ 9289+ 6293+
1239 4082 3386 1923 1988 2431 973 910 1906
2. Grupați convenabil termenii, pentru a calcula rapid:
a) 999+454+101+546=
b) 743+874+257+126=
c) 998+2899+1002+1101=
d) 5555+299+1445+126=
3. Găsiți numerele cu 1 825 mai mari decât : 3876; 989; 5095; 1998; 7384.
4. Măriți cu 2426 dublul numărului 987.
5. La suma numerelor 2243 și 1579, adaugă numărul 3454.
6. La cel mai mare număr natural de trei cifre, adaugă cel mai mic număr de patru cifre consecutive.

S-ar putea să vă placă și