Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DLC

Data: 09.03.2022
Creșă: grupa mare
Educatoare: Spitska Alexandra
Profesor coordonator: Denisa Gîfu
Profesor metodist: Șerban Mihaela
Elev practicant: Bulbucan Flavia Ioana
Clasa: a 11-a B

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare


Disciplina: Educarea Limbajului
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului: „Primăvară”
Tema săptămânii: „Primăvară, bine ai venit”
Tema activității: „primăvara” de Vasile Alecsandri
Tipul activității: Predare-învățare
Forma de realizare: Memorizare
Dimensiuni ale dezvoltării:
o Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
o Recită poezia cu intonație, ritm, pauze, în concordanță cu mesajul transmis
Scopul activităţii:
o Dezvoltarea capacității de memorare și dezvoltarea psihică a memoriei

Obiectivele operaționale:
Cognitive
 Să identifice subiectul poeziei (ghiocelul)
 Să descrie ghiocelul (culoare, mărime, semnificație)
 Să memoreze logic minim 2 versuri
 Să răspundă corect la 5 întrebări formulate după învățarea poeziei
 Să recite corect și expresiv strofa cu ajutor.
Afective
 Să manifeste interes pentru activitatea desfășurată
 Să coopereze cu restul colegilor la activitate
Psihomotorii
 Să păstreze o poziție corespunzătoare pe tot parcursul activității
 Să mențină liniștea în timpul recitării ca model de către educatoare

Strategia didactică:
a) metode: conversația, demonstrația, exercițiul
b) mijloace: Fișa cu textul poeziei, imaginea cu ghiocelul (sau ghiocei adevărați)
c) forme de organizare: frontal și individual

d) resurse:
● umane: 12 preșcolari anteprșcolari

● temporale: 10-15 minute

Bibliografie:
o ,,Curriculum pentru educație timpurie 2019’’
o www.poezie.ro

Nr. Etapele lecției,


crt. obiectivele și Conţinutul informaţional Strategii didactice Metode de Observații
resursele temporale evaluare

Metode Mijloace Forme de


organizar
e
1.
Moment Asigura condițiile necesare pentru buna
organizatoric desfășurare a activității: aerisesc sala de grupă,
pregătesc materialul didactic necesar, le cer Conversația Frontal
copiilor să se pregătească pentru activitatea de
educare a limbajului.
Mă prezint copiilor.

2.
Captarea atenției Prezint copiilor imaginea cu ghiocel/ghiocelul. Imaginea
Apoi le adresez întrebările cu Chestionar
 Ce este în imagine/ Ce am în mână? ghiocelul/ Frontal oral
(ghiocelul) Ghiocelul
 Apariția cărui anotimp este vestită de
ghiocelul? (primăvara)

3.
Anunţarea Astăzi învățăm poezia “Primăvara”, care este o
temei şi a poezie despre anotimpul în care ne aflăm.
obiectivelor Memorăm și recita această poezie împreună, Conversația Frontal Aprecieri
pentru a putea răspunde cu ușurință la întrebările verbale
despre poezie.
Îi intreb
o Cum am spus că se numețte poezia?

Mai întâi se recită poezia ca model de către


4. Dirijarea educatoare (în cazul meu eleva practicantă). Se Conversația
învăţării recită expresiv poezia Frontal
,,Primăvara” de Vasile Alecsandri în întregime,
astfel încât sa fiu ascultată cu interes de toți copiii.

,,Floare mică, ghiocel


Ești frumos și mititel, Textul
Tu vestești în toată țara poeziei
Primavara, primavara.”

Explicarea cuvântului nou a vesti= a anunța (adică


ghiocelul este indiciul nostru că primăvara a sosit)
Demonstrația
Recitarea primului vers de două ori. Exerciţiul
Recitarea primului vers împreună de două ori
Recitarea versului 2 de două ori.
Recitarea versului 2 împreună de două ori.
Recitarea versului 3 de două ori.
Recitarea versului 3 împreună de două ori.
Recitarea versului 4 de două ori.
Recitarea versului 4 împreună de două ori.
Repetarea celor 4 versuri de câte orieste nevoie. Frontal Aprecieri
Recitarea întregii poezii împreună. verbale
Recitarea completă a poeziei de către un copil cu
ajutorul meu.

Îi felicit pentru modul în care s-au implicat în


activitate.
Conversaţia

5. Conexiunea inversă
Le adresez câteva întrebări legate de poezie: Observare
o Despre ce este vorba în poezie? Conversația Curentă
o Va plăcut poezia? Frontal
o În ce anotimp apare ghiocelul? Chestionare
o Ce se mai întâmplă în anotimpul orală
primăvara? (vin păsărelele, cresc frunzele
în copaci)
o Ce culoare are ghiocelul?
o Cum este ghiocelul? Este mare sau mic?

6. Evaluarea
performanțelor Repetarea poeziei de către copii individual.

7.
Aprecieri Voi face aprecieri individuale şi colective asupra
modului de participare la activitate. Conversația Frontal Aprecieri
Recompense- buline sau fețe zâmbitoare verbale

S-ar putea să vă placă și