Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Nr.2, Jilava


Clasa: I
Prof. înv. primar: Cristea Mirela Raluca
Data: 03.02.2020
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul lecției : Emoții de bază
Tipul lecției: fixarea și sistematizarea cunoştinţelor
Scopul lecției:Dezvoltarea abilităților emoționale și sociale ale elevilor
Competențe specifice:
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă;
2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să identifice în imagini comportamentele prietenoase/ neprietenoase dintr-un grup, exprimându-și opinii personale referitoare la
conduita unei persoane;
O2: să recite poezii în ipostaze diferite (vesel, trist, furios, uimit);
O3: să unească cuvintele-etichetă cu emoticoanele potrivite;
O4: să redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, judecăţi de valoare faţă de faptele personajelor din textul prezentat;
O5: să selecteze imaginea potrivită care exprimă emoţia de bază solicitată;

STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode și procedee: conversația, lectura, explicația, concursul, observarea sistematică, exercițiul, problematizarea, jocul didactic;
b)Mijloace de învățământ: tablă magnetică, imagini cu comportamentele prietenoase/ neprietenoase, jetoane – recompensă, fișe de
lucru, mascota clasei, computer, videoproiector, prezentare PPT, obiecte bidimensionale personalizate, din carton colorat;
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate în perechi.
RESURSE UMANE: 33 elevi
RESURSE DE TIMP: 45 min.
Bibliografie:
Programa școlară, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a, București, 2013;
https://www.youtube.com/watch?v=5mkVLdueBr0 Dansul prieteniei
Desfășurarea activității
STRATEGII DIDACTICE
Nr. SECVENȚELE OB TIMP CONȚINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV Metode Material Forme de EVALUARE
didactic organizare
Crt LECȚIEI OP

Instruct Act.
1. Moment 7 Introducerea în activitate și crearea dispoziției de aj Frontală
organizatoric min. învățare.
Asigur condițiile optime pentru buna desfășurare a
lecției. Conver
Întâlnirea de dimineată: satia
Calendarul naturii:
Stabilim calendarul naturii:
Suntem în anul ... (2020)/Astăzi este ... (luni) /Ce dată?
(02) /Ce lună? (martie)/În ce anotimp suntem? /Care sunt
lunile anotimpului primăvara? Ce se întâmplă cu natura
primăvara?/ Care sunt florile de primăvară?

Capacitate
2. Reactualizare Se prezinta imagini din povestea „Ciubotelele Ogarului”. Conversa Imagini Act. a de a
tia poveste
a O1 5 min ( ANEXA 1) frontală identifica
cunoştinţelor Se discută despre poveste prin ceea ce văd în imagine, iar Exercitiu
Emoticoa emotiile
asimilate un copil va veni în fată si va alege de pe masă un l ne de bază
anterior emoticon (jeton) în care este redată emotia trăită de (bucurie,
personaj în acea imagine. tristete,
frică,
furie).

3. Captarea 3min. Se va face prin venirea unui ghiocel în clasă care ne Conver Element- Act.
atenției aduce un cos de la Zâna Primăvara. sația surpriză frontală
* Se va citi scrisoarea adusă de ghiocel de la Zâna
Primăvara ( ANEXA 2)

4. Anunțarea 2min. Anunțarea temei propuse, a obiectivelor operaţionale


temei și a urmărite și a recompenselor; Conver Act.
obiectivelor Se dă citire primei sarcini (plicul nr.1) de la Zâna sația frontală
operaționale Clopoțica.
„Să asociați imaginilor din povești stări emoționale pe
care le-au trăit personajele, să vă jucați cu baloane, iar la
sfârșit să înfloriți copacul cu emoții.”

Asa da, așa nu!


5. Dirijarea O2 15 Extrageți un jeton, descrieți situația, apoi așezați-l în Lectura Imagini Act. Capacitate
învățării min coloana potrivită. după frontală a de a
imagini si asocia
Elevii ies pe rând la tablă, extrag câte un jeton, descriu Exerciti Fişă de individu emotia cu
situația, apoi îl așază în coloana potrivită, exprimându-se ul lucru ală situatia
corect, în propoziție, utilizând operatori logici dată
desenând
„Personajul a ......, deci....... ”. Ei vor face referire la
simbolul
emoția trăită de personajele din imaginea prezentată pe potrivit.
O3 jeton. (ANEXA 3) Exerciţi Imagini Act. Capacitate
ul povesti frontală a de a
Emoticoa identifica
* Într-un alt plic se află mai multe planșe ilustrând ne povestea
imagini din diverse povesti cunoscute de ei ( ANEXA 4). ilustrată
Câte un elev va identifica povestea ilustrată si va stabili asociind
cu ajutorul colegilor ce emotii a trăit fiecare personaj. imaginii
„Cei trei purcelusi” – veseli când se jucau, speriati când emotia
lupul dărâma casa. traita de
fiecare
„Capra cu trei iezi” – capra veselă la plecare crezând că personaj.
iezii o vor asculta, foarte supărată la întoarcere.

„Fata babei si fata mosneagului” fata babei speriată de


ce găseste în cufărul pe care si l-a ales, fata mosneagului
fericită că îsi bucură tatăl.

O4 7 min Actorii Exerciți Act. Capacitate


Recitați o poezie cunoscută, folosind tonuri diferite: ul frontală a de a
6. Obținerea vesel, trist, uimit, furios. asocia
performanțelo emițiile
r Un elev va alege o poezie însușită anterior. Va recita simple cu
poezia, alegând unul dintre tonurile solicitate. elemente
Pe rând vor ieși încă trei elevi pentru a recita poezia de limbaj
verbal și
respectând celelalte tonuri enumerate.
paraverbal

7. Asigurarea O1 10 * Activităti în completare Conver Baloane Act. Capacitate


retenţiei şi a min. Joc: „Balonase vesele/triste/speriate/furioase sația Frontală a de a
transferului Patru baloane umflate în prealabil sunt aruncate în aer, iar identifica
elevii care le prind trebuie să identifice stările emotionale emotiile
și să confere etichete verbale acestor stări. de bază
*Elevii primesc câte o floare pe care vor simboliza grafic Exerciti Flori Act. (bucurie,
emotia pe care o preferă. Toate florile vor fi asezate pe ul Copac individu tristete,
ramurile copacului, care a fost afisat în fată, iar acesta va ală frică,
deveni vesel/trist după numarul florilor vesele/triste. furie).

8. Încheierea 1 * Fac aprecieri verbale privind participarea elevilor la Conver Flori Frontal
activitătii min. lecţie, modul în care au rezolvat sarcinile individuale şi satia autocolan
frontale; Ofer stimulente - recompense (floricele te
autocolante )
ANEXA 1

ANEXA 2
Dragii mei copilaşi frumoşi,

Am văzut că sunteţi copii isteţi şi de aceea, vă rog să-mi


îndepliniti o dorintă, să rezolvati sarcinile din cosulet, iar la
sfârsitul orei veti primi o recompensă de la mine.

Vă multumesc si vă doresc o zi minunată!


Spor la lucru!

Zâna
Primăvara.

ANEXA 3
ANEXA 4
NUME .......................................... DATA ............................

FIȘĂ DE LUCRU

COLOREAZĂ CU CULOAREA CARE CREZI CĂ ESTE POTRIVITĂ URMĂTOARELE


EMOȚII DIN INIMA TA:
BUCURIE, TRISTEȚE, CURAJ, UIMIRE, FURIE.
Jocuri

S-ar putea să vă placă și