Sunteți pe pagina 1din 9

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

10 BUZĂU

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Profesor învăţământ preşcolar : Dima Georgiana Cocuţa

BUZĂU
2021
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 17.02.2021
NIVELUL I: Grupa mare „Buburuze ”
EDUCATOARE: Dima Georgiana Cocuţa
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit nr.10, Buzău
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este , a fost şi va fi pe pământ?”
TEMA PROIETULUI : „Şi animalele sunt vieţuitoare ale pământului!”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Prin pădure sau în junglă/ Multe animale descoperim!”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Ursuleţul Martinel şi prietenii săi ”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: MIXTA ( Predare-învatare şi consolidarea priceperilor și
deprinderilor.)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE :

Activități pe domenii experiențiale :

 Domeniul Limba si Comunicare : Memorizare „Ursuleţul Martinel „


 Domeniul Estetic și Creativ: „Ursuleţul Martinel şi prietenii săi” – pictură pe folie.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.


 Exprimarea orala a mesajului, a emoţiilor etc ( comunicarea expresivă ).
 Conceptul de sine.
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
 Autocontrol si expresivitate emotionala .
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
COMPORTAMENTE VIZATE:

 Se familiarizează cu sunetele specifice limbii romane.


 Pronunta corect sunetetele specifice limbii romane .
 Asculta poezii insotite initial de gesturi ( comunicare receptiva).
 Participa la activitatile de grup, in calitate de vorbitor.
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

SCOPUL: Formarea şi dezvoltarea unei exprimari orale corecte fonetic,lexical şi


gramatical,precum şi dezvoltarea memoriei logice ;aplicarea cunoștințelor artistico-plastice în
diferite contexte de lucru;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
O1.-Să memoreze logic şi constient poezia ,pe baza modelului educatoarei ;;
O2.-Să-şi însuşească sensul urmatoarelor cuvinte: ”mânca pe săturate”, “orişicine ”;
O3. Să recite corect şi cât mai expresiv,respectând intonaţia, ritmul şi pauzele;
O4. Să picteze pe folie „Prietenii lui Martinel „ folosind ca mijloc de pictură – pensula;
O5.Să evalueze calitatea lucrărilor celorlati colegi , precum şi propria lucrare

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: observația, explicația, conversația, demonstrația,recitarea-model ,
observarea comportamentului copiilor, munca independenta ,aprecierea verbală.
Materiale: Ursuleţul Martinel, borcane cu miere, scrisoare, imagini cu animale salbatice,
pensule, planşete, acuarele, folie plastic.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 35 min.
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019
 Revista Invățământului Preșcolar nr. 1-2 2010, Editura Arlequin, București, 2010
SCENARIUL ZILEI

NOUTATEA ZLEI :

Un personaj surpriză – « Ursuleţul Martinel (a fost alungat din padure) a venit în grupă cu
o scrisoare pentru a le cere copiilor ajutorul. Acesta a auzit cǎ noi îl putem ajuta să învete o
poezie , astfel încât prietenii săi din padure sa îl primeasca inapoi. Prietenii lui sunt supăraţi ca
acesta a mâncat un borcan întreg de miere.
Tranziție: „Ursul doarme şi visează”

Astfel în cadrul activităţilor pe domenii experieţtiale , copiii sunt anunţati ca îl vor ajuta
pe ursuleţul Martinel să învete o poezie scurtă şi frumoasă , şi să le pregatească câteva daruri
prietenilor săi. Poezia pe care o vor învata se numeşte chiar Ursuleţul Martinel , urmând apoi să
îi picteze pe toţi prietenii lui Martinel ( Iepuraşul, Vulpea, Veveriţa, Căprioara etc)

1.Introducerea în activitate: Se va face o scurtă discuţie despre animalele sălbatice şi


despre vizita Ursuleţului Martinel .Pe baza acestor discuţii se urmareşte acomodarea copiilor cu
noul conţinut .

2.Anunţarea titlului poeziei: Se va realiza prin recitirea scrisorii de la ursuleţ care


conţine de asemenea şi textul poeziei .(Anexa 1).

3.Familiarizarea cu conţinutul poeziei: Se va realiza prin lectura –model a poeziei, apoi


pe baza unor imagini sugestive se va trece la explicarea continuţului de idei, a unor cuvinte noi din
text cum ar fi :”a mânca pe săturate ”, “orişicine ”,.Se va recita înca o dată clar, expresiv poezia de
către educatoare.

4.Dirijarea învăţării: Poezia va fi memorată pe unităţi logice.Se va repeta prima strofă cu


doi copii,apoi se va trece la urmatoarea strofă care va fi repetată împreună cu prima strofa.La fel se
va proceda şi cu cea de-a treia strofă care va fi repetată împreună cu primele două,pentru fixarea în
memorie a fragmentelor logice în succesiunea lor firească.

5. Consolidarea învaţării: Memorarea poeziei se va face strict individual cu fiecare


copil,pentru corectarea eventualelor greşeli de pronunţie.În acelaşi timp ceilalti copii vor repeta în
gând. Se propune jocul “Continuă tu”, în care vor fi antrenaţi să recite o fata şi un baiat cate o
strofă pe rând.(recitare în lanţ).

6.Evaluare: Evaluarea activităţii de memorizare a poeziei “Ursuleţul Martinel” constă de fapt


prin începerea activităţii de educaţie plastică : copiii îi vor picta pe prietenii lui Martinel
( Anexa 2) folosind culorile corespunzătoare .
* 1.Explicarea și demonstrarea modului de lucru :Se explică și se demonstrează copiilor
modalitatea de realizare a lucrării plastice prin tehnica picturii. Pentru fiecare personaj se explică
modalitatea în care se redă emoția trăită.

*2.Executarea temei de către copii. Se prezintă copiilor câteva exerciții pentru motricitate : „Ne
jucăm, ne jucăm, Cu degetelele ne jucam, Mâna lebădă o fac, Care dă mereu din cap, Degetele
jucăușe, Le întind într-o mânușă” Urez copiilor: Spor la treabă, iar ei execută tema plastică.

6.Evaluarea performanţei :

Vom face aprecieri globale și individuale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea. Copiii
primesc de la Ursuletul Martinel cate un borcanel cu miere , In semn de multumire ca l-au ajutat sa
invete o poezie atat de frumoasa si se intoarce si cu aceste picturi minunate la prietenii sai.
Anexa 1

Ursuleţul Martinel

Ursuleţul Martinel
A găsit un borcănel
Era galben cu capac
Şi îşi zise „Să-l desfac !”

Înauntru era miere


Ce încântare , ce placere
Băga labuţele toate
Si mâncă pe săturate

Apoi toata ziulica


Îl duru tare burtica
C-a mâncat cu lacomie
Asta orişicine ştie .
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și