Sunteți pe pagina 1din 6

PPS ANUL 3

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației Iaşi


prof. log. gr. I Ovidiu Cristian Tudorean

PROIECT DE ACTIVITATE LOGOPEDICĂ

Data: 20 noiembrie 2017


Tipul tulburării de limbaj: dislalie polimorfă (ICD 10 → F 80.0 - Tulburare specifică de achiziţie a vorbirii)
Grupa: 1 (7 ani, clasa I, Şcoala Gimnazială „Alexandru cel Bun” Iaşi)
Tipul activităţii: Activitate educativ-recuperatorie, de grup
Etapa terapeutică: Terapia specifică – impostarea / consolidarea pronunţiei corecte a fonemelor.
Scopul activităţii: Impostarea / consolidarea deprinderilor de articulare ortofonică a fonemelor impostate în
logatomi, silabe şi cuvinte.
Subiectul activităţii: „Ne jucăm şi pronunţăm corect” – (elemente de ludoterapie folosite în corectarea pronunţiei şi
a dezvoltării capacităţilor receptiv-expresive ale limbajului şcolarilor).
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: jocul didactic, observaţia, explicaţia, imitaţia, conversaţia, exerciţiul oral şi motric,
analiza şi sinteza, metoda propozițiilor lacunare (Cunningham), descoperirea dirijată.
b) Mijloace şi material didactic: imagini diverse, oglindă, tăbliţe pentru jocul „Cursa cuvintelor”, liste de
cuvinte şi logatomi, fişe de lucru, creioane, laptop.
Obiective operaţionale:
Obiective afective:
1. Să participe cu interes la activitate.
2. Să se implice în derularea jocurilor propuse.
Obiective cognitive:
3. Să formuleze o întrebare adecvată consemnului.
4. Să pronunţe corect cuvintele care conţin fonemele impostate (S, Z, Ţ, Ş, J, CE, CI, GE, GI, R).
5. Să găsească cuvinte conform unei cerinţe formulate.
6. Să identifice cuvântul corespunzător unei imagini.
7. Să corecteze un cuvânt scris cu erori.
8. Să completeze o propoziţie lacunară cu cuvinte potrivite.
9. Să răspundă la o întrebare conform unui consemn.
Obiective psihomotorii:
10. Să efectueze, după model, exerciţiile din programul de miogimnastică orală.
11. Să efectueze, după model, exerciţiile din programul de gimnastică vocală.
12. Să ordoneze logic şi cronologic secvenţele unei activităţi.
13. Să adopte o poziţie corectă de lucru la birou.
Obiective comportamentale:
14. Să colaboreze adecvat cu colegii pe parcursul activităţii.
2
Desfăşurarea activităţii

Etapele Strategii Material


Ob. Conţinuturi Evaluare
activităţii didactice didactic
Iniţierea O1  Logopedul pregăteşte materialele şi grupa pentru activitate.
activităţii
O2  Realizează o atmosferă potrivită începerii terapiei logopedice prin adoptarea unei atitudini deschise,
Crearea
unui climat O3 empatice.
ambiental
O13  Copiii sunt invitaţi să participe la un joc cu rol de energizer – „Ghiceşte la ce m-am gândit!”
pozitiv (1’)
Logopedul prezintă o fişă pe care sunt 20 imagini. Elevii denumesc imaginile, apoi logopedul le explică
Captarea
regulile de joc: trebuie să ghicească imaginea aleasă de logoped, punând întrebări la care acesta poate răspunde
atenţiei (2’)
Anunţarea doar cu DA / NU. Elevii au la dispoziţie doar 5 întrebări. Câştigă cel care reuşeşte să afle imaginea corectă.
temei (1’)
 Se anunţă tema activităţii: „Ne jucăm şi pronunţăm corect” şi principalele repere ale activităţii.
Derularea O10  Copiii efectuează după model, în faţa oglinzii exerciţii Imitaţia Oglindă Corectitudinea
activităţii
pentru dezvoltarea mobilităţii buco-linguo-faciale. Explicaţia Liste de efectuării
(37’)
O11  Elevii efectuează apoi exerciţiile de gimnastică vocală, Exerciţiul oral cuvinte şi exerciţiilor
împreună cu logopedul. şi motric logatomi indicate
O4  Având îndrumarea logopedului, elevii trec la efectuarea Corectitudinea
unor exerciţii pentru articularea corectă a unor sunete, silabe, articulării
cuvinte. Fiecare elev va repeta seriile de logatomi, silabe şi

3
cuvinte pronunţate de logoped, urmărind articularea ortofonică
a acestora. Jocul didactic
O1  Logopedul invită copiii să participe la un joc didactic Tăbliţă de Numărul de
O2 pentru exersarea abilităţilor de analiză şi sinteză fonetică şi joc „Cursa răspunsuri
O5 auz fonematic: „Cursa cuvintelor”. Fiecare copil primeşte o cuvintelor” corecte
O tăbliţă de joc care reprezintă un traseu ce trebuie parcurs de Zaruri
14 copii, care conţine litere, grupuri de litere sau silabe. Pe rând Personaje
copiii aruncă cu zarul şi parcurg traseul de joc, trebuind să miniaturale
identifice anumite cuvinte potrivit consemnului de joc.
Logopedul intervine pentru a facilita derularea optimă a
jocului. Jocul este câştigat de cel care adună cele mai multe M.F.A.S.
puncte pentru răspunsuri corecte şi de cel care ajunge primul
la final. Fişe de
O6  Fiecare elev va primi o fişă care conţine cinci imagini şi lucru Numărul de
O7 cuvintele corespunzătoare, scrise cu greşeli. Elevii au drept Creioane cuvinte
sarcini de lucru: corectate
o Să identifice cuvântul corespunzător fiecărei
imagini; Metoda
o Să opereze corecturile necesare pentru a avea în Cunningham
final scrierea corectă a cuvântului.

4
O8  După ce se verifică rezultatele activităţii elevilor, Fişe de
aceştia primesc o a doua fişă, pe care sunt nişte propoziţii lucru Corectitudinea
nefinalizate. Elevii citesc începuturile de propoziţie, pe care le Conversaţia Creioane alcătuirii
completează apoi în scris. Se citesc propoziţiile astfel alcătuite Explicaţia propoziţiilor
şi se verifică corectitudinea lor. Descoperirea
O12  Elevii sunt angrenaţi într-o activitate de ordonare logică dirijată
şi cronologică a secvenţelor unei activităţi. Se distribuie Fişe de Corectitudinea
elevilor o fişă care conţine şase imagini amestecate care lucru ordonărilor
prezintă prepararea unei îngheţate acasă. Copiii vor numerota Creioane
imaginile în ordinea corectă, după care vor povesti despre
etapele preparării unei îngheţate, logopedul înregistrând Conversaţia
fiecare copil cu ajutorul laptop-ului. Se ascultă înregistrările
efectuate şi se fac observaţii asupra pronunţiei elevilor.
O4  În continuare se exersează expresivitatea verbală, copiii Jocul didactic
O5 fiind invitaţi să povestească despre alte activităţi descompuse Pronunţarea
secvenţial. corectă a
O9  Activitatea se încheie cu un joc didactic – „Fereşte-te de cuvintelor
cuvinţel!”. În acest joc elevii trebuie să răspundă la întrebările Numărul de
logopedului fără să folosească un anume cuvânt, ilustrat pe un Jetoane cu răspunsuri
jeton. Câştigător este cel care reuşeşte să dea trei răspunsuri imagini corecte

5
corecte.

Încheierea O1 Se recapitulează activităţile efectuate. Se subliniază progresele copiilor.


activităţii
Se discută „Ghidul de exerciţii logopedice” pentru săptămâna următoare
Evaluarea
activităţii
elevilor (2’)
Ghidul
exerciţiilor
logopedice
pentru acasă
(2’)

S-ar putea să vă placă și