Sunteți pe pagina 1din 13

Centrul Judeţean de Resurse şi de Asistenţă Educaţională

Constanţa
B-dul Mamaia nr.197, Constanţa – cod 900540
Fax: 0341.451.783
e-mail: cjrae_ct@yahoo.com

CENTRUL LOGOPEDIC INTERŞCOLAR CONSTANŢA


e-mail: cli_cta@yahoo.com

Cabinet Logopedic din cadrul


Şcolii cu Clasele I – VIII „Remus Opreanu” Constanţa

Proiect didactic de terapie logopedică

Data: 18.05.2012
Cabinetul Logopedic din cadrul Şcolii cu cls. I – VIII „Remus Opreanu”
Constanţa
Profesor logoped: Prof. Dr. Totolan Ecaterina Gabriela
Grupa: clasa a III-a, dislexo-disgrafie
Tema activităţii : Diferenţiere fonematică şi grafică a sunetelor „ce” –„che”
Tipul activitatii : corectiv-terapeutică

Obiectiv general :
 Dezvoltarea capacităţii de a diferenţia din punct de vedere fonetic şi din
punct de vedere grafic suntele „Ce” şi „Che” în vorbirea orală şi în textele
scrise.

Obiective operaţionale:
O1: Să pronunţe corect sunetele „ce” si „che” în cuvinte, în poziţie
iniţială, mediană şi finală.
O2: Să despartă corect in silabe cuvinte ce conţin suntele „ce” şi „che”.
O3: Să citească corect cuvinte ce conţin sunetele „ce” şi „che”.
O4: Să diferenţieze, în texte date, grupul de litere „Che”;
O5: Să rezolve sarcinile date în fişele de lucru, completând corect cu
grupul de litere „Ce” sau „Che”
Metode si procedee:
 Conversaţia;
 Demonstraţia
 Comparaţia
 Exerciţiul;
 Explicaţia;
 Munca independentă.

Mijloace de invatamant :

 Ghicitori;
 Imagini;
 Jetoane;
 Fise individuale

Bibliografie :
1. Verza, E., (2009), Tratat de logopedie, vol. II, Editura Semne,
Bucureşti
2. Verza, E., (2003), Tratat de logopedie, vol.I, Editura Fundaţiei
Humanitas, Bucureşti
3. Verza, E., (1983), Disgrafia si terapia ei, EDP, Bucureşti
4. Verza, E., (1977), Dislalia şi terapia ei, EDP, Bucureşti.
Etapele Timp Activitatea educaţional-terapeutică Ob Metode Mijloace
activităţii

1.Organizarea 2 min Crearea unui climat propice desfăşurării


activităţii activităţii terapeutice; pregătirea materialului
didactic
2.Captarea 4 min Captarea atentiei se va realiza prin doua Conversaţia Ghicitori (anexa1)
atentiei ghicitori: Lectura
Bate, dar nu-i inimioara
Îmi Îmi arată cum mai trece
Timpul din zori până-n seară,
Pe cadran are şi-un…zece!

(Ceasul)
Se-nvârteşte-n jur mătuşa
Şi-ncuie bine uşa
(Cheia)
3.Anunţarea 2 min „Astăzi vom învăţa să citim şi să scriem fără nici Conversaţia jetoane
temei o greşeală grupurile de litere CE si CHE”
4. Dirijarea 30 min 1. Elevilor li se vor prezenta o serie de imagini în Conversaţia Imagini
activitatii a căror denumire apar sunetele ce şi che, fiind (anexa 2)
terapeutice solicitaţi să le denumească.
Explicaţia
2. Logopedul va citi o serie de cuvinte, iar elevii Conversaţia Fisa pentru lucru
vor avea un tabel în care vor nota cuvintele în Exerciţiul individual (anexa 3)
funcţie de grupul de sunete pe care îl aud (ce sau
che).
3. Pe o fişă de lucru, elevii vor avea cuvinte scrise Explicaţia Fisa pentru lucru
corect şi cuvinte scrise greşit cu grupurile de Conversaţia individual (anexa 4)
litere CE si CHE. Vor fi solicitaţi să recunoască Exerciţiul
forma corecta şi să alcătuiască propoziţii cu
aceasta.
Fisa pentru lucru
4. Elevilor le va fi propus jocul “Eu spun una, tu Explicaţia individual (anexa 5)
spui multe”, unde vor fi solicitaţi să formeze Conversaţia
pluralul unor cuvinte ce conţin CE şi CHE. Exerciţiul

5. Elevilor li se citi un text scurt, iar ei trebuie să Explicaţia


formuleze răspunsuri la întrebări, să ordoneze Conversaţia Fisa pentru lucru
cuvinte amestecate pentru a forma propoziţii Exerciţiul individual (anexa 6)
Metoda
cadranului
5.Consolidarea 5 min Consolidarea activitatii se va realiza cu ajutorul Conversaţia Rebus
activităţii şi unui rebus. Jocul didactic (anexa 7)
anunţarea Soluţia rebusului conţine grupul de litere CHI,
următoarei grup de litere ce constituie si tema urmatoarei
teme. activitati. Acestă temă va fi comunicata elevilor.
6. Evaluarea Se fac aprecieri individuale si se oferă Conversaţia Recompense.
activitatii recompense.
Anexa 1
Ghicitori

Bate, dar nu-i inimioara


Îmi arată cum mai trece
Timpul din zori până-n seară,
Pe cadran are şi-un…zece!

(Ceasul)

Se-nvârteşte-n jur mătuşa


Şi-ncuie bine uşa

(Cheia)
Anexa 2
Anexa nr.3

ce che
Anexa nr. 4

a. Încercuieşte-i numai pe acei copii care şi-au scris numele corect.


Corectează numele greşit!

b. Completaţi cuvintele cu unul din grupurile „ce“ sau „che“:


re ___ , ridi _______, a ___ la, ve _____, ___ r, şme _____ r,
ja ______tă, pa ______ te, pere ________

c.Alege forma corecta a cuvântului şi apoi, alcătuieşte o propoziţie cu


aceasta:
Buchet / bucet
_______________________________________
____________________________________

Cherchei/ cercei
_______________________________________
_______________________________________
Ochelari/ ocelari
_______________________________________
Anexa nr.5
Eu spun una, tu spui multe !
cerc-cercuri
.
1. Răspunde la întrebări: 2. Construieşte propoziţii după model :

Ce ia Costache?

Eu marchează.

Tu marchează.
Cum e ceaiul?
El marcăm.

Noi marchez.

Voi marcaţi.

3. Ordonează cuvintele pentru a obţine o propoziţie: Ei marchezi.


4. Cuvântul potrivit la locul potrivit: ( buchet , ceas ,
a) are, şapte, Matache, ani. Costache)

___________________are ochelari noi .


b) Enache, are , ochelari , de , soare, o, pereche, de .
Copilul are un ____________nou .

Cecilia i-a dăruit mamei un ____________de flori .

Costache ia ceainicul cel nou. Ceaiul nu e rece. El are aromă. Ea cere mierea. Ceaiul e acum cu miere.
Completând corect următorul careu , vei descoperi pe coloana de la A la B un nume care conţine grupul
de litere CHI.
A

S-ar putea să vă placă și