Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA: Cu Program Prelungit şi Program Normal ,,Crai Nou’’ , Municipiul


Ploieşti
EDUCATOARE: Florentina Alina Purice
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 4-5 ani, nivel I, Grupa mijlocie „Copăceii”
TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
ARIA CURRICULARA: Educaţie pentru societate
DOMENIUL: Dezvoltare socio-emoţională
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Cutiuţa cu emoţii”
TEMA ZILEI: „Detectivii de emoţii’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de abilităţi şi atitudini.
MIJLOC DE REALIZARE: Povestea educatoarei, desen.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


☺ Autocontrol și expresivitate emoțională;
☺ Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
☺ Conceptul de sine.

COMPORTAMENTE VIZATE:
☺ Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.;

☺ Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni ;

☺ Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare ;

☺ Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale ;

☺ Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu


caracteristici specifice.

1
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

☺ Cunoaşterea şi respectarea normelor necesare integrării în viaţa socială;

☺ Recunoaşterea emoţiilor de baza în situaţii simple, familiare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
☺ să identifice simbolurile specifice emoţiilor : bucurie, tristeţe, furie şi frică,etc.
☺ sǎ audieze povestea “Cămara fericirii” de Adriana Mitu, urmărind evoluţia
personajelor;
☺ sǎ identifice la personajele poveştii emoţiile de bază (bucurie, tristeţe, furie, teamă);
☺ să exemplifice cel puţin o situaţie din experienţa lor de viaţă, trăirea emoţiilor
prezentate;
☺ să exprime pantomimic emoţiile: bucurie, tristeţe, furie şi frică;
☺ să reproducă, prin desen, lucrurile care il fac fericit/nefericit.

STRATEGII DIDACTICE :
a) metode şi procedee: conversaţia euristică, convorbirea, explicaţia, exerciţiul,
observaţia, mima, jocul, problematizarea, expunerea, turul galeriei.
b) material didactic: Şortul povestitor, siluete, jetoane şi simboluri ale emoţiilor
principale,tabla magnetică, carioci,culori,coli, planşe.
c) forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE:
a) umane: educatoarea, parinţii şi grupa de copii;
b) bibliografice:
☺ Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003

☺Breben, Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară


şi şcolară mică” , Ed. Reprograph, Craiova, 2010

☺ V. Preda, M. Pletea, F. Grama, A. Cocoş, D. Oprea, M. Călin, - „Ghid pentru proiecte


tematice”, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005

2
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE/
Nr. ETAPELE CONŢINUTUL METODE ŞI
Metode şi Mijloace de
Crt. ACTIVITĂŢII ŞTIINŢIFIC INDICATORI
procedee învăţământ

1. Momentul Se amenajează spaţiul Mobilierul Observarea


organizatoric clasei într-o manieră grupei comportamentului
optimă desfăşurării copiilor
activităţii propuse.

2. Captarea Se va realiza prin Surpriza Planșă cu Observarea


atenţiei intermediul poeziei Ţica Conversaţia poezie sistematică a
Emoţica ( Anexa 1) comportamente-lor
copiilor

3. Anunţarea Copiii sunt anunţaţi că Conversaţia Observ


temei şi a vor învăţa să recunoască Explicaţia interesul
obiectivelor diferite emoţii, să le manifestat de copii
denumească şi apoi să le
interpreteze. Se
precizează şi numele
poveştii şi sarcinile ce
revin copiilor: de a
asculta cu atenţie
povestea ,, Cămara
fericirii,,.

3
4. Prezentarea Se propune un joc – Expunerea Jetoane-
noului conţinut CUM MÂ SIMT Jocul flori
şi dirijarea ASTÂZI? Pe rând,
învăţării ficare copil/părinte va Mima Observarea
prinde poza sa pe Cutie comportamentu-lui
floarea care reprezinta Jetoane copiilor
emotia lui din ziua
respectivă. După Poveste
terminarea jocului, terapeutică
prescolarii/părintii vor
extrage din cutia cu
emotii jetoane şi
simboluri ale emoţiilor Problematizarea
si vor mima emoţia
respectiva. Conversaţia
Expunerea textului
Se redă cât mai Exerciţiul Şortul
expresiv conţinutul povestitor
poveştii, ţinându- se cont Aprecieri pozitive
de modularea vocii, a asupra
ritmului vorbirii pe răspunsurilor
parcursul expunerii, pe copiilor
pauzele logice,
psihologice şi
gramaticale, accentuarea
sau scăderea intensităţii
vocii, folosirea mimicii
şi gesticii
corespunzătoare, etc....
Pentru fiecare

4
personaj voi avea siluete
pe care le voi aşeza în
ordine pe şortul
povestitor.
Fixarea continutului

Se va realiza prin
identificarea la
personajele poveştii a
emoţiilor de bază şi prin
exemplificarea a cel
puţin o situaţie din
experienţa lor de viaţă/
trăirea emoţiilor
prezentate.

5. Asigurarea Joc – ”Interviul Conversaţia


retenţiei şi a poznaş,, euristică Aprecierea verbală
transferului • Dacă ai fi o floare, ce asupra
floare ai fi? Problematizarea răspunsurilor
• Dacă ai fi un animal, ce copiilor
animal ai fi? Descoperirea
• Dacă ai fi un fenomen
al naturii, ce fenomen ai
fi?
• Dacă ai fi o culoare, ce
culoare ai fi?
• Dacă ai putea avea o
superputere, care ar fi

5
aceea? Ce ai face cu acea
superputere?
• Dacă ai fi un personaj
din desene animate sau
un erou din cărți, cine ai
vrea să fii?
• Dacă ai fi un
instrument muzical, ce
instrument ai fi?

6. Obţinerea Copiii vor reproduce, Desen Coli Rezolvarea corectă


performanţei prin desen, lucrurile care Instrumente a sarcinilor de
îi fac fericiti/nefericiti. de scis lucru

7. Încheierea Se realizează prin Turul galeriei Lucrările Aprecieri generale


activităţii metoda turul galeriei. Conversaţia copiilor şi individuale
Copiii își vor exprima
opiniile proprii despre ce
au realizat astazi.
Se va face aprecierea
întregii activități

Eu am gândit această activitate, desfăşurată alături de părinti, în care să descopere


lucruri noi despre copii.

6
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și