Sunteți pe pagina 1din 10

GRĂDINIȚA CU P.P. „SF.

ANA”

PROIECT DE ACTIVITATE
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
„Legenda bradului”
Lectura educatoarei

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. “SF.ANA”Craiova
NIVELUL/GRUPA: I/ Grupa mijlocie “Pinguinii”
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PREȘCOLAR: Dobre Adriana-Iulia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECTUL TEMATIC: ”Tradiții și obiceiuri la români”
SUBTEMA: “Am plecat să colindăm”
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITAŢII: "Legenda bradului"
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoștințe

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
INFORMATIV: Consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la tradițiile și sărbătorile specifice anotimpului iarna;

FORMATIV: Consolidarea și sistematizarea deprinderii de a povesti;

EDUCATIV: Educarea capacităţii de cunoaştere, înţelegere şi stimulare a curiozităţii pentru investigarea universului cărţii, în general, şi
al specificul anotimpului iarna în special;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
A. COGNITIVE :
O.C.1. Sa audieze cu atentie povestea ,retinand mesajul transmis;
O.C.2. Sa retina titlul povestii;
O.C.3. Sa-si imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi;
O.C.4. Să povesteasca dupa imagini ,exprimandu-se in propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

B. PSIHO-MOTORII :
O.PM.1 : Să păstreze o poziţie corectă a corpului pe scăunele în timpul activităţii;

C. AFECTIVE :
O.A.1 : Să colaboreze cu colegii pentru rezolvarea sarcinilor;
O.A.2 : Sǎ diferențieze aspectele pozitive de cele negative;
O.A.3 : Sa trăiască stări colective de bucurie pentru reuşita activităţii;
STRATEGIA DIDACTICĂ :

METODE ŞI PROCEDEE : Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, expunerea, metoda Explozia Stelară ;
RESURSE MATERIALE : Prezentare PowerPoint, videoproiector, decor tematic.
FORME DE ORGANIZARE : Frontală, independentă-individual;
FORME DE EVALUARE : Continuă;
LOCUL DE DESFĂŞURARE : Sala de grupă;
DURATA : 20-25 min;

BIBLIOGRAFIE:

 Chiș, O.; Glava, A.; Tătaru, L.(2014). Piramida Cunoașterii. Pitești: Editura Diamant.

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
DOZARE METODE MIJLOACE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT

I.Moment Creez atmosfera propice desfăşurării activităţii. Conversația Frontală prin


organizatoric observarea
2 min Explicaţia. curentă.

II.Captarea atenţiei Trezirea interesului pentru activitate o voi realiza folosind Frontală.
momentul surpriză ce constă în prezentarea unui decor
tematic. În cufărul fermecat se află o scrisoare trimisǎ de 3 min Conversația Individuală.
Moș Crăciun şi materialele necesare desfăşurării activităţii.
Voi citi scrisoarea primitǎ de la Moș Crăciun.
Explicația Decor
tematic

Se va realiza în mod direct prin anunţarea temei şi a Observația


III.Anunţarea
scopului activităţii:"-Astăzi,copii,în cadrul activităţii de
temei şi a
educație pentru societate, vom descoperi magia iernii și Frontală.
obiectivelor 2 min
împreună vom asculta ”Legenda bradului”.
Expunerea.
Individuală.

Explicaţia.

Scrisoarea
din partea
lui Moș
Observaţia Crăciun
Conversaţia.

IV. Reactualizarea Voi iniţia un dialog cu privire la informațiile pe care copiii Conversaţia.
cunoştinţelor le dețin despre obiceiuri și tradiții. 3 min Aprecieri
verbale.
Explicaţia.
V. Dirijarea
învăţării Expun continutul legendei clar,rar,expresiv,cu accent pe
cuvintele care transmit mesaje receptive astfei incat atentia Demonstraţia.
copiilor sa ramana captata.
Pe parcursul expunerii legendei explic semnificatia
cuvintelor necunoscute. Prezentare
Exerciţiul.
De asemenea, vocea si tonul prin care voi sublinia unele PPT
stari expuse vor varia in functie de continutul legendei in
vederea intelegerii mesajului pe care vrea sa-l transmita Problematizar-
acesta 2 min ea.
Pe tot parcursul relatarii voi folosi prezentarea Powerpoint.
Dupa incheierea expunerii se va extrage mesajul transmis
de poveste. Aprecieri
verbale.
Se adreseaza intrebari referitoare la titlul povestii si
personajele acesteia.

Pentru evaluarea activitatii voi folosi metoda –Explozia


Explicaţia.
VI. Asigurarea stelara .
feed-back-ului Pe ecran vor fi prezentate materialele: o stea cu imaginea
unui brad in centru, iar in jurul ei cinci stelute mici de
culori diferite. Se antentioneaza copiii ca pe fiecare steluta
VII.Evaluarea este scrisa o intrebare. Intrebarile folosite
sunt:Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,De ce ?. Demonstraţia.
Pe rand, cate un copil alege o steluta cu intrebare .
Apoi isi alege 5 parteneri cu care sa formeze o echipa . 2 min
Impreuna trebuie sa formuleze mai multe intrebari despre
imaginea prezentata, respectand forma de intrebare de pe Aprecieri
Steluțe verbale.
steluta aleasa, iar ceilalti copii trebuie sa raspunda. Se
colorate
urmareste folosirea corecta a propozitiei interogative.
Voi reaminti copiilor mesajul zilei: “Bradul să îl Exerciţiul.
împodobim pe Moș Crăciun să îl primim!”
Voi face aprecieri referitoare la modul cum s-a desfăşurat
întreaga activitate.

Vom încheia activitatea interpretând cântecul ”Valsul


fulgilor de nea”.
Problematizar-
VIII.Încheierea ea.
activității

Aprecieri
Conversaţia. verbale.

.
Cubul care Aprecieri
conţine pe verbale.
fiecare faţă
o scenă din
poveştile
propuse
cunoscute
de copii

2 min
Obiecte din
Aprecieri
poveşti
verbale.

VI. Obţinerea
performanţei

S-ar putea să vă placă și