Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare
GRĂDINIŢA: Pinocchio - Craiova
EDUCATOARE: Bîrsan Mariana
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: – ,,Lumea minunată a basmelor şi a poveştilor’’
TIPUL DE ACTIVITATE: – Verificare de cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: – Concurs
SCOP: – Verificarea cunoştinţelor copiilor referitoare la poveştile şi basmele însuşite
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să recunoască în grup personaje din poveşti şi basme, pe baza unor imagini, jetoane,
ghicitori sau replici folosite ;
 Să relateze coerent, prin exprimare proprie, întâmplări şi fapte din poveşti, basme pe baza
unui suport intuitiv;
 Să stabilească în grup, pe baza comportamentului personajelor, trăsăturile dominante ale
acestora;
 Să selecteze în grup personajele potrivite decorului, stabilind ordinea intrării acestora în
acţiune;
 Să asocieze în grup fiecărui personaj obiectul folosit, cu ajutorul jetoanelor sugestive;
 Să recunoască în grup personajul, după mimica şi gestica folosite în interpretarea unui rol;
 Să manifeste spirit competiţional şi interes pentru activitate.
REGULILE CONCURSULUI: Jocul se va desfăşura sub forma unui concurs. Concurenţii
grupelor vor avea de rezolvat o anumită probă.
Fiecare probă de concurs va fi punctată, dacă sarcina
este rezolvată corect, printr-o siluetă a personajului
Pinocchio. În caz contrar, grupa nu va fi punctată.
ELEMENTE DISTRACTIVE/ANIMATOARE: surpriza, competiţia, mânuirea mate-
rialelor, stimularea rezultatelor bune şi
penalizarea greşelilor comise, aplau-
zele, cooperarea între participanţi,
cuvântul de încurajare, aprecierea
STRATEGII DIDACTICE:
* metode şi procedee: expunerea, dialogul, exerciţiul, jocul de rol, conversaţia, povestirea,
stabilirea succesiunii evenimentelor, călătorie misterioasă, piramida şi
diamantul
* mijloace de învăţământ: cărţi de poveşti, siluete, jetoane şi imagini, măşti, medalioane-
pitici şi iezi, coroniţe, tabel pentru consemnarea rezultatelor,
siluete ,,Pinocchio’’, decoruri
* modalităţi de organizare – frontal, pe grupuri şi individual
DURATA – 35 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
1. ,,Programa activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii’’ Bucureşti, 2005
2. S. Breben, E. Gongea, G. Ruiu, M, Fulga - ,,Metode interactive de grup’’ – ghid metodic,
Editura Arves, Craiova, 2006
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinut Desfăşurarea activităţii Evaluare


didactic ştiinţific Strategiile didactice (instrumente şi
indicatori)
Organizarea, Material  Frontal -observarea
pregătire didactic  Amenajez locul de desfăşurare a activităţii comportamentului
pentru a asigura un climat adecvat de basm; - corectarea ţinutei
pregătesc materialul didactic; copiii intră ordonat
în sala de clasă şi îşi ocupă locurile.
Captarea Întâlnirea cu  Frontal - controlul emoţii-
atenţiei personajul ,,Pi  Conversaţia lor
nocchio’’ Trezirea interesului pentru activitate prin - interesul pentru
întâlnirea lor cu personajul ,,Pinocchio’’ care se continutul scrisorii
prezintă şi dăruieşte copiilor bolul cu probele - capacitatea de
pentru concurs, însoţit de o scrisoare. orientare a atenţiei
 Personajul ,,Pinocchio’’, conţinutul
scrisorii, bolul cu plicuri-probe
Anuntarea Tema  Frontal -observarea
temei şi a activităţii  Expunerea comportamentului
obiectivelor Obiectivele Prezentarea temei: Concurs ,, Lumea minunată a
învăţării basmelor şi a poveştilor’’; enunţarea obiectivelor
învăţării; motivarea învăţării
Dirijarea  Frontal - reacţiile copiilor
învăţării  Explicaţia - capacitatea de în-
- explicarea Regulile Concursul se desfăşoară între două echipe. Probele ţelegere a regulilor
regulilor de concursului sunt rezolvate în echipă sau individual; pentru concursului
concurs fiecare răspuns corect se va acorda câte un
Pinocchio
- organizarea Joc exerciţiu  Frontal, pe grupuri -formarea grupu-
pe grupuri ,,Grupuri,  Explicaţia, exerciţiul rilor
grupuri’’ Copiii extrag din bol câte un ecuson pentru a -relaţionarea între
stabili componenţa echipelor; îşi stabilesc liderul, membrii din grup
care primeste o coroniţă. (acceptare, neac-
 Bol, ecusoane cu pitici şi iezi, coroniţe ceptare)
- desfăşurarea Proba1  Pe grupuri, individual -capacitatea de re-
propriu-zisă a Formulă de  1. ,,Precizaţi formula de început a fiecărui zolvare a sarcinii
concursului început şi basm’’ ( A fost odată ca niciodată...)
sfârşit de 2. ,,Precizati formula de sfârşit a fiecărui
poveste, basm basm’’ ( Şi-am încălecat pe-o şa ...)
Proba 2  Pe grupuri, individual -capacitatea de
,,Recunoaşte  Conversaţia recunoaştere a
personajul şi În plic se găsesc 5 cărţi de poveşti. Printr-o personajului, titlu-
povestea’’ ghicitoare, copiii trebuie să recunoască personajul, lui poveştii şi a
titlui poveştii şi autorul, selectând cartea autorului, după
respectivă ghicitoare.
 Conţinutul ghicitorilor, cărţile ,,Albă ca
Zăpada’’ de Fraţii Grimm şi ,,Capra cu trei iezi’’
de Ion Creangă
1. De acasă a fost gonită
Şi-n pădure părăsită.
La pitici găsi ea casă
Şi-a rămas cea mai frumoasă.
2. Erau toţi la capră trei
Şi mama se mândrea cu ei.
Crud şi rău le-a fost destinul:
Din trei, mai rămase unul.
Căci prea târziu au înţeles,
Chiar cel mare, tu, de eşti
Sfatul mamei să-l primeşti.
Proba 3  Pe grupuri, individual -capacitatea de a
,,Cui aparţine  Dialogul repovesti
replica?” ,,Improvizaţi un schimb de replici şi recunoaşteţi -relaţionare în ca-
personajul’’ drul grupului prin
acţiune şi comu-
nicare
Proba 4  Individual - capacitatea de a
,,Pe cine  Exerciţiul, jocul de rol asocia, de a reda
imit?’’ Concurenţii trebuie să ghicească personajul prin mişcări şi
interpretat de adversari prin gesturi şi mimică. acţiuni
 Obiecte de recuzita adecvate
rolurilor
Proba 5  Pe grupuri, individual - capacitatea de a
,,Ce imagine  Exerciţiul, stabilirea succesiunii eveni- sintetiza conţinu-
urmează?’’ mentelor turi
Se cere copiilor să aşeze planşele în ordinea
crono-logică desfăşurării evenimentelor.
 Turtiţa, Găinuşa cea moţată şi 2 planşe din
diverse poveşti
Proba 6  Pe grupuri, individual - capacitatea de a
,,Cui se  Exerciţiul sorta imagini în
potriveşte?’’ Dintr-o mulţime de jetoane fiecare echipă trebuie funcţie de obiectul
să aleagă pe acela care corespunde propoziţiei care se potriveşte
eliptice.
,,Scufiţa Roşie a plecat la bunicuţa cu ....’’
,,În mijlocul pădurii piticii şi-au costruit o ...’’
,,Cocoşul a găsit pe drum o ...”
,,Ursul s-a dus la baltă să prindă ...’’
,,Pe turtiţă a mâncat-o ...’’
 Coş cu bunătăţi, căsuţă, punguţa cu doi
bani, peşti, vulpe, urs, mărgică, lup, găină
Proba 7  Pe grupuri - capacitatea de a
,,Direcţionarea  Călătorie misterioasă, povestirea preciza momentele
pe hartă a Pe două planşe din povestea ,,Fata babei şi fata principale
personajelor moşneagului’’ copiii vor trebui să o completeze cu
din poveste’’ siluete, în ordinea intrării lor în acţiune.
 Planşe, siluete din poveste
Proba 8  Pe grupuri -capacitatea de a
,,Lumea  Piramida şi diamantul sintetiza principa-
basmelor şi a Se cere copiilor să răspundă, cu imagini, formând lele idei ale unei
poveştilor’’ piramida şi diamantul, la următoarele întrebări: poveşti
1. Denumiţi personajul principal din poveste
care este făcut din apă, sare şi făină.
2. Denumiţi două personaje vieţuitoare din
povestea ,,Ursul păcălit de vulpe’’
3. Din ce erau construite casele celor trei
purceluşi?
4. Numiţi încercările de a i se lua punguţa
prin care a trecut cocoşul?
5. Cine îl ajută pe iedul neastâmpărat?
6. Numiţi două elemente ale pădurii care au
încântat-o pe Scufiţa Roşie.
7. Cui i se potriveşte pantoful?
 Imagini cu turtiţă, urs, vulpe,case din paie,
nuiele şi cărămidă, fântână,cuptor, cireadă, lada cu
galbeni, cele tri capre, flori, păsărele, Cenuşăreasa.
Evaluarea Consultarea  Frontal -observarea
scorului pe  Conversaţia comportamentului
tabel Se stabileşte echipa câştigătorilor prin numărarea - capacitatea de
siluetelor Pinocchio. autoevaluare
 Siluete Pinocchio
Transfer de Scene din  Frontal -observarea
cunoştinţe poveşti şi  Joc de rol comportamentului
basme Fiecare copil îşi ia câte o mască şi pe -relaţionare
melodia ,,Personaje, personaje” se va dansa, -interpretarea per-
interpretând rolul respectiv sonajelor din po-
 Măşti din diverse poveşti şi basme veste

PIRAMIDA ŞI DIAMANTUL

TURTIŢA

URS VULPE

PAIE NUIELE CĂRĂMIDĂ

FÂNTÂNĂ CUPTOR CIREADĂ LADĂ CU


GALBENI

MAMA – MĂTUŞA - BUNICA -


CAPRĂ CAPRĂ CAPRĂ

FLORI PĂSĂRELE

CENUŞĂREASA

S-ar putea să vă placă și