Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Unitatea:

Educatoare: SOREGA ELENA

Grupa: mare

Categoria de activitaţe: Educarea limbajului

Tema: „Trăistuța cu povești”

Mijloc de realizare: joc didactic

Tipul de activitate: fixarea și consolidarea cunoştinţelor.

Scopul jocului: fixarea şi consolidarea cunoștințelor referitoare la poveştile învăţate


anterior; dezvoltarea unui limbaj corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale:

O1 – să identifice personajul și să-l asocieze poveștii din care face parte;

O2 – să aprecieze comportamente pozitive si negative ale personajelor;

O3- să se exprime în propoziții simple si dezvoltate formulate corect din punct de vedere
gramatical;

Conţinutul jocului: poveştile învăţate de copii: „Ursul păcălit de vulpe”,Alba ca zăpada și


cei șapte pitici”, „Capra cu trei iezi”, „Scufiţa roşie”.

Sarcini didactice:

 Deschiderea trăistuței și scoaterea unui jeton din aceasta, reprezentând un personaj


dintr-o poveste cunoscută și numirea acestuia;
 Asocierea imaginii de pe jeton cu povestea din care face parte.
 Povestirea pe scurt a fragmentului reprezentat pe jeton
 Caracterizarea sumară a personajelor.
Regulile jocului

 „Trăistuţa cu poveşti” se plimbă de la un copil la altul şi la semnalul baghetei


fermecate dat de conducătorul jocului, se opreşte la un copil care alege o imagine,
recunoaşte povestea din care face parte povestind fragmentul respectiv;
 Un alt copil stabileşte care sunt personajele din poveste;
 Răspunsurile corecte se aplaudă şi sunt răsplătite cu stimulente reprezentând
personajul recunoscut;
 Răspunsurile incomplete sau greşite sunt corectate de un copil numit de conducătorul
jocului.
Elemente de joc

 Aplauze, stimulente, semnale, personaj surpriză care face introducerea în joc.


Strategii didactice.

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia dirijată, jocul didactic,


exerciţiul, problematizarea,

Mijloace de învăţământ: jetoane, săculeț, baghetă.

Forme de organizare: activitate fontală şi individuală.

Bibliografie:

- „Programa activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii” MEC, Editura V&I


Integral, Bucureşti 2005.
- Ştefania Antonovici şi Gabriela Nicu „Jocuri interdisciplinare” autori Ed. Aramis,
Bucureşti, 2004.
- Florica Mitu şi Ştefania Antonovici – „Metodica activităţilor de educare a limbajului
în învăţământul preşcolar” ed a II-a, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti 2005.
- Magdalena Dumitrana. „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar” Ed.
Compania, Bucureşti, 1999.
VARIANTE:

 Într-un săculeț sunt jetoane cu imagini ale unor personaje din poveşti; copiii extrag un
jeton, recunosc personajul şi povestea, reproduc câteva din replicile acestuia şi îl
caracterizează;

 Se audiază un fragment din poveste, se identifică povestea şi copiii dramatizează o


scenă reprezentativă.

DESFĂŞURAREA JOCULUI
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode şi Mijloace de
Instrumente
procedee învăţământ
Indicatori
1. Captarea -Se va realiza printr-un A. Observaţia
atenţiei anunt asupra copiilor.
„Va anunţ cu bucurie

Căci azi vom face o


călătorie.
Conversaţia
Nu vom călători cu
avioane,

Maşini, vapoare sau


autocare

Azi vom călători cu mare


zor

În lumea minunată a
poveştilor.

Ne vom juca, ne vom


distra,

Dar sigur vom şi învăţa.”

2.Anunţarea Astăzi vom juca jocul – A. Observaţia


temei şi a „Trăistuța cu povești”, asupra copiilor.
Conversaţia
obiectivelor pentru a vedea cât de bine
B. Reacţia copiilor
cunoașteți poveștile pe
la anunţarea
care le-ați auzit până
Explicaţia sarcinilor primite.
acum.

3. Prezentarea - Trăistuța va trece din


regulilor de mână în mână și la
joc semnalul meu se va opri.
(atunci când ridic
bagheta). Copilul care o
Explicaţia A. Observaţia
are în mână va lua din
asupra copiilor.
trăistuță un jeton. Va
denumi personajul din
imaginea de pe jetonul pe Jocul didactic Trăistuța cu B. Gradul de
care l-a luat din trăistuță, înţelegere a
jetoane
ne va spune din ce regulilor explicate.
poveste face parte, ce fel
de personaj este și ne va
povesti secvența de
poveste de pe cartonaș.

Se desfăşoară un joc de
probă, pentru a verifica
4. Demonstraţia A. Observaţia
modul în care au înţeles
Desfăşurarea asupra copiilor.
copiii regulile jocului.
jocului de
B. Modul în care
probă Răspunsurile corecte vor Trăistuța cu
participă la joc.
fi aplaudate . jetoane
Exerciţiul

5. Se va începe jocul, Exerciţiul


Desfăşurarea conform regulilor. Voi
Jocul didactic
propriu-zisă a avea grijă ca fiecare copil
jocului să participe la joc. Unde
este cazul voi interveni cu
Explicaţia A. Observarea
întrebări ajutătoare.
modului de
Răspunsurile corecte vor
implicare în joc al
fi aplaudate.
Conversaţia Jetoane copiilor .
euristică
B. Respectarea
regulilor jocului.

6. Obţinerea După ce toți copiii au fost


performanţei implicați în joc, ne vom
Problematizarea
juca ”Cubul
personajelor”.

Voi rostogoli un cub care


are pe fiecare parte a sa
Metoda cubului Cubul
câte o culoare . pentru
fiecare culoare avem câte
o cerință.

Descrie personajul tău


preferat!
Explicația Frontal
Compară
Conversația,
comportamentele a două
personaje pozitive! Demonstrația
(negative)

Asociază
comportamentul tău cu al
unui personaj cunoscut!

Analizează
comportamentul unui
personaj! (mama vitregă)

Aplică-interpretează rolul
unui personaj preferat! Cubul

Argumentează: „Avem Metoda cubului


nevoie în povești și de
personaje negative.”

Răspunsurile frumoase
vor fi recompensate Fişe Fişe de muncă
independentă
Copiii vor primii fişe în Exercițiul Creioane
care vor colora doar colorate A. Realizarea
imaginile cu personajele cerinţelor fişei.
preferate.

7. Evaluarea Dupa terminarea tuturor A. Observ reacţia


activităţii sarcinilor de lucru, le voi copiilor la
adresa copiilor câteva
anunţarea
intrebări privind
activitatea din ziua Exerciţiul câştigătorilor.
respectiva:
Conversația B. Gradul de
-Prin ce povești am implicare în acest
călătorit noi astazi? moment.
-Cu ce personaje vă
identificați? (asemănați)?

-Care sunt personajele


care v-au plăcut cel mai
mult și de ce?

Apreciez participarea
copiilor la joc,
respectarea regulilor, a
ordinii şi disciplinei în
timpul activităţii

9. Încheierea Vom cânta unul dintre Exercițiul


activităţii cântecele învățate și alese
de copii : „Albă ca
zăpada”, „Scufița Roșie”,
„Mergeam odată liniștit”.

S-ar putea să vă placă și