Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 28.02.2017
Unitatea:

Educatoare: Istrate Marinela

Grupa: mare

Categoria de activitaţe: Educarea limbajului

Tema: „Poștașul”

Mijloc de realizare: joc didactic

Tipul de activitate: consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor

Scopul: consolidarea deprinderii de a denumi corect imagini, de a preciza sunetul cu care


începe cuvântul și de a alcătui o propoziție cu cuvântul respectiv.

Obiective operaţionale:

O1 Să denumească obiectul reprezentat pe jetonul ales;

O2 Să precizeze primul sunet cu care începe cuvântul;

O3 Să alcătuiască o propoziție dezvoltată folosind imaginea de pe jeton;

O4 Să precizeze numărul de cuvinte din propoziție.

Sarcini didactice:

 Deschiderea plicului și scoaterea jetonului din plic, reprezentând un obiect și


numirea acestuia;
 Identificarea sunetului cu care începe cuvântul care denumeşte imaginea prezentată
pe jeton;
 Alcătuirea unei propoziții dezvoltate, folosindu-se de imaginea de pe jeton.
 Precizarea numărului de cuvinte din propoziția alcătuită.
Reguli de joc

Câțiva copii vor fi pe rând poștașul. Acesta bate la ușă. Copiii întreabă:

-Cine este?
-Poștașul.

-Ce aduce?

-O scrisoare.

-Pentru cine?

Poștașul va numi un copil și îi va înmâna acestuia un plic în care se află un jeton.

Educatoarea pune întrebări pentru a îndruma copiii:

-Ce ai găsit în plic?(Am găsit un jeton.)

-Ce imagine este pe acest jeton?(Imaginea reprezintă un fulg.)

-Cu ce sunet începe cuvântul „fulg”?( Cuvântul fulg începe cu sunetul „f”.)

-Alcătuiește o propoziție despre fulg!

-Câte cuvinte are propoziția ta?

Elemente de joc

 Surpriza, mişcarea, ghicirea, aplauze, recompense.


Strategii didactice.

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia dirijată, jocul didactic,


exerciţiul, problematizarea,

Mijloace de învăţământ: jetoane, plicuri, geantă și șapcă de poștaș.

Forme de organizare: activitate fontală şi individuală.

Bibliografie:

- „Programa activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii” MEC, Editura V&I


Integral, Bucureşti 2005.
- Ştefania Antonovici şi Gabriela Nicu „Jocuri interdisciplinare” autori Ed. Aramis,
Bucureşti, 2004.
- Florica Mitu şi Ştefania Antonovici – „Metodica activităţilor de educare a limbajului
în învăţământul preşcolar” ed a II-a, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti 2005.
- Magdalena Dumitrana. „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar” Ed.
Compania, Bucureşti, 1999.
DESFĂŞURAREA JOCULUI
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
Metode şi Mijloace de Instrumente
procedee învăţământ Indicatori

1. Captarea Se va face printr-o A. Observaţia


atenţiei conversaţie despre asupra copiilor.
anotimpul iarna.
B. Modul în care
(În ce anotimp suntem? răspund.
Care sunt vestitorii acestui Conversaţia Geantă și șapcă
anotimp?) de poștaș
Euristică
Zâna Iarnă ne-a trimis
această geantă și această
șapcă. Cui credeți că
aparțin ele? (poștașului)
2.Anunţarea Astăzi vom juca jocul – A. Observaţia
temei şi a „Poștașul”. Pentru a ne asupra copiilor.
obiectivelor demonstra că voi ştiţi
B. Reacţia copiilor
multe despre iarnă, va
la anunţarea
trebui să denumiți
Conversaţia sarcinilor primite.
imaginea de pe jetonul pe
care îl va aduce poștașul
în plic, să precizați
Explicaţia
sunetul cu care începe
cuvântul, să alcătuiți o
propoziție frumoasă
folosind cuvântul rostit și
să precizați numărul de
cuvinte din propoziția
voastră.

3.  Voi solicita un copil să


Prezentarea fie poștașul. Acesta va
regulilor de avea geanta cu mai
joc multe plicuri, în care se
află jetoane, și șapca de
Explicaţia A. Observaţia
poștaș. El va bate la ușă.
asupra copiilor.
Copiii vor întreba:
-Cine este? B. Gradul de
Jocul didactic Geanta cu
înţelegere a
-Poștașul. plicuri
regulilor explicate.
-Ce aduce?

-O scrisoare. Jetoane cu:

-Pentru cine? Fulgi

Poștașul va numi Oameni de


un copil și îi va înmâna zăpadă,
acestuia un plic în care se
află un jeton.
Educatoarea pune Brăduți,globuri,
întrebări pentru a îndruma
Cizme, etc
copiii:

-Ce ai găsit în plic?(Am


găsit un jeton.)

-Ce imagine este pe acest


jeton?(Imaginea
reprezintă un fulg.)

-Cu ce sunet începe


cuvântul „fulg”?
( Cuvântul fulg începe cu
sunetul „f”.)

-Alcătuiește o propoziție
despre fulg!

-Câte cuvinte are


propoziția ta?

4. Se desfăşoară un joc de
Desfăşurarea probă, pentru a verifica
Demonstraţia A. Observaţia
jocului de modul în care au înţeles
asupra copiilor.
probă copiii regulile jocului.
B. Modul în care
Răspunsurile corecte vor „Geanta de
participă la joc.
fi aplaudate . poștaș si șapca
Exerciţiu
Jetoane

5. Este numit un copil care Exerciţiul


Desfăşurarea să fie poștaș. Acesta
propriu-zisă poartă șapca și geanta cu
a jocului „scrisori”. Se poartă
discuția între poștaș și
ceilalți copii, conform A. Observarea
regulilor. Răspunsurile modului de
Jocul didactic „Geanta cu
corecte vor fi aplaudate. implicare în joc al
plicuri”
copiilor .
Se va schimba poștașul și
jocul continuă până ce Explicaţia B. Respectarea
fiecare copil primește o Jetoane regulilor jocului.
„scrisoare”
Conversaţia
euristică

6. Obţinerea Educatoarea va primi un


performanţei plic de la poștaș. În plic se
Problematizarea
află mai multe cerințe. se
formează două echipe.
Solicit copiilor din cele
Munca
două grupe, pe rând să
independentă
rostească pe sunete
cuvintele care denumesc
Fişe
imaginile de pe jeton, iar
apoi să găsească alte Creioane A. Fişe de muncă
cuvinte care să înceapă cu colorate independentă
același sunet. Fiecare B. Realizarea
echipă va fi recompensată cerinţelor fişei.
cu buline roşii pentru
răspunsurile corecte.

Copiii vor primii fişe în


care vor colora doar
imaginile care încep cu
sunetul „M”

7. Evaluarea Copiii sunt solicitaţi să A. Observ reacţia


activităţii numere numărul bulinelor copiilor la
primite de fiecare grupă şi anunţarea
să aşeze cifra
corespunzătoare pe Exerciţiul Jetoane cu cifre câştigătorilor.
panou.
B. Gradul de
Apreciez participarea implicare în acest
copiilor la joc, respectarea moment.
regulilor, a ordinii şi
disciplinei în timpul
activităţii

9. Încheierea Câştigătorii vor fi


activităţii aplaudaţi de copiii din
grupă şi vor fi
recompensaţi cu dulciuri.

S-ar putea să vă placă și