Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Profil: Pedagogic
Specializare: Învățător-educatoare
Clasa: a XI- a A
Anul: 2021-2022
Semestrul: II
PROIECT DE ACTIVITATE
La educarea limbajului
Data: 25.05.2022
Grupa: Mare C
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
1. Obiective cognitive:
OC1: Să audieze cu atenție recitarea model a poeziei de către propunătoare;
OC2: Să-și îmbogățească vocabularul cu expresiile și cuvintele noi din poezie
(rezervat);
OC3: Să recite expresiv poezia “Sistemul solar” alături de propunătoare
OC4: Să răspundă la întrebările pe baza poeziei.
2. Obiective psihomotorii:
OP1: Să adopte o poziție corectă pe scaun;
OP2: Să-și orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat.
OBIECTIVE AFECTIVE
Resurse:
Umane: 22 preșcolari
Temporale:30 de minute
Spațiale : sala de clasă
Bibliografice :
Coordonatori : LolicaTătaru, AdinaGlava, Olga Chiș,
ReferatȘtiințific : Prof. Univ. Dr. Vasile Chiș, PIRAMIDA
CUNOAȘTERII-
Reperemetodiceînaplicareacurriculumuluipreșcolar, 2014
M.E.N.- Curriculum pentrueducațiatimpurie, 2019
Scenariul didactic
Etapele activității Obiective Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică Evaluare
și timpul operațion Activitatea propunătoarei Activitatea Metode și Mijloace Forme de
ale preșcolarilor procedee didactice organizare
1. Captarea OA1 După momentul organizatoric mă voi
atenției- 2 OP1 prezenta preșcolarilor: ,,Bună
minute OP3 dimineata, copii! Numele meu este Preșcolarii vor Observarea
Delia și astăzi la activitatea de manifesta entuziasm și comportament
educare a limbajului vom învăța curiozitate. Conversația Frontal ului
poezie foarte frumoasă. Pentru a Vor fi nerăbdători să preșcolarilor
vedea despre ce este vorba, vom asculte cântecul și să
asculta un cântecel. învețe poezia.
2. Enunțarea OP1 ,,Copii, în această activitate, vă voi Copiii sunt atenți la Observarea
temei și OA1 învăța câteva informatții despre domnișoara Conversația Frontal comportament
obiectivelor- planetele din Sistemul Solar prin propunătoare și anexa 1 ului
1 minut intermediul unei poezii foarte manifestă interes. preșcolarilor
frumoase.”
5. Feedback-ul Se realizează pe tot parcursul activității prin întrebări, sarcini de lucru și răspunsurile preșcolarilor la aceste întrebări.