Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lectie

Unitatea scolara: Scoala Gimnaziala Speciala ,,Maria Montessori”- Bacau


Data: 10.11.2020
Grupa : clasa a- VI-a C (DMS)
Propunator: Alina Elena Lungu
Aria curriculara: ARTE
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de invatare: Compozitii
Subiectul lectiei: ” Peisaj de toamna”
Tipul lectiei: mixta
Timp: 30 minute

A. Obiectiv cadru: Realizarea unor activitati artistice si concretizarea lor in plan comunicational

B. Obiectiv de referinta:

-Stimularea exprimării libere prin intermediul limbajului plastic;


- Realizarea unor compoziţii colective pe o temă dată;

C. Obiective operationale:

a) cognitive:
OC1 – sa cunoasca cele patru anotimpuri;
OC2 – sa identifice anotimpul de toamna ;
OC3- sa identifice lunile de toamna;
OC4- sa recunosca simbolurile toamnei: copacul de toamna, frunzele de toamna, vremea ploiasa…

b) psihomotorii:
OP1 – sa utilizeze corespunzator materialul didactic folosit;
OP2 – sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul lucrului si pe tot parcursul orei.

c) afective:
OA1 – sa participe cu interes la lectie;
OA2 – sa manifeste un comportament adecvat in timpul intregii activitati.
OA3 – sa aiba o atitudine pozitiva fata de colegi si profesor si fata de sarcinile didactice.

D) Resurse metodologice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul;
Mijloace didactice: imagini, caiet de lucru:”Colorez si invat anotimpurile”, computer, material video;
Forme de activitate cu elevii: frontale ;
Resurse umane: profesorul si 4 elevi
Resurse spatiale : sala de clasa
Resurse temporale: 30 min.
Bibliografie:
Curriculum National – Programa scolara pentru elevii cu deficienta mintala usoara si moderata, Iasi,
2005.
Programa scolară pentru clasele I –X .
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele lectiei Ob.op. Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si Mijloace de Forme de
procedee invataman organizare
t

1 Moment Asigur condiţiile şi materialele necesare Elevii urmăresc Conversația Frontal


organizatoric desfăşurării lecţiei (conctarea on-line cu propunătorul.
1 min elevii).

2 Captarea atenției OA2 Spre a capta atenția elevilor pentru Elevii asculta povestea Observația Observarea
2 min OC1 activitate, le voi citi o poveste: ,,Povestea Convorbirea sistematică
OC3 anotimpurilor “ (Anexa 1)

3 Reactualizarea OC1 Profesorul va adresa elevilor, următoarele Elevii urmăresc cu atenție si Conversatia, Observarea
cunoștințelor cu OC2 întrebări: ,,În ce anotimp ne aflăm?” , ,,Cum raspund la intrebarile Cbservatia sistematică
ajutorul materialului OP1 este vremea?”, ,,Cum ne îmbrăcăm astăzi?” adresate.
intuitiv – vizual etc.
2 min

4 Anunțarea temei și a OA1 Acum, pentru ca am aflat in ce anotimp Elevii urmăresc cu atenție Conversatia, Computer Frontal Observarea
obiectivelor propuse OA2 suntem, va propun sa urmarim impreuna un profesorul. observatia Material sistematică
3 min OA3 material video despre anotimpul de tomna. video

5 Dirijarea învățării OC1 Precizez faptul că vor avea de efectuat o Elevii sunt atenti la Exemplificarea, PC Frontal Observarea
15 min OC2 sarcina de lucru, din caietul „Colorez si invat explicatiile profesorului si conversatia, Caiet de sistematica
OC3 anotimpurile” (Anexa 2 si 3) raspund la intrebari. Explicatia colorat
OC4 Creioane
OA1 colorate
OA2
6 Asigurarea feed- Voi pune intrebari, pentru a ma asigura ca Elevii raspund cerintelor Exemplificarea, Individual Evaluare
back-ului elevii au retinut care sunt lunile de toamna, profesorului. conversatia, caiet scrisa
cum este vremea toamna si cum ne explicatia. creioane
4min. OC2 imbracam adevact. colorate
OC3
OC4
OP1
7 Asigurarea retenţiei şi OP2 Pentru a realiza evaluarea voi ruga elevii sa Elevii vor asculta cu atentie Conversatia, Caietul de Frontal Evaluare
a transferului OA1 imi arate caietul cu peisaje de toamna si vor raspunde la intrebari Observatia. lucru Orala
2 min. OA2 indrumati de profesor. Explicatia

8 Evaluarea Fac aprecieri asupra desfășurării întregii Conversația Aprecieri Frontal Fac
activitatii activități, evidențind elevii care au răspuns verbale aprecieri
1 min. corect. asupra
intregii
activitatii
Anexa 1
Povestea anotimpurilor

Era odată un împărat bătrân care avea patru fete. Pentru că era foarte bătrân, împăratul se
hotărî să îşi lase împărăţia anotimpurilor uneia dintre fiicele sale, dar nu ştia pe care să o aleagă
drept moştenitoare. Aşa că într-o zi, le chemă pe toate la el şi le spuse să plece în lume şi pe
aceea pe care oamenii o vor îndrăgi mai mult, aceea îi va urma la tron.
Prima plecă Primăvara şi oamenii o îndrăgiră pe dată pentru delicateţea ei, pentru mireasma de
flori ce o lăsa în urmă şi pentru păsărelele ce o însoţeau şi ciripeau vesele în jurul ei.

A doua fiică, Vara, fu iubită pentru căldura ei, pentru verdeaţa ce o înconjura şi pentru că pe
acolo pe unde trecea lanurile deveneau de aur iar cireşele se rumeneau pe dată.

Toamna, a treia fiică, vru să impresioneze prin bogăţia şi dărnicia ei, iar oamenii nu mai
conteneau cu laudele şi n-ar fi vrut s-o lase să mai plece niciodată.

Iarna, ultima dintre surori, fu îndrăgită nespus pentru bucuria pură, copilărească, pe care o
răspândea în jur atunci când din palma ei se risipeau în aer steluţe argintii şi pe la geamuri se
legănau duios colinde.

Auzind doar vorbe bune despre cele patru fete ale sale, împăratul se gândi să le lase să conducă
împărăţia pe rând, câte trei luni fiecare, spre bucuria tuturor.

Primavara conduce imparatia anotimpurilor in lunile martie, aprilie si mai.

Vara conduce imparatia anotimpurilor in lunile iunie, iulie si august.

Toamna conduce imparatia anotimpurilor in lunile septembrie, octombrie si noiembrie.

Iarna conduce imparatia anotimpurilor in lunile decembrie, ianuarie si februarie.

2
Anexa 2

Coloreaza imaginea de mai jos!


Anexa 3

S-ar putea să vă placă și