Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Proiect didactic
Clasa: a-IV-a
Disciplina: Istorie
Discipline integrate:
Istorie
Muzică și mișcare
Competențe specifice:
1. Istorie
I 1.1. Ordonarea cronologică a unor evenimente din viața familiei, a faptelor prezentate într-o situație de învățare
I 1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice
I 3.1. Recunoașterea unor termeni istorici în cadrul unor surse accesibile
I 4.1. Determinarea semnficației unor evenimente din trecut și din prezent
2. Educație plastică
AVAP 2.3. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
3. Muzică și mișcare
MM 2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoțită de elemente de mișcare cu diferențieri expresive
Obective operaționale:
Cognitive:
Psihomotrice:
OP1. Să execute mișcări ale corpului sugerate de textul și ritmul cântecului
Afective:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, observația, convorbirea, metoda „Știu, vreau să știu, am învățat”
Mijloace didactice: fișe de lucru, imagini, hartă, cântecul „Portul românesc” interpretat de Meloritm, caiete, creioane, lipici, foarfecă,
video proiector, coli motive tradiționale
Temporale: 50 minute
Metode și forme de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluare orală, aprecieri verbale
Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru disciplina „Istorie” clasa- a IV-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014.
2. Zoe Petre, Bogdan Teodorescu, Corina Andrei, Istorie- manual pentru clasa a-IV-a, București, Corint Educațional,
2016.
Scenariul activității
1.Moment Profesorul creează condițiile optime Pregătesc Conversația Catalogul 1 min Frontal Observarea
organizatoric desfășurării lecției: stabilirea ordinii şi materialele sistematică
disciplinei în clasă, crearea condiţiilor necesare a comporta-
optime începerii orei prin pregătirea pentru lecţie. mentului
materialului didactic necesar, aerisirea elevilor
sălii de clasă, face prezenţa.
2.Reactualizarea În cadrul acestei etape, învățătoarea se Copiii ascultă Explicația Manual de 4 min Frontal Aprecieri
cunoștințelor I 1.1. va folosi din întrebările din manual, cu explicațiile și istorie verbale
scopul de a observa dacă toți elevii răspund la
OC1. dețin informațiile corecte referitor la întrebările Conversația
lecția precedentă. (Timpul și spațiul adresate de
OC2. istoric, sursele istorice) doamna.
Întrebări:
I 1.2.
1. Ce studiază istoria?
OC3. 2. De ce crezi ca Mihail
Kogalniceanu considera că
studierea istoriei poate să îi
facă pe oameni să iubească
țara?
3. Precizează două eventimente
importante care au reprezentat
începutul unei ere istorice.
2.Captarea MM 2.1. Această etapă se va realiza cu ajutorul Copiii sunt Explicația Video- 4 min Grup/ cor Aprecieri
atenției cântecelului „Portul românesc” atenți la proiector verbale
interpretat de Meloritm. Cu ajutorul înrumările colective
OC6. video-proiectorului, copiii vor cânta învățătoarei Versuri
inițial cântecelul cu versuri și vocea și cântă cântecel
din videoclip, după care vor face melodia. Conversația Observarea
karaoke. sistematică
OP 1. Versuri cântec: (Anexa 1) a comporta-
1.Mult îmi place și iubesc mentului
Tra la la la la la la
elevilor
Portul nostru românesc
Tra la la la la la la
Albă ia cu albiță
Tra la la la la la la
OA2.
Cu ciucuri și lămâiță
3.Desenat cu ac vrăjit
Tra la la la la la la
Râde brâu’învălurit
Tra la la la la la la
Chiar și traista uneori
Tra la la la la la la
Parcă scapără de flori
Tra la la la la la la
3.Anunțarea Cadrul didactic scrie titlul lecției pe Urmăresc Conversația 2 min Frontal Observarea
temei și a tablă: „Trecutul și prezentul familiei explicațiile sistematică
obiectivelor mele” și anunță elevii că astăzi vor primite. Scriu a comporta-
vorbi atât despre trecutul comunei în titlul lecției mentului
care ei locuiesc cât și despre prezent și în caiet elevilor
de asemenea vor afla care erau ținutele
populare ce se purtau atunci.
4.Dirijarea I 3.1. Învățătoarea le cere copiilor să Copiii sunt Explicația Planșe A3 20 min Frontal Observarea
învățării povestească pe rând povești pe care le atenți la sistematică
OA 1. știu ei de la părinții și bunicii lor explicațiile a comporta-
despre comuna în care aceștia învățătoarei. mentului
OC4. locuiesc. De asemenea vor fi întrebați elevilor
de ce este important să cunoaștem Răspund pe Conversația
istoria locului de unde ne tragem. rând la
I4.1. întrebările
Pentru dirijarea învățării, învățătorul adresate.
se va folosi de planse tip A3 cu
imagini din comuna Gornet. Pe spatele
planșelor se vor regăsi informații Toți elevii Exercițiul Caiete
despre istoria comunei, pe care elevii vor citi pe
vor trebui să le citească cu voce tare. rând
informațiile
Învățătoarea va nota pe tablă aspectele care se
cele mai importante, copiii trecându-le regăsesc pe
în caiețele. planșe.
Se va discuta despre amplasarea
comunei, istorie, satele aferente Vor scrie în
comunei, tradiții și datini și de caiet
asemenea, portul tradițional. informațiile
Informațiile vor fi luate dintr-o carte de pe tablă.
destinată comunei Gornet, unde se
găsesc toate datele necesare. Imaginile
vor fi extrase din aceași carte. (Anexa
2)
5.Activitate OC5. La activitatea recreativă, copiii vor Copiii vor Conversația Video- 5 min Frontal Observarea
recreativă viziona un clip filmat cu drona, în care viziona în proiector sistematică
este prezentată comuna Gornet. liniște clipul a comporta-
După vizualizarea acestuia vom purta prezentat. mentului
un scurt dialog despre cele văzute. elevilor
6.Asigurarea I 4.1. Pentru asigurarea feedback-ului se va Copiii ascultă Exercițiul Caiet 5 min Individual Aprecieri
feedback-ului utiliza metoda „Știu, vreau să știu, am îndrumările verbale
învățat”, după cele citite, copiii vor cadrului
OC2. alcătui tableul și vor amplasa didactic și
informațiile unde consideră aceștia ca realizează
se potrivesc, daca sunt informații pe tabelul. Metoda
care aceștia deja le știau, le vor trece la „Știu, vreau
rubrica Știu, dacă sunt informații pe să știu, am
care vor să le aprofundeze mai bine le învățat”
vor trece la rubrica Vreau să știu, iar
daca sunt informații pe care le-au aflat,
se trec la rubrica Am învățat.
7.Obținerea AVAP 2.3. Pentru obținerea performanței, elevii Elevii ascultă Conversația Lipici 7 min Frontal Observarea
performanței vor decupa și vor lipi, rezultatul fiind cu atenție sistematică
OA1. un băiețel și o fetiță îmbrăcați în port îndrumările Foarfecă a comporta-
tradițional românesc (Anexa 3) Vor învățătoarei Exercițiul mentului
primi, desigur, coli de tip A4 pe care și lucrează în Coli elevilor
vor avea imprimate șabloanele pentru liniște.
respectiva activitate. Motive Aprecieri
tradiționale verbale
8.Încheierea Profesorul face aprecieri asupra Ascultă cu Conversația 2 min Frontal Aprecieri
activității, tema modului de lucru al elevilor pe atenție, Manualul verbale
pentru acasă parcursul lecției, evidențiază elevii notează tema Explicația de istorie
care au participat activ la lecție, scrie pentru acasă.
pe tablă tema pentru acasă.
ANEXA 1
Tra la la la la la la Tra la la la la la la
Tra la la la la la la Tra la la la la la la
Tra la la la la la la Tra la la la la la la