Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți Facultatea


de Științe ale educației, Psihologie și Arte
Catedra de Arte și educație artistică

PROIECT DIDACTIC AL LECȚIEI


Data 05.05.2023                                                                                                Nota............
Coordonatorul Practicii pedagogice                                  Coordonatorul Practicii Pedagogice
Catedra AEA____________                                               
LT „G. Coșbuc”_________________                  
Instituția: Liceul teoretic ,, G. Coșbuc”
Disciplina: Educația muzicală
Data: 05.05.2023
Numele studentului stagiar: Cotovici Vladislav Clasa: VI „D”
Subiectul lecției: Valorizarea experiențelor muzicale. Experiențe pozitive. Recapitulare.
Tipul lecției: de recapitulare
Unități de competențe:
4.3. Integrarea valorilor muzicii cu și fără program în activitatea culturală/artistică personală și a
clasei.
Obiectivele operaționale ale lecției:
A. Cunoștințe:
 Să cunoască: Muzica cu program și fără program.
 Să recunoască: Lucrările muzicale audiate și interpretate în unitățile de învățare.
B. Capacități/Aptitudini:
 Să elaboreze: Întrebări pe baza cunoștințelor acumulate în tot parcursul semestrului.
 Să interpreteze: Exercițiile de încălzire a vocii.
C. Atitudini:
 Să participe: În jocul creat de profesor.
 Să manifeste: Interes pentru participarea în interpretare și audiere.
Metode didactice: (de exemplu) explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, observarea,
tactarea, solfegierea etc.
Mijloace didactice: instrument, metronom, partituri, denumirea creațiilor.
Bibliografia:
1. Curriculum modernizat la Educație muzicală, clasele primare (gimnaziale).
2. Manualul de educație muzicală, clasa a ... Anul, Editura.
3. Gagim I., Dicționar de muzică. Editura Știința, Ch., 2008.
4. Morari M. Elemente de limbaj muzical. Presa universitară bălțeană. Bălți, 2008.
Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți Facultatea
de Științe ale educației, Psihologie și Arte
Catedra de Arte și educație artistică

Strategii didactice
Nr Obiective Activități Tehnici de
Etapele lecției Abordari de conținut Mijloace și
. operaționale Muzical- evalure
metode
didactice
Copiii intră în clasă și se pregătesc de
Momentul lecție.
1 organizatoric Profesorul e salută și începe lecția de
educație muzicală.
- Bună dimineața copii. Astăzi parcurgem
o lecție de recapitulare și ne pregătim de
evaluare sumativă în modul următor,
profesorul explică regulile jocului:
elevii vor fi nevoiți să alcătuiască
întrebări pe unitățile de învățare parcurse
în acest simestru după care ficare elev
alege o cifră de la 1-25 și pune o
întrebare colegului cu cifra corespunză Explicare
Evocare toare.
Discuție
Audierea Profesorul acordă elevilor 10 min. să se
muzicală A pregătească. Peste 10 min. elevii încep jocul și
încep a răspunde la întrebările alcătuite ei.
- Bravo, sunte-ți activi.
În continuare profesorul a scris pe tablă
denumirea a lucrărilor audiate pe tot parcursul
semestrului. Audierea
2 Copiii sunt puși pe gânduri. Învățătorul explică
ce au de făcut în continuare.
Copiii audiază câte o lucrare și se gândesc la Acțiunea Aprecierea
denumirea acestei lucrări și compozitorul care a emoțională emoțională
B
Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți Facultatea
de Științe ale educației, Psihologie și Arte
Catedra de Arte și educație artistică

3 Realizarea compus.
sensului - Bravo, dar trebuie să fiți mai atenți.
Interpretarea - Acum să ne încălzim vocile și să
vocal-corală cîntăm cântecul care voi trebuia să-l Interpretarea
cunoașteți pederost și apoi cu mâna Vocală
4 noi vom arăta mersul melodic.
- A-ți înșeles?
Copiii răspun:
- Da. Manifestarea
În continuare profesorul cântă câteva exerciâții interesului
de încălzire a vocii apoi introducerea cântecul iar
copiii ascultă și încep a cânta la semnul
profesorului.
Refelecție
C Copiii au cântat cu cuvinte cântecul propriu zis
după care profesorul arată exemplu cum să arate Joc muzical
Joc muzical cu mâna mersul melodic și execută cu elevii
exerciții pentru deprindere.
- Acum elevi să arătăm mersul melodic
la cântecul nostru „Bardul din
Mirceti”.
Elevii împreună cu profesorul arată cu mâna
mersul melodic.
În continuare profesorul pune la calculator o
lucrare muzicală și arată la elevi mișcările
muzicale ritmice. La început profesorul
demonstreză elevii repetă și însușesc deprindere
și capacități de executare a jocului muzical. Spre
finalele orei elevii după muzică și modelul dat la
panul interactiv.
Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți Facultatea
de Științe ale educației, Psihologie și Arte
Catedra de Arte și educație artistică

S-ar putea să vă placă și