Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE LECȚIE
• DOMENII INTEGRATE:
➢ Muzica si miscare
➢ Arte vizuale și abilități practice
• COMPETENȚE SPECIFICE:
➢ MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-10
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-10
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-10, folosind poziţionarea pe axa numerelor
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităţi
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat
➢ MUZICĂ ŞI MIŞCARE:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
PE PARCURSUL ȘI LA FINALUL LECȚIEI, FIECARE ELEV VA FI CAPABIL :
O1- să recunoască Soarele, Luna, Pământul; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică cele trei elemente.
O2 – să formeze grupe de obiecte după diferite criterii; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formează mulțimi de
obiecte după criterii diferite.
O3 – să ordoneze crescător și descrescător numerele în concentrul 0-10; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
ordonează crescător și descrescător numerele în concentrul 0-10.
O4 – să completeze șirul de planete cu cele care lipsesc; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev completează șirul.
O5- să stabilească vecinii numerelor; obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev completează corect vecinii a cel puțin două
numere.
SCENARIU DIDACTIC
Activitate Observarea
recreativă https://www.youtube.com/watch?v=K6KuxdUISjE Cifre comportame
Elevii sunt rugati sa se ridice in picioare, sa asculte melodia si sa execute Cantec ntului
miscarile aferente cerintelor invatatoarei. elevilor
Obţinerea Dupa ce realizeaza colajul, fiecare echipa va primi cate un set de jetoane cu Plicuri Evaluarea
performanţei cifrele 0-9 si semnele “<”, “>”, “=”. Jetoane cu orală
Invatatoarea impreuna cu Paxi va solicita elevilor:- Cifre Evaluare
-sa ordoneze crescator planetele cu ajutorul jetoanelor cifre incepand de la Soare; Jetoane individuală
-sa ordoneze descrescator planetele ; semne
-sa identifice pozitia planetelor si sa le compare conform cerintelor invatatoarei; “<”, “>”,
“=”
Evaluare Elevii vor primi o fișă de lucru (Anexa 2) în care vor trebui să numere elementele Fișă de lucru Evaluarea
fiecărei mulțimi, să completeze cu semnul corespunzător și să scrie vecinii Creioane individuala
numerelor date. Evaluarea
scrisă
Încheierea În încheiere invatatoarea face aprecieri generale şi individuale asupra modului în Conversaţia Evaluarea
activității care au participat la activitatea propusă. orală
Elevii vor fi recompensaţi pentru modalitatea în care au participat la activitate. Observarea
Aprecieri Evaluarea
verbale colectivă
FIȘĂ DE LUCRU