Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
Grădiniţa: P. P. nr. 12, Iaşi
Grupa: mare
Tema anuală: ”Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”
Tema proiectului: Cu primavara ne jucam
Subtema: Gaze, fel de fel
Domeniul experiențial: Domeniul psihomotric
Categoria de activitate: Educaţie fizicǎ
Titlul activităţii: “Albine la concurs”
Mijloc de realizare: parcurs aplicativ
Tipul de activitate: consolidare de priceperi şi deprinderi motrice
Scopul: Consolidarea deprinderilor motrice de: mers in echilibru pe o suprafata plana,
ingusta, mers in echilibru, pe o suprafata ridicata la 40 cm de sol, cu transport de greutati,
saritura pe ambele picioare de pe o suprafata inalta, sǎriturǎ în lungime cu desprindere de pe
ambele picioare,alergare in viteza cu transport de obiecte
Obiective operaţionale:
O1 - Sǎ respecte regulile şi indicaţiile date;
O2 - Sǎ execute corect tipurile de exerciţii date conform comenzilor şi în sincronizare cu
ceilalţi copii în limita posibilitǎţilor individuale;
O3 - Sǎ execute cu deplin control mişcǎrile simple şi complexe ale parcursului aplicativ:
mers in echilibru pe o suprafata plana, ingusta, mers in echilibru, pe o suprafata ridicata la 40 cm
de sol, cu transport de greutati, sǎritura în adancime de pe loc, cu aterizare in sprijin ghemuit,
sǎriturǎ în lungime cu desprindere de pe ambele picioare, alergare in viteza cu transport de
obiecte.
O4 - Sǎ-şi dezvolte viteza de reacţie la semnal;
O5 - Sǎ participe activ în cadrul echipei din care face parte;
O6 - Sǎ-şi dezvolte autocontrolul de lucru şi al emoţiilor.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, jocul – concurs
b) Material didactic: cutie cu jucarii, flori confectionate din sarma decorativa,Regina
albinelor, fluier, echipament sportiv (şort, tricou, adidaşi)
c) Resurse umane: 24 copii
d) Resurse temporale: 30-35 minute
e) Resurse bibliografice:
Dragomirescu, G., Kun, S., Bojin, E., Metodica predǎrii educaţiei fizice în grǎdiniţa de
copii, Manual pentru liceele pedagogice de educatoare, E.D.P., Bucureşti, 1974;
Marinescu, I., T., Metodica predǎrii educaţiei fizice la gradiniţǎ şi la clasele I-IV,
Editura AS’S, Iaşi, 2000.

1
Desfăşurarea activităţii:

Secvenţele Conţinutul instructiv- Dozare Formaţii şi Comenzi


activităţii educativ indicaţii
metodice
1. Organi- Adunarea! 2 min. În linie pe un -Adunarea!
zarea grupei Alinierea! rând! -Mâna stângǎ
şi captarea Raportul! Alinierea! Faţa la pe şold!
atenţiei Salutul! mine! -Bunǎ ziua!
Verificarea echipamentului ! -Raportul!
Anunţarea temei ! -Astǎzi vom
juca un joc:
„Albinele la
concurs”
-Dupǎ mine
încolonarea!
2. Pregǎtirea Variante de mers : 8 min.
organismului *În cadenţǎ 1x25m În coloanǎ câte -Mergem ca
pentru efort unul – vioi! soldaţii! Cu
stângul înainte:
Marş!1,2,3,4...
*Pe vârfuri cu braţele sus 1x25m Mers cu paşi mari -Atenţie,
şi braţele sus braţele sus
mergem cu
paşi de uriaş
pe vârfuri!
*Pe cǎlcâi cu mâinele pe şold 1x25m Mers pe cǎlcâie cu -Atenţie,
mâinele pe şold mâinele pe
şold, mergem
pe cǎlcâie!
*Mersul piticului 1x25m Mers cu palmele -Atenţie,
pe genunchi genunchii
ghemuit îndoiţi,
mergem ca
piticii cu
palmele pe
genunchi!
Fiecare formǎ de
mers se va alterna
cu mers obişnuit.
Variante de alergare:
*Alergare uşoarǎ; 2x25m Alergăm uşor -Atenţie,
unul dupǎ altul! spatele drept,
mâinele pe
lângǎ şold!
*Alergare cu genunchii în 2x25m Alergăm cu -Atenţie,

2
sus; genunchii în sus! genunchii sus!
-Capul sus !
2x25m Alergăm cu -Atenţie,
*Alergare cu cǎlcâiele la cǎlcâiele la cǎlcâiele ating
şezutǎ; şezutǎ! şezutul !
2x25m Alergăm ca -Braţ şi picior
ştrengarii! opus !
*Pasul saltat Fiecare formǎ de
alergare se
alterneazǎ cu
alergare ușoară.
2x25m În coloană, unul -Inspirǎ pe
Exerciţii de respiraţie : după altul. nas!
Din mers, ridicarea braţelor -Expirǎ pe
şi inspirare, lǎsarea braţelor gurǎ!
şi expirare.
Mers ca soldaţii 1,2,3,4…
-Atenţie, pe
loc stai! 1,2.
3. Influenţa- Formarea coloanei de 2 min. Din formatia de 1,2,1,2…
rea selectivă gimnastică mers si alergarese
a aparatului intră în formația
locomotor de cerc
Luarea distantelor
prin ridicarea
mâinilor lateral.
Exerciţii pentru dezvoltarea 8 min.
mobilităţii membrelor
superioare, inferioare, a
trunchiului
Ex.1 “Tic Tac” 3x8 Spatele drept, -Acum vom
Pi: depărtat stând privirea înainte face câteva
T1: rasuciri la stanga ale exerciţii;
capului -Cu mainile pe
T2: rasuciri la dreapta ale şolduri, prin
capului săritură
depărtat luat!
rasucim capul
mai intai spre
stanga, apoi
spre dreapta!
-Începeti! 1,2!
Ex.2. “Ceasul” 3x8 Mâinele stau pe Arcuim
P.i.: departat stand şold cu coatele trunchiul mai
T1: arcuirea trunchiului spre trase înapoi, intai spre
stanga arcuirea se stanga, apoi

3
T2: arcuirea trunchiului spre execută numai din spre dreapta!
dreapta talie. Incepeti! 1,2!
Ex. 3 “Elasticul” 3x8 Braţele se întind Braţele întinse
Pi: stând depărtat cu braţele energic la nivelul în faţă,
pe langa corp umerilor iar prindem un
T1-T2: arcuirea trunchiului extensiea se face elastic şi-l
cu ridicarea bratelor deasupra pe orizontală întindem
capului -Spre stânga,
T3-T4: arcuirea trunchiului odată cu mine,
cu atingerea podelei cu varful începeţi, 1, 2!
degetelor
Ex. 4 “Avionul” 3x8 În timpul -Mâinele pe
Pi: mâinele pe şold stând rasucirii, mana sold, luat!
depărtat atinge piciorul -Ne vom răsuci
T1: răsucirea trunchiului spre opus. trunchiul spre
stânga cu atingerea gambei Privirea se stânga şi
piciorului stang cu mana indreapta spre dreapta si vom
dreapta bratul ricicat atinge mana cu
T2: răsucirea trunchiului spre piciorul opus;
dreapta cu atingerea gambei -Începeţi, 1,2!
piciorului drept cu mana -Atenţie, stai!
stanga 3x8 -Sărim ca
Ex. 5 “Sari minge!” În timpul săriturii mingea, cât
Ti: stând depărtat, mâinile pe ţinuta este mai sus:
şold dreaptă, iar vârful 1,2,3,4!
T1, T2, T3,T4: săritură picioarelor se
elastică pe ambele picioare întind în jos. -Inspirăm!
Ex. de respiraţie Inspiraţia se face -Expirăm!
Pi: depărtat stând pe nas, expiraţia,
T1: ridicarea braţelor şi pe gură.
inspirare
T2: lǎsarea braţelor şi
expirare.
4. Dezvolta- Parcurs aplicativ: “Albinele 10 min. Copiii sunt -Atenţie,
rea deprin- la concurs” aliniaţi unul după pleacă!
derilor Copiii sunt albinutele care ies altul.
motrice la cules de polen.Si ,in joaca La comanda dată
lor se intrec intr-un concurs. fiecare pleacă pe
Pentru a trece probele traseul executând
concursului, au de parcurs mers in echilibru,
următorul traseu: pe banda de pe
a)Mers in echilibru, pe o covor, mers in
suprafata plana, ingusta (2 echilibru pe
m); bancuta de
b)Mers in echilibru pe gimnastica,
bancuta de gimnastica, cu saritura in

4
transport de obiecte; adancime de pe
c) Sǎriturǎ în adancime de pe loc cu aterizare pe
loc,cu aterizare in sprijin ambele picioare,
ghemuit saritura in
d) Saritura in lungime, de pe lungime, de pe
ambele picioare, in fata si ambele picioare,
lateral in fata si in lateral
e) Saritura in inaltime pentru salutul Reginei
atingerea unui obiect albinelor, alergare
suspendat (Atingerea Reginei in viteza cu
albinelor) (140 cm de sol) transport de
f)Alergare in viteza cu obiecte, predarea
transport de obiecte. stafetei şi
alergarea
obişnuită către
coada şirului. -Atenţie,
Copiii sunt pleacă!
aliniaţi unul după
Parcursul se reia încă o dată altul.
sub formă de întrecere. Se urmăreşte
Fiecare copil parcurge traseul executarea corectă
iar înainte de a ajunge la a deprinderilor
coada şirului preda motrice învăţate.
stafeta(cutia cu polen)
primului coleg din şir.
Câştigă echipa care reuşeşte
prima să parcurgă cu toţi
copiii traseul aplicativ.
5. Revenirea Joc linistitor: “Floricica, 4 min. Copiii stau în Floricica,
organismului floricea/ Leagana albinuta formaţie de cerc, floricea/
după efort . mea” pe genunchi. Leagana
Copiii sunt în formaţie de albinuta mea.
cerc şi stau pe genunchi. (bis)
Educatoarea Ca eu is foarte
imparte fiecarui copil cate o ocupata /
floare si ii invita pe copii la Si ea vrea mult
un joc de imaginatie.Fiecare leganata/
floare va fi leagan pentru cate Floricica,
o albina, pe care fiecare copil floricea/
trebuie s-o adoarma, Leagana
executand miscari usoare, in albinuta mea.
timpul cantecului de
leagan.La sfarsit copiii duc
albinutele la culcare, fiind
foarte obosite dupa concurs.
6. Încheierea *Alinierea! 2 min. Copiii stau aliniaţi -Adunarea în

5
activităţii în linie cu faţa la formaţie de
educatoare. câte unul!
*Aprecieri generale şi Se fac aprecieri -Drepti!
individuale generale asupra
comportamentelor
copiilor şi sunt
aplaudaţi cei care
au fost atenţi şi au
executat
exerciţiile şi
sarcinile jocurilor.
*Fixarea temei: parcurs Copiii răspund la
aplicativ “Albinele la întrebări
concurs” -Activitatea de
*Salutul! educaţie fizică
s-a încheiat!
Bună ziua!

S-ar putea să vă placă și