Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum, când și de ce se întâmplă?”


TEMA PROIECTULUI: „Primăvară dragă, bine ai venit!”
SUBTEMA: ,,Flori de primăvară”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică
DOMENII EXPERIENŢIALE: D.P.M.
TEMA ACTIVITĂŢII: Joc „Prin grădina Zânei!”- traseu aplicativ
Joc liniștitor „Flori parfumate”
MIJLOC DE REALIZARE: traseu aplicativ
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare a deprinderilor și priceperilor ;
SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a executa corect
săritura in înălțime pentru atingerea unui obiect suspendat.
OBIECTIVE:

- Sa execute corect săritura în înălțime pentru atingerea unui obiect suspendat


și să mențină o poziție corectă a corpului în poziții statice și în mișcare
- Sa execute variante de mers și alergare în diferite direcții și cu diferite poziții
de brațe
- Să acționeze eficient în condițiile respectării regulilor jocului.
METODE SI PROCEDEE: descrierea, explicația , demonstrația, exercițiul, jocul.
MATERIAL DIDACTIC: copacul, marcaje, medalii
LOCUL DESFAȘURĂRII: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
„Educația Fizica în grădinița” Ștefania Antonovici, D.P.H. 2010
Curriculum pentru învățământul preșcolar, 3-6/7 ani, MECT 2009
DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII

Verigile Conținutul activității Formații Dozare Indicații metodice Evaluarea


activității
1.Organizare -Alinierea Linie pe un rând 2 min Toți odată Respectarea
a grupei -Salutul Astăzi la activitatea poziției si a
-Adoptări de poziții la comanda : drepți, pe loc de educație fizica vom direcției corecte
repaus, întoarceri stânga –dreapta ☺☺☺☺☺☺☺ repeta (mersul,
-Anunțarea temei alergarea , săritura,
x ocolirea de obstacole
si târârea si vom juca
jocul ”Atinge florile
copacului”

2. Pregătirea Variante de mers: Cerc 5 min *Mers ca soldații, mers coordonat


organismului mișca brațele pe lângă și elastic
pentru efort -în cadență; corp, capul sus,
spatele drept, privirea fără a se
-mers pe vârfuri înainte; dezechilibra
☺ *Mers pe vârfuri cu
- mers pe călcâie ☺ ☺ brațele sus si lateral,
întindem bine brațele;
- mers ca uriașii ☺ x ☺ *Mers pe călcâie cu
prinderea palmelor la
Variante de alergare: ☺ ☺ spate;
☺ *Mers ca uriașii,
-alergare în tempoul impus; pășim cu pași mari
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu călcâiele la șezut; *Alergare ușoară;
-exerciții de respirație * Exerciții de
respirație
Se formează coloana de gimnastică. * Alergare cu
genunchii ridicați cat
mai sus
*Alergare cu călcâiele
care ating șezutul

3.Prelucrarea Formarea coloanei de gimnastica 2x8 Spatele drept Executarea


selectiva a Exercițiul 1 Coloana de corectă a
aparatului -stând depărtat, palmele pe solduri gimnastica comenzilor
locomotor T1-4- rotirea capului si a gatului spre stânga
T5-8-rotirea capului si a gatului spre dreapta ☺☺☺☺☺
Exercițiul 2
„Brațe scurte, brațe lungi” ☺☺☺☺☺
-stând depărtat cu brațele îndoite, mâinile pe
umeri
T1-2-întinderea brațelor sus
T3-4-revenire la poziția inițială
Exercițiul 3
„Ceasul”
-stând depărtat cu brațele îndoite, mâinile pe 3x4 Brațele întinse
șolduri Privirea înainte
T1-îndoirea trunchiului spre stânga
T2-revenire
T3- îndoirea trunchiului spre dreapta
T4-revenire
Exercițiul 4 Executarea
„Pendulul” 3x4 corectă a
-stând, mâinile pe solduri comenzilor
T1-2-ducerea piciorului drept înainte- înapoi
T3-4- ducerea piciorului stâng înainte- înapoi Genunchii întinși
Exercițiul 5 Spatele drept
„Sari peste rău”
-stând cu brațele pe lângă corp
T1-săritura cu deplasare înainte, pe ambele
picioare
T2-revenire
3x4

Piciorul întins
Spatele drept

3x4
Săritura cu îndoirea
ușoara a genunchilor
la aterizare

4.Consolidar Joc ,,Atinge florile copacului ” Coloana cate unul 2x Exactitatea


ea Pe rând câte un copil va porni la semnalul ☺ fiecare mișcărilor,
deprinderilor educatoarei prin gradină, va merge pe marcajele ☺ copil curajul,
motrice de pe sol, până va ajunge sub copacul înflorit. ☺ *Mers normal , brațele echilibrul
Săritura în înălțime se va face cu elan. Copiii ☺ pe lângă corp
aleargă pe cărare, iar în momentul în care au ☺ *alergare ușoară
ajuns sub copac, vor sări pentru a atinge florile ☺ *săritura cu balansarea
acestuia. ☺ brațelor și aterizare pe
ambele picioare
*mers în echilibru cu
spatele drept si brațele
întinse lateral
* ocolește obstacolele
fără să le atingă
5. Revenirea -exerciții de mers In cerc 2 min Respiră adânc Gradul de
organismului -exerciții pentru educarea actului respirator revenire al
după efort -exerciții de întindere musculara funcției cardiace
Joc liniștitor „ Flori parfumate” ☺
Copiii sunt așezați în cerc. ☺ ☺
Un copil rămâne în picioare ,,Floarea
parfumata” iar ceilalți se așază jos. ☺ ☺ ☺ Capacitatea copiilor de
Copilul din picioare imită „floarea parfumata” a se liniști fizic și
iar ceilalți interpretează „Floare parfumata, de ☺ ☺ psihic după o
noi adorata, lasă și pe capul meu, vraja din ☺ activitate dinamică.
parfumul tău” Executarea jocului
La auzul acestor versuri copilul „floare” atinge
ușor cu mâna pe cap un copil din cerc, acesta ii
ia locul și continuă jocul reluând-se versurile.

6. Încheierea Alinierea Linie pe un rând 1 min Receptivitate


activității -aprecieri generale și individuale, salutul,
premierea. ☺☺☺☺☺☺☺

S-ar putea să vă placă și