Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATE DE IDENTIFICARE
DATA: 05.06.2014
GRUPA: mijlocie
EFECTIVUL: 14 copii
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă
DURATA: 30`

TEMA: Consolidarea mersului în echilibru pe plan ridicat, înălțimea 20 cm de la sol;


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să execute corect deprinderea motrică învățată;
O2 – să respecte direcția de execuție a deprinderii motrice;
O3 – să exerseze deprinderea motrică învățată prin joc;
MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare
SRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: exersarea, explicația, demonstrația, conversația,
algoritmizarea, modelarea, jocul.
b) Mijloace:
Specifice: aparatură de specialitate (bancă de gimnastică, saltele,
fluier, mascote).
Nespecifice: echipament, muzică.
VERIGILE dozare SCHEME, FORMAŢII OBSERVAŢII
ACTIVITĂŢII / ŞI INDICAŢII
DURATA CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODICE
I.  adunare în linie pe un rând ☺☺ ☺☺☺ ☺☺ ☺
Organizarea verificarea stării de sănătate și a
colectivului de echipamentului ▲
copii  salutul 1 2 1 2 1 2 1 2
3 min.  anunțarea temei activității ☺☺ ☺☺☺ ☺☺ ☺
 joc pentru captarea atenției: se numără
copiii din 2 în 2. La sunetul fluierului, nr.1
stă ghemuit, iar nr.2 ridică brațele sus și ▲
invers.
II. a) Variante de mers: Se păstrează distanța între
Pregătirea  mers normal în formație câte unul; 1L copii.
organismului  mers în cadență (ca soldații); 1L Se va corecta poziția
pentru efort  mers pe vârfuri cu brațele sus („Suntem corpului în timpul
5 min. uriași”); 1L mersului.
 mers cu genunchii sus, brațele pe șolduri ☺ ☺
(mersul berzei); 1l ☺ ☺
 mers ghemuit (mersul piticului) 1l ☺ ▲ ☺
 mers normal ☺ ☺

b) Variante de alergare: 1D Toate variantele de mers


 alergare ușoară pe diagonala clasei cu se vor executa pe muzică.
schimbarea direcției; Patru pași alergați cu
1L
 alergare cu genunchii sus alternată cu genunchii sus, la piept,
1L alternați cu patru pași cu
alergare cu pendularea gambei înapoi (cu
călcâiele la șezut); lovirea șezutului cu
1D
 alergare laterală cu pas adăugat; călcâiele.
 exerciții de respirație; ☺ ☺ ☺ ☺
 mers de voie și formarea coloanei de ☺ ☺ ☺ ☺
gimnastică. ☺ ☺ ☺ ☺
☺ ☺ ☺ ☺

III. Exercițiu 1.
Influența „Privim în sus, privim în jos, dreapta, stânga” 4X8 ☺ ☺ ☺ ☺
selectivă a P i – stând depărtat brațele pe șold ☺ ☺ ☺ ☺
aparatului T 1- 2 – aplecarea capului cu arcuire ☺ ☺ ☺ ☺
locomotor T 3-4– extensia capului cu arcuire ☺ ☺ ☺ ☺
7 min. T 5-6 – răsucirea capului stânga cu arcuire
T 7-8 – răsucirea capului spre dreapta cu ▲
arcuire Spatele drept
Exercițiu 2
„Foarfeca” 2X4 Forfecarea se execută
P i – stând depărtat cu brațele întinse înainte energic, cu coatele întinse,
T 1- 2 – ducerea brațelor unul peste altul în
timpul 4 extensie pe
plan orizontal. laterală.
Exercițiu 3
„Legarea șireturilor” 2X4 Mișcarea de întindere a
P i – stând depărtat cu brațele la piept brațelor se face energic cu
T 1 – întinderea energică a brațului stâng
pumnii ușor strânși
înainte
T 2 – întinderea brațului drept cu îndoirea
brațului stâng la piept
Exercițiu 4 2X8
„Scoatem dopul” Spatele drept, mișcarea de
P i – stând depărtat cu brațele pe șold răsucire a trunchiului se va
T 1-7 – răsucirea trunchiului de la stânga la face energic
dreapta
T 8 – săritura în jos, întinderea energică a
brațelor – poc
4X2
Exercițiu 5
„Pisica se întinde” Se va urmări întinderea
P i – sprijin ghemuit genunchilor
T 1 – ridicarea bazinului, picioarele întinse,
palmele pe sol
T 2 – revenire la P i

Exercițiu 6 4X4
„Sări ca vrăbiuța” Săritura se va face cu
P i – stând cu brațele pe șold spatele drept
T 1-3 - săritura pe ambele picioare
T 4 – ghemuit, săritura cu mâinile în sus

IV. „Mersul pe punte” 4 ori ☺ Copiii pot


Consolidarea Formația de lucru: în coloană câte unul. ☺ susține prin
deprinderii Se va așeza în fața coloanei în direcția de ☺ aplauze și
motrice mers puntea respectivă (scândură de echilibru ☺ îndemnuri
10 min la înălțimea indicată). Primul copil colegii de
Explicația se va face concomitent cu grupă.
demonstrația.
Se va reactualiza deprinderea motrică învățate Mersul în echilibru se va
prin executarea acesteia de către un copil. executa cu poziția
După executare, fiecare copil va trece la corpului dreaptă, privirea
spatele grupei. înainte, brațele oblic
Se va acorda sprijin individualizat copiilor lateral, cu palmele în jos.
emotivi. Urcarea pe punte se va
face prin pășire, iar
coborârea printr-o ușoară
săritură în ghemuit cu
sprijinul palmelor pe sol
Joc dinamic: „Căluții” (pătură sau nisip)
Se împart copiii doi câte doi, unul fiind calul, 2 ori
celălalt fiind călărețul. Se marchează locul de
unde vor pleca caii și călăreții, printr-o linie
trasată pe sol.
La primul semnal copiii (cai) pornesc la pas,
iar călăreții îi mână, la al doilea semnal
aleargă, la al treilea se opresc.
La repetare se schimbă direcția și rolul
copiilor.
Se insistă asupra executării corecte a mersului
și a alergării.
V. Joc liniștitor – „Dansul florilor” 3 ori ☺ ☺
Revenirea În formație de cerc, pe fond muzical, copiii ☺ ☺
organismului vor executa mișcări liniștitoare sugerate de ☺ ☺
după efort educatoare. ☺ ▲☺
3 min.

VI. Se vor face aprecieri privind modul de lucru de voie ☺ ☺ ☺ ☺


Aprecieri, al colectivului .
recomandări - recomandări
2 min. - salutul

S-ar putea să vă placă și