Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data:17.02.2015
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Când/cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Pentru mine, vitamine! – fructe exotice”
Tema zilei: „Vitaminele și sănătatea”
Scenariu didactic
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc ne adunăm
Pe covor ne așezăm,
Cu toții să ne salutăm:
-Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii răspund salutului apoi intonează cântecul „Bună dimineața” împreună cu educatoarea.
Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.
Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.

Tranziții: Mâinile sus, mâinile jos


Stânga, dreapta dansăm frumos
Batem din palme, ne răsucim
Dăm din cap și ne oprim!

1
Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

Sectorul I: Joc de masă


Subiectul activității: ‚‚Fructe exotice’’
Mijloc de realizare: din jumătăți-întreg
Obiective operaționale: - să reconstituie din jumătate întregul, pentru obținerea unei imagini despre fructe exotice;
Material didactic: imagini reprezentând fructe exotice
Metode și procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul
Desfășurarea activității: Copiii unesc cele două jumătăți în vederea obținerii unei imagini reprezentând fructe exotice
Evaluarea activității: Se fac aprecieri referitoare la corectitudinea modului de îndeplinire a sarcinii.

Sectorul II: Artă


Subiectul activității: ‚‚Fructe zâmbărețe’’
Mijloc de realizare: haşurare
Obiective operaționale: -să haşureze suprafața dată, respectând conturul trasat;
Material didactic: fişe de lucru, creioane colorate
Metode și procedee: explicatia, conversaţia, exerciţiul;
Desfășurarea activității: Copiii haşurează fructele exotice, ţinând cont de indicaţiile date.
Evaluarea activității: Se fac aprecieri asupra corectitudinii modului de lucru şi a originalităţii lucrării.

Tranziții: Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Spre scăunele să pornim!

2
Activități pe domenii experiențiale I (ADE)

Domeniul experiențial: Limbă și comunicare


Categoria de activitate: Educarea limbajului
Subiectul activității: „Jocul păcălelilor”
Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective de referință:
-să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și în calitate de auditor;
Obiective operaționale:
O1- să corecteze propozițiile enunțate de educatoare prin înlocuirea cuvântului gresit;
O2- să formuleze propoziții pe baza mânuirii materialului;
Mijloace de învățământ: coș cu fructe exotice
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea
Sarcina didactică: Depistarea propozițiilor false.
Regulile jocului: Copiii vor trebui să depisteze propozițiile false și să le corecteze.
Elemente de joc: mișcarea, aplauzele, mânuirea materialului.
Bibliografie:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
Kelemen G., „Metodica educării limbajului”, Editura Universității „Aurel Vlaicu”, Arad, 2014

3
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciții de Introducerea în activitate se realizează printr-o scurtă conversație despre -observația -coș cu fructe
dialog fructele exotice pe baza materialului intuitiv. -conversația exotice
provocat

Intuirea materialului -observația


„Ce fructe recunoașteți din acest coș?” („...banane, kiwi, ananas, portocale, -exercițiul
mandarine, lămâi.”)

-exercitii de Anunțarea temei și a obiectivelor -explicația -receptarea


însuşire a „Astăzi ne vom juca un joc ce se numește „Jocul păcălelilor”. Se numește așa -conversația mesajului
unui mesaj pentru că eu astăzi mi-am propus să vă păcălesc.” transmis

Explicarea și demonstrarea regulilor jocului -explicația


„Aleg un fruct din coș și spun o descriere a lui. În cazul unei propoziții -demonstrația
adevărate, voi spuneți „adevărat”. Când propoziția este falsă, trebuie să
spuneți „nu este adevărat” și să formulați propoziția corectă.”
-exercițiul
Executarea jocului de probă
Va fi efectuat de educatoare, reluându-se regulile și modul de desfășurare
pentru o mai bună înțelegere a acestora.

O1- să corecteze -exerciții de Desfășurarea propriu-zisă a jocului -exercițiul -corectarea


propozițiile corectare a Jocul este condus de educatoare. Voi spune propoziții cu greșeli despre propozițiilor
enunțate de unor fructele exotice și copiii trebuie să o corecteze. enunțate de
educatoare prin propoziții Exemple: educatoare
înlocuirea „Banana este roșie.” („Nu este adevărat. Banana este galbenă.”)
cuvântului „Ananansul este acru.” („Nu este adevărat. Ananasul este dulce.”)
gresit; „Kiwi are coaja acoperită cu perișori.” („Adevărat”)

4
„Mandarina este pătrată.” („Nu este adevărat. Mandarina este rotundă.”
„Portocala are gust dulce.” („Nu este adevărat. Portocala are gust dulce-
acrișor.”)
„Lămâia este galbenă.” („Adevărat.”)

O2- să formuleze -exerciții de Complicarea jocului -problematiza- -coș cu fructe -formularea


propoziții pe formulare de „Câte un copil vine în fața grupei și va fi legat la ochii. El trebuie să aleagă rea exotice corectă a
baza mânuirii propoziții un fruct din coș, să îi spună denumirea și să formuleze o propoziție despre propozițiilor
materialului; el.”

-exercitii de Încheierea activității -conversația -receptarea


însuşire a Voi face aprecieri asupra desfăşurării activităţii,a rezultatelor şi modul de mesajului
unui mesaj comportare al copiilor. transmis

Tranziții: Cu pensula ne jucăm


Şi frumos o să pictăm
Lucruri multe, minunate
Lucrări frumos realizate.

5
Activități pe domenii experiențiale II (ADE)

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică
Subiectul activității: „Fructul preferat”
Mijloc de realizare: pictură
Obiective de referință:
-să redea teme plastice specifice desenului;
Obiective operaționale:
O1-să denumească în mod corect materialele de lucru;
O2- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O3- să picteze suprafaţa dată, fără să depăşească conturul;
Mijloace de învățământ: foi de desen, acoarele, pensule, apă, şerveţele
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, conversaţia
Bibliografie:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

6
Obiective Activități de Strategii didactice
operaționale învățare Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
-exerciţii de Introducerea în activitate se va realiza prin audierea cântecului Minions- -audiția
audiere Banana

-exercitii de Anunţarea temei şi a obiectivelor -explicaţia -însuşirea


receptare a „Astăzi vom realiza o lucrare cu titlul „Fructul preferat”. mesajului
mesajului transmis

Prezentarea și analiza modelului se face de către educatoare. -observaţia -lucrarea


model

O1-să -exercitii de Intuirea materialului -observația -foi de desen, -denumirea


denumească în observare Copiii sunt solicitați să denumească materialele pregătite pe măsuțe : -conversaţia acoarele, corectă a
mod corect spontană „Ce observați pe măsuțe?” („...foi de desen, acuarele, pesule, apă, pensule, apă, materialelor de
materialele de şerveţele”) şerveţele lucru
lucru;
-explicaţia
-exerciții de Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru -demonstraţia -însuşirea
însușire a Explic și demonstrez modul de realizare a lucrării : procedeului de
procedeului „Acum vreau sa fiți foarte atenți, pentru ca vă explic tehnicile de lucru: lucru pe baza
de lucru luăm pensula, o înmuiem în apă, iar apoi în culoare. Începem să pictăm cu demonstraţiei
ajutorul pensulei banana. Avem grijă să nu luăm prea multă apă pe pensulă
și să nu frecăm foaia până se rupe.

O2- să execute -exerciţii de Exercții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii -exercitiul -executarea
corect încălzire a „Pentru a realiza cât mai frumos lucrarea, trebuie să ne încălzim mâinile : corectă a
exerciţiile de muşchilor „Închid pumnii și-i desfac Bat din palme ușor exerciţiilor de
încălzire a mici ai Palmelor pe plac le fac Bat din palme de cu zor încălzire a
muşchilor mâinilor Unu, doi, unu, doi Unu, doi, unu, doi muşchilor mici
mici ai mâinii; Faceți toți la fel ca noi. Faceți toți la fel ca noi ai mâinilor

7
O3- să picteze -exerciții de Realizarea lucrării de către copii
suprafaţa dată, realizarea a „Acum puteți începe să lucrați!” -exerciţiul -executarea
fără să unei lucrări În timp ce copiii lucrează, le ofer indicații si îi ajut în realizarea lucrărilor. corectă a
depăşească Tot în această etapă, le scriu copiilor numele pe lucrări. tehnicilor de
conturul; lucru

-exerciții de Evaluarea activității -exercițiul -fişe de -analiza


analizare a Se face de către educatoare, apreciind fiecare lucrare în parte. -conversația lucru, lipici, corectă a
unei lucrări foarfeci lucrărilor

-exerciții de Încheierea activităţii -explicaţia -lucrările -receptarea


receptare a În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de comportare şi -conversaţia copiilor mesajului oral
mesajului participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi.
oral

Tranziții: Euritmie - Dansul fructelor exotice

8
ALA 2: Joc distractiv

Subiectul activității: „Unde s-a ascuns banana?”


Mijloc de realizare: joc distractiv
Mijloace de învățământ: banană din plastic
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Obiective operaționale: -să respecte regulile jocului, pe baza explicațiilor date
Desfășurarea activității: Printr-o numărătoare, un copil va fi ales și va trebui să iasă afară din sala de grupă. După ce va ieși, copiii rămași se vor înțelege unde
să ascundă banana. După ce locul a fost stabilit și fructul a fost ascuns, copilul aflat afară va fi rechemat în sala de grupă și i se va cere să găsească obiectul
ascuns. Acesta va fi ghidat de colegi cu cuvintele „apă” când se află departe de locul ascunzătorii și „foc” atunci când se află aproape de acel loc. Dacă
preșcolarul găsește banana va fi aplaudat, iar dacă nu, va ieși din nou afară și frunza va fi reascunsă în alt loc. Jocul va continua atât cât copiii vor dori să se
joace.
Încheiere: Se vor face aprecieri generale asupra modului în care s-au comportat copiii pe parcursul activității.

9
Fructul preferat Fructul preferat

Nume: Data: Nume: Data:

10

S-ar putea să vă placă și