Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
EDUCATOARE:
GRĂDINIŢA:
GRUPA: Mijlocie
TEMA: Cand,cum şi de ce se intamplă?
SUBTEMA: „Flori de toamnă”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOS-Activitate practică
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor
MODUL DE REALIZARE: Aplicaţie
TEMA: „Vaza cu tufănele”
SCOPUL: Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre însuşirile unor
materiale şi modificările acestora în procesul prelucrării .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
*Să lipească hârtie din carton ondulat şi să aşeze tufănelele în vază, în
vederea realizării temei;
*Să- şi coordoneze mişcările oculo-motorii;
*Să analizeze lucrările proprii şi pe cele ale colegilor;
* Să manifeste interes pentru activitate;
*Să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării lucrului.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,expunerea.
Mijloace de învăţare: Un tablou-modelul educatoarei,tufănele, carton
ondulat de diverse culori , lipici, hârtie, creioane colorate.
DURATA: 20-25minute.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
*Antonovici , Ş. ,Peneş , M. ,(2004) , Activităţi practice, Editura
Aramis , Bucureşti.
*Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de
copii, (2009), ED. V&I INTEGRAL, Bucureşti
Desfăşurarea activităţii

Metode Evaluare

1.Moment Asigurarea condiţiilor pentru conversaţia Observarea


organizatoric buna desfăşurare a activităţii: comportamentului
-aerisirea sălii de grupă; nonverbal
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului
didactic necesar;
-intrarea copiilor şi aranjarea
pe scăunele.
2.Captarea Se prezintă sub formă de Expunerea Motivarea alegerii
atenţiei surpriză un buchet de florii preferate
tufănele.
Se poartă o discuţie despre
importanţa florilor, bucuria pe
care acestea ne-o aduc.
Se discută despre floarea
preferată de toamnă a fiecărui
copil.
3.Reactuali- Se poartă o scurtă convorbire Aprecieri asupra
zarea despre răspunsurilor
cunoş- florile de toamnă si despre copiilor
tinţelor părţile
componente ale unei
flori:rădăcină,tulpină,frunza,
floare.
Se intuieşte materialul de pe Conversaţia
măsuţe:
Carton
ondulat(vaza),lipici,creioane
colorate.
4.Anunţarea -Astăzi vom lipi o vază în care Conversaţia
temei şi a vom aşeza câteva tufănele
obiectivelor adevărate
pentru a realiza o expoziţie
5.Dirijarea Analiza modelului Conversaţia
învăţării Se analizează modelul
educatoarei,
evidenţiindu-se aşezarea in
pagina a
lucrării,materialele folosite si
culorile acestora.
Explicarea şi
demonstrarea modului de
lucru. Demons-
Se lipeşte întâi vaza,apoi traţia
vor aşeza tufănele în vază.
Explicaţia

Exerciţii de încălzire a muşchilor Exerciţiul


mici ai mâinii:
-Închiderea şi deschiderea pumnilor;
-Morişca;
-Ne spălăm pe mâini;
-Bate vântul. Conversa-
Fixarea tehnicii de lucru ţia
Se va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de
lucru.
Realizarea lucrării de către copii
Pe parcursul lucrului copiii vor fi
supravegheaţi ,îndrumaţi şi ajutaţi la
nevoie.
Se reactualizează obiectivele, cerinţele
privind corectitudinea, acurateţea lucrărilor ,
activitatea desfăşurându-se pe fond muzical.

6.Evaluarea Sunt analizate lucrările cu ajutorul copiilor în Conversa- Aprecieri


funcţie de respectarea obiectivelor formulate. pozitive
Se realizează o expoziţie ,se fac aprecieri asupra
generale si individuale privind desfăşurarea lucrărilor
activităţii şi asupra comportamentului copiilor. realizate.

S-ar putea să vă placă și