Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator: Botezatu Leana-Vasilica

Profesor metodist: Costin Reta

Profesor învățământ preșcolar: Hotea Laura/ Mardare Daniela

Elev practicant: Florea Maria

Clasa elevului practicant: a XII-a D


Data: 16.02.2024

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 22, Iași

Grupa: Mică

Tema anuală: „Cum este a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema proiectului: Din lumea necuvântătoarelor

Tema săptămânii: Animale din mări și oceane

Categoria de activitate: Educație fizică

Domeniul experiențial: Domeniul psihomotric

Tema activității: Peștișorii prin apă

Mijloc de realizare: Traseu aplicativ

Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi

Obiectivul fundamental: Îmbogățirea bagajului de priceperi și deprinderi motrice de bază și utilitar-aplicative,


influențarea dezvoltării armonioase a organismului.

Obiective operaționale:
O1: Să își consolideze deprinderile motrice dobândite, dovedind aceasta prin răspunsul motric la diferite comenzi
secvențiale sau succesive;
O2: Să păstreze poziția corectă a corpului în timpul executării exercițiilor pentru influențarea selectivă a aparatului
locomotor;
O3: Să execute corect mersul prin tunel;
O4: Să rețină succesiunea acțiunilor motrice, parcurgând corect traseul aplicativ;
Efectiv: 25 de copii
Strategii: frontal, pe grupe;

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul;

Material didactic: tunel, nuferi de hârtie.

Durata activității: 15-20 min


SCENARIUL DIDACTIC
VERIGILE DURATA CONȚINUT DOZARE FORMAȚIE ȘI COMANDA
ACTIVITĂȚII INDICAȚII METODICE
1.MOMENT 1 min -Organizarea clasei 2-3 min -Alinierea! Drepți!
ORGANIZATORIC -Alinierea în linie pe un rând
-Raportul, salutul
-Verificarea stării de sănătate și a
echipamentului
-Anunțarea temelor

2.PREGĂTIREA 3 min -Mers normal 10 m -Drepți! La dreapta! Cu


ORGANISMULUI ocolire la dreapta, cu stângul
PENTRU EFORT -Alergare cu genunchii la piept 15 m înainte, marș!
-Mers normal -Mers!
-Alergare cu pas săltat 10 m -Alergăm ridicând genunchii
-Mers normal 15 m tot mai sus până aproape de
piept! Mers!
-Mers pe vârfuri 10 m
-Alergăm cu pas săltat!
-Mers normal 15 m Mers!

-Mers ghemuit 10 m -Mergem ca uriașii: ne


ridicăm pe vârfuri, cu brațele
-Exerciții de respirație 10 m
întinse sus, ținem spatele
-Formarea coloanei de gimnastică 15 m drept, privirea în față! Mers!

-Mergem ca piticii: ghemuit,


palmele sprijinite pe
genunchi!

-Mers obișnuit cu efectuarea


de exerciții de respirație!

3.INFLUENȚAREA 4 min -Formarea coloanei de gimnastică: -Numărăm din doi în doi!


SELECTIVĂ A numărarea copiilor din doi în doi, 1,2,1,2…
APARATULUI numărul 2 face doi pași în față,
LOCOMOTOR distanță de două brațe. -Numărul 1 doi pași în față!

-Mâinile în lateral pentru a


păstra distanța!

-Pe loc repaus!

-Haideți să ne uităm după


Exercițiul I: Ne uităm după 2x8 fluturi!
fluturi

T0 – stând depărtat cu mâinile pe


șolduri;

T1 – ducerea capului spre stânga;

T2 – ducerea capului spre dreapta.

Exercițiul II: Desfacem aripile 2x8 -Acum vom desface aripile


T0 – stând depărtat cu brațele pe ca niște păsări! 1,2,3,4!
lângă corp;

T1 – ducerea mâinilor la umeri;

T2 – ducerea brațelor sus;

T3-4 – coborârea brațelor în


lateral.

Exercițiul III: Scoatem dopul 2x8 -Haideți să scoatem dopul!


1,2,3,4!
T0 – stând depărtat cu brațele
îndoite la umeri;

T1 – răsuciri la stânga ale


trunchiului;

T2 – răsuciri la dreapta ale


trunchiului;

T3 – revenire cu zvâcnirea
brațelor sus;

T4 – revenire în poziția inițială.

Exercițiul IV: Mersul berzei


2x8
-Acum vom merge ca barza!
T0 – stând cu mâinile pe șolduri; 1,2,3,4!

T1 – îndoirea genunchiului stâng


la piept;

T2 – revenire;

T3 – îndoirea genunchiului drept


la piept;

T4 – revenire.

Exercițiul V: Uriașii și piticii 2x8

T0 – stând depărtat; -Suntem uriași, dar suntem și


pitici! 1,2,3,4!
T1 – ducerea brațelor înainte sus
cu ridicarea pe vârfuri;

T2 – îndoirea genunchilor în
ghemuit cu sprijinirea palmelor pe
sol;

T3 – întinderea genunchilor cu
ducerea brațelor înainte sus;

T4 – revenire în stând.

Exercițiul VI: Sari minge, minge


jos 2x8

T0 – stând depărtat cu mâinile pe -Acum, exercițiul vostru


șolduri; preferat! Sărim ca mingea!
1,2,3, jos!
T1-3 – sărituri pe ambele picioare;

T4 – ghemuire.

Exercițiul VII: Exerciții pentru


respirație – umflăm balonul 2x8

T0 – stând; -Haideți să ne calmăm acum


și să umflăm balonul! 1,2,3,
T1-3 – ducerea brațelor în sus poc! Balonul s-a spart!
(inspirăm)

T4 – revenire bruscă (expirăm)

4. FORMAREA, 10 min TÂRÂRE ȘI SĂRITURI Atenție! Start!


PERFECȚIONAREA ȘI
CONSOLIDAREA Traseu aplicativ Elevii vor fi aliniați pe o
DEPRINDERILOR singură coloană iar la
Elevii vor fi aliniați pe o singură semnalul propunătorului vor
MOTRICE ÎNVȚATE coloană iar la semnalul pleca de la start, vor intra
propunătorului vor pleca de la într-un tunel târându-se și
start, vor intra într-un tunel când vor ieși vor trebui să
târându-se și când vor ieși vor sară ca broasca de pe un
trebui să sară ca broasca de pe un nufăr pe altul, care vor fi
nufăr pe altul, care vor fi așezați
pe jos. așezați pe jos.

5. REVENIREA 1 min Joc liniștitor: Zboară, zboară! 3-5x -Zboară, zboară, rândunică!
ORGANISMULUI
DUPĂ EFORT -Copiii vor fi dispuși sub formă de -Zboară, zboară, crocodilul!
cerc în poziția ghemuit;

-Vor fi atenți la comanda


educatoarei și vor executa
întocmai spusele ei.

6. ÎNCHEIEREA 1 min -Evidențieri; -Alinierea! Drepți! Bună


ACTIVITĂȚII ziua!
-Recomandări.

S-ar putea să vă placă și